26.02.2017

baner_VIIINZ_2017a
fot: flikr.com

Martwić się – to niedoskonałość.
To zatracić świadomość, że Ojciec nas strzeże!
Nie martwcie się!

VIII Niedziela w ciągu roku

1. Każda niedziela jest Dniem Pańskim, dniem zgromadzenia liturgicznego rodziny parafialnej, dniem rodziny chrześcijańskiej, radości i odpoczynku od pracy. Jest głównym dniem celebrowania Eucharystii, ponieważ jest to dzień zmartwychwstania Pańskiego. Biorąc żywy i świadomy udział we Mszy Świętej, wskazujemy na żywotność naszej wiary, umacniamy nasze powołanie do głoszenia Ewangelii Chrystusowej w świecie.

2. Dzisiaj rozpoczynamy Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Kościół wzywa nas do szczególnej indywidualnej i wspólnotowej modlitwy oraz do abstynencji, którą możemy ofiarować Panu Bogu jako wynagrodzenie za grzechy pijaństwa innych osób lub z prośbą o uwolnienie od tego nałogu bliskich czy znajomych.

3. Kończy się tegoroczny karnawał. W tym tygodniu 1 marca, przypada Środa Popielcowa, która otwiera okres Wielkiego Postu. Msze Święte w tym dniu o 15:00 w Błotach, o godz. 16:30 w Dobrzyniu i o godz. 18:00 w Szydłowicach. Zewnętrznym znakiem naszego wejścia na drogę pokuty i nawrócenia jest obrzęd posypania głowy popiołem. Ten biblijny gest jest wyrazem wielkiego smutku, żałoby. Popiół przypomina też, że wszystko, co ziemskie, powstało z prochu ziemi i znów w proch się obróci. Ten rozpad jest skutkiem grzechu. Jednak kapłan, posypując głowy wiernych popiołem, czyni nad nimi znak krzyża, który oznacza oczyszczenie i zmartwychwstanie. Wielki Post – czas pokuty, postu, wyrzeczeń i modlitwy –  ma służyć naszemu nawróceniu, ma przygotować nasze serca na owocne przeżycie radosnych świąt Zmartwychwstania Pańskiego.

4. W Środę Popielcową rozpoczną się także kwartalne dni modlitw o ducha pokuty i dobre przeżycie rekolekcji wielkopostnych. W Wielkim Poście wierzących katolików obowiązuje zakaz zabaw hucznych czyli tańców, bez żadnych wyjątków pod grzechem ciężkim.

5. Przypominam, że w Popielec obowiązuje post ścisły, polegający na wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych i spożyciu jednego posiłku do syta w ciągu dnia. Pozostałe posiłki muszą zostać ograniczone co do ilości. Ten post obowiązuje wszystkich pomiędzy 18. a rozpoczęciem 60. roku życia. Pozostałych wiernych zachęcamy także do czynnego włączenia się w ten wielki akt pokutny, na miarę ich możliwości. Przypominam, że wszystkich od 14. roku życia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

6. W Środę Popielcową przypada również święto państwowe: Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. W ten sposób przywołujemy zasługi wielu oddanych Polaków, skupionych w organizacjach i grupach niepodległościowych, którzy po zakończeniu II wojny światowej zdecydowali się na podjęcie nierównej walki o suwerenność i niepodległość naszej Ojczyzny.

7. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota m-ca. Okazja do spowiedzi świętej: w Błotach od 14:30 w środę, w Dobrzyniu w czwartek od godz. 15:30 a w Szydłowicach od godz. 17:30 w piątek.

8. Chorych z posługą sakramentalną odwiedzę w domach w sobotę 4 marca, od godz. 9:00 – Myśliborzyce, Dobrzyń, Leśna Woda, Błota i Szydłowice.

9. W Szydłowicach podczas zbiórki i z wpłatami na konto, na fundusz remontowy w minioną niedzielę zebrano kwotę 1480 zł. Bóg zapłać wszystkim ofiarodawcom!

10. Nabożeństwa w okresie Wielkiego Postu:

* DROGA KRZYŻOWA – w środę w Błotach, w czwartek w Dobrzyniu i w piątek w Szydłowicach. W tym tygodniu wyjątkowo: Droga Krzyżowa w Błotach w piątek o godz. 15:00; w Dobrzyniu w czwartek o godz. 16:00 ze względu na spowiedź w Mąkoszycach.

* GORZKIE ŻALE – w niedziele Wielkiego Postu.

* GODZINA MIŁOSIERDZIA – w niedziele Wielkiego Postu w kościele parafialnym w Szydłowicach o godz. 15:00.

* REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE – rozpoczną się w V Niedzielę Wielkiego Postu 2 kwietnia.

11. W Wielkim Poście mamy możliwość uzyskania odpustu zupełnego (darowania kary doczesnej za grzechy, które zostały odpuszczone co do winy) za uczestnictwo: w Drodze Krzyżowej, Gorzkich Żalach i rekolekcjach wielkopostnych przez trzy dni z rzędu. Odpust ten możemy ofiarować za siebie lub za zmarłą osobę. Do uzyskania odpustu konieczne jest spełnienie zwykłych warunków: stan łaski uświęcającej, przyjęcie w tym dniu Komunii św., modlitwa w intencjach Ojca Świętego, wyzbycie się przywiązania do grzechy nawet lekkiego. Chciejmy obficie korzystać z tego skarbca łaski, jaki poprzez Kościół ofiaruje nam Bóg, aby zbliżyć nas do siebie.

12. Zgodnie z zapowiedzią za tydzień w I Niedzielę Wielkiego Postu na Mszy św. o godz. 12:00 w Szydłowicach gromadzi się młodzież z całej parafii rozpoczynająca przygotowanie do Sakramentu Bierzmowania w 2018 roku.

13. Podczas Mszy św., kiedy będzie odprawiana Droga Krzyżowa będzie zbierana taca na kwiaty do Bożego Grobu i przygotowanie świąt.

14. Dziękuję rodzinom, które posprzątały i udekorowały kościoły na dzisiejszą niedzielę.

15. Kancelaria parafialna będzie czynna w tym tygodniu tylko we

16. Na niedzielną lekturę polecam tygodnik Gość Niedzielny i miesięcznik Różaniec.

17. Wszystkim Parafianom i Gościom życzę błogosławionego tygodnia!

(zobacz, posłuchaj)  – Wspólnota Miłości Ukrzyżowanej

Jezu, ufam Tobie! Amen.