30.01.2022

Dlaczego prorocy są zwykle odrzucani? Dlaczego pozostają niezłomni?

IV Niedziela w ciągu roku

 1. Dziś czwarta niedziela zwykła w roku liturgicznym. Ostatnia niedziela stycznia tradycyjnie obchodzona jest jako Światowy Dzień Trędowatych ustanowiony w 1954 roku. Módlmy się dzisiaj za wszystkich dotkniętych tą chorobą, aby zostali uzdrowieni. Prośmy także za tych, którzy leczą i opiekują się chorymi, aby czynili to zawsze, szanując godność każdego człowieka.
 2. Ksiądz Arcybiskup Józef Kupny, Metropolita Wrocławski, mając na uwadze trudną sytuację finansową klasztorów Sióstr klauzurowych w naszej Archidiecezji, polecił zorganizować w dniu 30 stycznia 2022 r., w niedzielę przed Świętem Ofiarowania Pańskiego, okolicznościową zbiórkę do puszek, po każdej Mszy Świętej, na potrzeby tych Zakonów. Inicjatywa stanowi jedną z nielicznych okazji wyrażenia wdzięczności tym Siostrom, które trwają ustawicznie przed Panem i zanoszą do Niego, w imieniu lokalnego Kościoła na Dolnym Śląsku, modlitwy uwielbienia, przebłagania i prośby oraz wdzięczności za swoich dobrodziejów.
 3. W środę, 2 lutego, przypada święto Ofiarowania Pańskiego, popularnie zwane świętem Matki Bożej Gromnicznej. Będziemy wspominać dzień, kiedy Maryja i Józef przynieśli małego Jezusa do świątyni, aby ofiarować Go Panu. Starzec Symeon nazwał Jezusa „Światłem na oświecenie pogan i ludu Izraela”. Msze Święte z błogosławieństwem świec o godz. 15:00 w Błotach, o 16:30 w Dobrzyniu i o godz. 18:00 w Szydłowicach. W Szydłowicach na Mszy św. o godz. 18:00 gromadzą się dzieci wraz rodzicami, które przygotowują się do I spowiedzi i przyjęcia I Komunii Św.
 4. Tego dnia obchodzimy także ustanowiony przez Św. Jana Pawła II Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. Naszą modlitwą będziemy wspierać wszystkich, którzy oddali się na służbę Bogu i ludziom w zgromadzeniach życia zakonnego i instytutach świeckich. Będziemy prosić Boga o nowe powołania do życia zakonnego.
 5. We wtorek zakończyłem tegoroczne odwiedziny duszpasterskie rodzin. Dziękuję tym wszystkim, którzy przyjęli kapłana, ministrantów, dziękuję za serdeczność, za wspólną modlitwę, za wszystkie rozmowy i cenne sugestie oraz za złożone ofiary kolędowe. Rodziny, które z różnych powodów nie mogły spotkać się z duszpasterzem w czasie kolędy, a są zainteresowane proszę o indywidualny kontakt.
 6. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca:
  * w czwartek adoracja Najświętszego Sakramentu i modlitwa o uświęcenie kapłanów i nowe powołania po Mszy św. o godz. 17:00 w Dobrzyniu;

  * w piątek nabożeństwo do Najświętszego Serca Pana Jezusa po Mszy św. we wszystkich kościołach, spowiedź pierwszopiątkowa pół godziny przed Mszą św.;
  * w sobotę nabożeństwo wynagradzające ku czci Niepokalanego Serca NMP po Mszy Świętej o godz. 8:30 w Błotach i odwiedziny chorych i seniorów w domach.
 7. Najbliższa niedziela, 6 lutego, będzie pierwszą niedzielą miesiąca. Wystawienie Najświętszego Sakramentu i adoracja po każdej Mszy Świętej. Zmiana tajemnic we wspólnocie Żywego Różańca.
 8. Na niedzielną lekturę polecam: miesięcznik Nowe Życie, tygodnik Gość Niedzielny, dla dzieci miesięcznik Mały Gość.
 9. W tym tygodniu o posprzątanie kościołów prosimy następujących parafian:
  * w Szydłowicach: Aneta i Andrzej Abel, Angelika i Mateusz Abel, Wiktoria i Bartłomiej Bukas, Stanisław Załugowicz, Beata i Kazimierz Abel, Andrzej Kasprzycki, Barbara Wężyk,
  * w Dobrzyniu: Iwona i Tomasz Tomczyk-Palacz, Michał i Beata Iwańczuk, Piotr Serwadczak, Bronisław i Regina Pawlaczek, Mariusz i Marzena Woźniak,
  * w Błotach: Halina Boruń, Pasierbska Alicja, Anna i Tomasz Pawulich, Izabela i Jarosław Pawulich.
 10. Pamiętajmy w modlitwie o chorych, cierpiących i konających.
 11. Pragnę zaprosić wszystkich parafian do udziału w Akcji „Oczyść Dom i Świat z elektrośmieci – wesprzyj z nami Kościoły na Wschodzie gdzie mieszkają nasi rodacy”. W środę 16 lutego zostanie przeprowadzona zbiórka elektrośmieci (zużytego sprzętu elektrycznego, elektronicznego oraz AGD). Zbiórka w Szydłowicach, Błotach i Dobrzyniu przy kościołach do godz. 10:00.
 12. Wszystkim przeżywającym w najbliższym tygodniu dzień imienin, urodzin oraz inne jubileusze życzę obfitości Bożego błogosławieństwa i Bożego światła na drogach codzienności.
 13. Dzieciom i młodzieży życzę dobrego odpoczynku w czasie ferii. Parafianom i gościom życzę błogosławionej niedzieli oraz tygodnia.