20.08.2017

inny

*OBCY – INNY*
Kobieta “spoza” lepiej znała Boga niż ci, którzy byli najbliżej Jezusa…


XX Niedziela w ciągu roku

1. W sierpniu często nasze myśli i modlitwy kierujemy do Matki Bożej. W ubiegłym tygodniu celebrowaliśmy jedną z największych uroczystości w Kościele: Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. We wtorek, 22 sierpnia, będziemy radowali się Maryją – Królową. Od najwcześniejszych wieków Kościół wierzył w królowanie Maryi. Wiele narodów i państw obrało Maryję za swoją Królową. Także i nasz naród, odczytując znaki czasu, powierzył Jej swoje losy. Tak uczynił właśnie król Jan Kazimierz 1 kwietnia 1656 roku w katedrze lwowskiej, dziękując za ocalenie podczas najazdu szwedzkiego. Uroczyście uznał ten fakt papież Pius XII w 1954 roku. Pamiętajmy, że Maryja jest Królową wszystkich, gdyż wydała na świat Syna – Króla i Pana wszystkiego.

2. Dziękuję wszystkim parafianom, którzy wzięli udział w kolejnym dniu fatimskim w naszej parafii 13 sierpnia w niedzielę. Różom Różańcowym dziękuję za poprowadzenie modlitwy różańcowej.

3. W środę, 23 sierpnia, przypada Europejski Dzień Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych. W naszym narodzie nie brakuje osób, które były prześladowane za swoje poglądy, a nawet oddały swoje życie za prawdę. Najlepszym współczesnym przykładem jest bł. ks. Jerzy Popiełuszko. Aby ofiara ich cierpienia zrodziła zbawienne dla naszej Ojczyzny owoce, będziemy prosili Chrystusa Króla oraz Jego Matkę, którą wzywamy jako Matkę Nieustającej Pomocy, podczas Mszy Świętej o godz. 18:00 w Błotach.

4. Również w środę o godz. 19:00 spotkanie Grupy Modlitewnej Św. O. Pio w kaplicy na plebani.

5. W czwartek, 24 sierpnia, w liturgii przypada liturgiczne święto św. Bartłomieja, Apostoła. Tradycja głosi, że zaniósł on Ewangelię aż do Indii, gdzie poniósł śmierć męczeńską. Przez jego wstawiennictwo podczas Mszy Świętej o 9:00 w Dobrzyniu będziemy prosić o wzrost i umocnienie Chrystusowego Kościoła na terenach misyjnych.

6. W sobotę, 26 sierpnia, ponownie nasze myśli i serca skierujemy do Jasnej Góry, aby uczcić Najświętszą Maryję Pannę Częstochowską. Można powiedzieć, że jest to bardzo polskie święto. Czym jest i czym powinna być dla nas Jasna Góra, przypominał św. Jan Paweł II, gdy mówił: „Na Jasną Górę przychodzimy do Matki Boga z wielowiekowym już depozytem naszego zawierzenia, które jest dziedzictwem całych pokoleń”.

7. W wielu parafialnych świątyniach i sanktuariach dziękujemy za tegoroczne zbiory. Zwyczaj ten spotykamy w Kościele już od IX wieku. Dojrzałe owoce, kwiaty i zboża są symbolem dojrzałości duchowej Maryi i pełni łask, jakimi Pan Bóg Ją obdarzył. Podczas tego dziękczynienia w naszej wspólnocie parafialnej, która została zaplanowana na 27 sierpnia, prosimy Ojca w niebie, aby zebrane płody ziemi służyły wspólnemu dobru. Dlatego też modlitewną pamięcią obejmiemy wszystkich, którzy własną pracą zadbali o ich obfitość, ale również tych, od których będzie zależał sprawiedliwy podział tych dóbr.

8. W niedzielę 27 sierpnia będziemy przeżywać uroczystość odpustową ku czci św. Bartłomieja, Apostoła – patrona naszej parafii w kościele parafialnym w Szydłowicach połączoną z dziękczynieniem za tegoroczne plony – dożynkami parafialnymi. Suma odpustowa o 13:00 z procesją. Serdecznie zapraszam asystę procesyjną, druhów strażaków i wszystkich parafian. Proszę o przygotowanie wieńców dożynkowych ze wszystkich miejscowości.

9. Nabożeństwo do MB Nieustającej Pomocy z racji ostatniego tygodnia m-ca: we wtorek w Szydłowicach, w środę w Błotach i w czwartek w Dobrzyniu (po Mszy Św.).

10. Zachęcam do podejmowania zobowiązania abstynenckiego w sierpniu, by ćwiczyć naszą wytrwałość przez ascezę i wstrzemięźliwość od alkoholu.

11. Na niedzielną lekturę polecam tygodnik Gość Niedzielny.

12. Dziękuję rodzinom za posprzątanie kościołów i udekorowanie na dzisiejszą niedzielę.

13. Zapowiedzi przedmałżeńskie: Fabian Konrad Omylanowski, kawaler, zam. w Bystrzycy i Katarzyna Marzena Chomiak, panna, zam. w Dobrzyniu, zapowiedź pierwsza.

14. W minionym tygodniu odszedł naszej parafii do wieczności śp. Ryszard Klimaszewski z Dobrzynia. Zmarłego i jego najbliższych polecajmy w modlitwie. Wieczny odpoczynek…

15. Wszystkim parafianom i gościom życzę dobrej niedzieli i dobrego wakacyjnego tygodnia!