22.03.2020

Ślepiec przejrzał nie na początku Ewangelii, lecz wtedy, gdy rzekł: „Wierzę, Panie”.

IV Niedziela Wielkiego Postu

 1. Dzisiejsza – już czwarta niedziela Wielkiego Postu – różni się nieco od pozostałych. W tradycji Kościoła nazywamy ją niedzielą Laetare – czyli niedzielą radości. Widzimy to nawet w zmianie postnego fioletu na różowy kolor szat liturgicznych.
 2. UWAGA! W związku z ogłoszonym stanem epidemii na terenie Polski, przypominam o możliwości skorzystania z udzielonej dyspensy od obowiązku uczestniczenia we Mszy Św. niedzielnej: przez osoby starsze, dzieci i młodzież szkolną wraz z opiekującymi się nimi rodzicami, przez osoby z jakimikolwiek objawami chorobowymi oraz tymi, którzy czują obawę przed zarażeniem.
 3. W związku z ogłoszonym zakazem zgromadzeń większych niż 50 osób proszę o przyjęcie ze zrozumieniem, że Msze Św. w niedziele Wielkiego Postu sprawowane będą jak w każdą niedzielę o godz. 9:00 w Błotach, o godz. 10:30 w Dobrzyniu i o godz. 12:00 w Szydłowicach i będzie mogła w nich uczestniczyć jedynie taka liczba osób (do 50 osób w kościele).
 4. Jednocześnie proszę by osoby korzystające z udzielonej dyspensy uczestniczyły w niedzielnej Mszy św. poprzez transmisję w TV, Radio oraz w Internecie.
 5. Odwołane zostały rekolekcje i wszystkie spotkania grup parafialnych i formacyjnych. Kancelaria parafialna jest nieczynna, w sprawach pilnych (np. pogrzeb) proszę wpierw o kontakt telefoniczny i następnie o zgłoszenie się bezpośrednio po Mszy Św.
 6. We wtorek, 24 marca, obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Wybór daty nawiązuje do dnia, w którym Niemcy w 1944 roku w Markowej zamordowali rodzinę Ulmów: Józefa i Wiktorię oraz ich dzieci, wraz z ukrywającymi się u nich Żydami. Dzień ten ustanowiono w 2018 roku, aby upamiętnić Polaków – bohaterów, którzy w akcie heroicznej odwagi, męstwa, współczucia i solidarności, wierni najwyższym wartościom etycznym i nakazom chrześcijańskiego miłosierdzia ratowali swoich żydowskich bliźnich od zagłady.
 7. W środę, 25 marca, przypada uroczystość Zwiastowania Pańskiego, która jest Dniem Świętości Życia i Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Msza św. o godz. 17:00 w Błotach.
 8. Droga Krzyżowa: w środę w Błotach, w czwartek w Dobrzyniu i w piątek w Szydłowicach o godz. 17:00.
 9. W czwartek, 26 marca, przypada w Kościele polskim Dzień modlitw za więźniów z okazji wspomnienia Świętego Dobrego Łotra.
 10. Abp Józef Kupny zaprasza wszystkich do wspólnej modlitwy różańcowej w naszych rodzinach każdego dnia wieczorem o godz. 21:00 w intencjach związanych z zagrożeniem spowodowanym wirusem, szczególnie za osoby chore, pracowników służby zdrowia oraz o uchronienie od choroby naszych bliskich i nas samych.
 11. Na niedzielną lekturę polecam miesięcznik Nowe Życie.
 12. Dziękuję rodzinom, które posprzątały kościoły na dzisiejszą niedzielę.
 13. Wszystkim Parafianom dziękuję i proszę o odpowiedzialność, rozwagę i rozsądek. Życzę pokoju serca na dni nowego tygodnia!

Drodzy Czytelnicy „Gościa Niedzielnego”, informujemy, że w związku z wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego w naszym kraju, od nr. 12/2020 (z datą 22 marca 2020 r.) „Gościa Niedzielnego” czasowo wstrzymany zostaje kolportaż parafialny naszego tygodnika. Bieżące wydanie „Gościa Niedzielnego” w wersji drukowanej będzie można kupić jedynie w tradycyjnych kanałach sprzedaży prasy (kioski, saloniki prasowe, stacje benzynowe itp.). 

Przypominamy o możliwości skorzystania z prenumeraty pocztowej. Szczegóły na www lub pod nr. tel. 32 608 80 83. Pragniemy również zachęcić do skorzystania z darmowego, elektronicznego wydania „Gościa Niedzielnego” nr 12/2020. Szczegóły na e.gosc.pl w zakładce Instrukcja. Kompletne wydanie 12. numeru „Gościa” – z dodatkami diecezjalnymi –  będzie też dostępne w formacie PDF – do ściągnięcia i wydrukowania w domu – na stronie gosc.pl. Zachęcamy do skorzystania z tej możliwości, by „Gość Niedzielny” mógł trafić do starszych czytelników, którzy nie korzystają z komputerów czy urządzeń mobilnych. Podjęcie tej decyzji było dla nas trudną koniecznością, ale mamy nadzieję, że ta sytuacja nie potrwa długo. Zapewniając o naszej modlitwie w intencji całego społeczeństwa, chorych, służb medycznych, a także Was, Drodzy Czytelnicy, prosimy o modlitwę w naszej intencji w tym bardzo trudnym momencie.