25.03.2018

stacja7.pl

Nieczuły na obelgi, posłuszny aż do śmierci. Taki jest nasz Pan. Gotowy na wszystko!


Niedziela Palmowa Męki Pańskiej

1. Przesłanie Niedzieli Palmowej Męki Pańskiej, można streścić w dwóch słowach: Hosanna i ukrzyżuj Go! Ukazują one postawę ludzi wobec Chrystusa. Najpierw oddają Mu hołd, a potem pragną Jego śmierci. Rozpoczynając Wielki Tydzień, starajmy się nie pozostawać obojętni na wydarzenia, które będziemy na nowo przeżywali i uobecniali w liturgii.

2. Dziś po Mszy Św. zbierane będą ofiary do puszki na kwiaty i świece do Grobu Pańskiego. Za ofiary złożone podczas całego Wielkiego Postu – Bóg zapłać! – wszystkim ofiarodawcom. Bóg zapłać rodzinom za posprzątanie kościołów i za złożone ofiary w tym tygodniu.

3. Proszę o wsparcie działalności CARITAS, która tak skutecznie bez wielkiego rozgłosu, pomaga najuboższym oraz ludziom doświadczonym klęskami żywiołowymi. Możemy to uczynić kupując Baranka wielkanocnego – cena 6 zł.

4. O godz. 15:00 zapraszam na GODZINĘ MIŁOSIERDZIA do kościoła

5. W środę o godz. 18:30 zapraszam osoby sprzątające i młodzież (kandydaci do bierzmowania z Szydłowic) do pomocy w dekoracji Ciemnicy i Bożego Grobu.

6. Spowiedź w kościele parafialnym w Wielki Wtorek od godz. 18:00 do 19:30. Natomiast w Wielką Środę wkościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Brzegu po Miejskiej Drodze Krzyżowej spowiedź od godz. 21:00.

7. Wielki Tydzień przeżyjmy jako ludzie wierzący: godnie i po chrześcijańsku. Przyciszmy, a może wyłączmy telewizory, odbiorniki radiowe i inne media. Niech trzy święte dni: Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota będą dniami szczególnego zagłębiania się w misterium paschalne przez czynny udział w bogatej liturgii.

8. Cała Liturgiczna Służba Ołtarza i kościelni uczestniczą w liturgii Triduum w kościele parafialnym w Szydłowicach. Proszę rodziców ministrantów o pomoc w dotarciu do Kościoła parafialnego.

9. W Wielki Czwartek w naszej katedrze biskup ordynariusz wraz z kapłanami podczas uroczystej Mszy Świętej o godz. 10:00 dokona poświęcenia oleju krzyżma do sprawowania sakramentów świętych: chrztu, bierzmowania, święceń kapłańskich i oleju chorych do namaszczenia chorych.

10. Od czwartkowego wieczoru rozpoczyna się obchód Triduum Paschalnego. W parafiach celebrowana jest tylko jedna Msza Święta, zwana Mszą Wieczerzy Pańskiej, na pamiątkę ustanowienia sakramentów Eucharystii i Kapłaństwa. W naszej parafii zapraszam na godz. 18:00 do kościoła parafialnego. Po hymnie Chwała na wysokości Bogu milkną dzwony i organy. Po homilii odbędzie się obrzęd umycia nóg 12 mężczyznom, a po Komunii Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony w procesji do ołtarza Wspólnotowa adoracja do godz. 21:00.

11. W Wielki Czwartek podczas liturgii przeżyjemy IV wydarzenie w ramach Programu Odnowy – Odkryjmy wspólnie WARTOŚĆ BLISKOŚCI. Posłańcy dziś dostarczą „List do Rodzin”

12. Nasza parafia podobnie jak w ubiegłym roku podejmuje inicjatywę modlitwy za polskich kapłanów „Słudzy Pana, Kapłani proszą o modlitwę”. Jej celem jest modlitwa za kapłanów, którą będzie można podjąć od Wielkiego Czwartku.

13. W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły, czyli całkowite wstrzymanie się od potraw mięsnych, od tego postu nie ma dyspensy. Powstrzymanie się od spożywania potraw mięsnych Kościół zaleca przedłużyć też na Wielką Sobotę. Niech towarzyszy nam modlitwa, skupienie i zaduma nad tajemnicą męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Tego dnia na znak smutku i żałoby nie sprawuje się Eucharystii. Liturgia Męki Pańskiej w kościele parafialnym o godz. 18:00. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament w procesji zostanie przeniesiony do grobu Pańskiego.

14. W Wielki Piątek – Adoracja Najświętszego Sakramentu w Ciemnicy od godz. 9:00 do godz. 18:00. Zapraszam Róże Różańcowe, Grupy Modlitewne, ministrantów, dzieci, młodzież i całe rodziny i dorosłych. O godz. 15:00 zapraszam na Drogę Krzyżową i Koronkę do Bożego Miłosierdzia – rozpoczniemy nowennę przed Niedzielą Miłosierdzia. Druhów Strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej ze wszystkich jednostek naszej parafii proszę o podjęcie całodobowej Adoracja przy Grobie Pańskim do godz. 20:45 w Wielką Sobotę. Podczas Adoracji Krzyża złożymy ofiarę na utrzymanie Bazyliki Bożego Grobu w Jerozolimie i potrzeby Kustodii Ziemi Świętej.

15. Wielka Sobota jest dniem adoracji Najświętszego Sakramentu w grobie Pańskim do godz. 20:30. Pamiętajmy o tym, uczestnicząc w obrzędzie błogosławienia potraw na stół wielkanocny. Jest to czas upamiętniający zstąpienie Chrystusa do otchłani, nadal obowiązuje cisza i zaduma nad śmiercią Chrystusa. Warto i w tym dniu zachować post, powstrzymując się od spożywania pokarmów mięsnych. Błogosławieństwo pokarmów o godz. 10:00 w Błotach, o godz. 10:30 w Dobrzyniu i o godz. 11:00 w Szydłowicach. Podczas poświęcenia będziemy mogli złożyć dary dla potrzebujących pomocy.

16. W sobotni wieczór rozpoczynamy Wigilię Zmartwychwstania Pańskiego. Uroczysta i najbogatsza w ciągu roku liturgia oznajmi zmartwychwstanie Chrystusa. Aby całe święte Triduum Paschalne otrzymało uroczystą oprawę, wszystkich parafian zachęcam do licznego udziału. Wigilia Paschalna w naszym kościele rozpocznie się o godz. 21:00. Na liturgię prosimy ze sobą świece chrzcielne (proszę o odpowiednie zabezpieczenie świec rozlewaniem się wosku). Na zakończenie Liturgii Paschalnej procesja rezurekcyjna. Proszę o przygotowanie chorągwi i baldachimu na procesję rezurekcyjną.

17. W niedzielę Zmartwychwstania i Poniedziałek Wielkanocny Msze Święte wg porządku niedzielnego.

18. Zachęcam do zachowania zwyczajów związanych ze śniadaniem wielkanocnym w naszych rodzinach, takich jak: wspólna modlitwa, dzielenie się jajkiem i składanie życzeń.

19. Na niedzielną lekturę polecam tygodnik Gość Niedzielny i miesięcznik Mały Gość.

20. W minionym tygodniu odeszła z naszej parafii śp. Ewa Międzybrodzka z Błot. Wieczny odpoczynek…

21. Wszystkim Parafianom i Gościom życzę błogosławionego Wielkiego Tygodnia!