01.01.2023

stacja7.pl

Nie tylko podjęła troskę o Syna. Również rozważała i zachowywała wszystko.

Niedziela – Świętej Bożej Rodzicielki Maryi

 1. 31 grudnia 2022 r. zmarł papież senior Benedykt XVI. Odszedł o godz. 9.34 do Pana w klasztorze „Mater ecclesiae” w Watykanie, gdzie mieszkał od czasu swojej niespodziewanej abdykacji w 2013 roku. Jako bezpośredni następca papieża św. Jana Pawła II kierował Kościołem katolickim przez osiem lat. Papież senior zmarł w wieku 95 lat. Był 265. papieżem Kościoła katolickiego. W latach 1983-2005 pełnił najwyższy urząd watykański prefekta Kongregacji Nauki Wiary. Był najbliższym współpracownikiem Jana Pawła II. Przybrał imię Benedykta nawiązując do „papieża pokoju” Benedykta XV oraz patrona Europy i założyciela zakonu benedyktynów, św. Benedykta z Nursji, żyjącego na przełomie V i VI wieku.
 2. W pierwszy dzień Nowego Roku Pańskiego 2023 Kościół celebruje liturgiczną uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki. Dziś stajemy obok Maryi, prosząc Trójjedynego Boga o błogosławieństwo dla naszych rodzin, dla ojczyzny i całego świata. Nie wiemy, jaki ten rok będzie, ani co przyniesie. Ale z wielowiekowych doświadczeń naszego narodu wynika, że Matka Boga i nasza Matka nigdy nas nie zawiodła, zwłaszcza w trudnych chwilach. Wpatrujmy się w Nią.
 3. Dziś z racji pierwszej niedzieli m-ca wspólnotowa adoracja i zmiana tajemnic we wspólnocie Żywego Różańca.
 4. Z inicjatywy papieża Świętego Pawła VI jest obchodzona jako Światowy Dzień Modlitw o Pokój. Świat i ludzkość ciągle potrzebują pokoju. Okrucieństwo wojny ciągle mamy przed oczami, nasze dawne trudne doświadczenia przynaglają nas do otwarcia się na cierpienia bliskich nam narodów. Nie szczędźmy czasu i serca na modlitwę w tej intencji przez wstawiennictwo Maryi.
 5. Dzisiaj za publiczne odmówienie lub odśpiewanie hymnu „O Stworzycielu Duchu, przyjdź” można uzyskać odpust zupełny. Wszyscy potrzebujemy Bożej pomocy, Bożej łaski, skorzystajmy więc z tego daru Kościoła.
 6. U progu tego nowego kalendarzowego roku jeszcze bardziej otwórzmy się na miłość Bożą, aby mogła napełnić nasze domy, nasze rodziny i stać się w nas źródłem życia Bożego. W ten sposób stwarzamy szansę spełnienia się naszych najlepszych życzeń, aby budując dom naszej rodziny, naszej wspólnoty parafialnej i naszej ojczyzny, promieniować Bożym szczęściem. Niech ten kolejny, rozpoczynający się rok 2023 dla nas wszystkich, dla rodzin, dla całej parafii i dla naszej ojczyzny będzie czasem prawdziwie błogosławionym!
 7. W nadchodzącym tygodniu przypada pierwszy czwartek miesiąca – dzień szczególnego dziękczynienia za dar Eucharystii i kapłaństwa oraz modlitwy o nowe powołania do służby w Kościele także z naszej wspólnoty parafialnej; pierwszy piątek miesiąca – dzień Komunii Świętej wynagradzającej Bożemu Sercu za wszystkie grzechy nasze i świata oraz pierwsza sobota miesiąca – dzień naszego oddania Niepokalanemu Sercu Bożej Matki. Serdecznie zapraszam na adorację w kościele w Błotach w sobotę od godz. 7:45 oraz na Eucharystię sprawowaną o godz. 8:30. Okazja do spowiedzi świętej pierwszopiątkowej przed Mszą świętą w piątek. Odwiedziny chorych i seniorów w domach w sobotę od godziny 9:30.
 8. W piątek, 6 stycznia, przypada uroczystość Objawienia Pańskiego, w naszej tradycji zwana świętem Trzech Króli, która przypomina, że Syn Boży przyszedł do ludzi wszystkich narodów, ras i języków. Tego dnia w kościele pobłogosławimy kadzidło i kredę, którą – zgodnie z dawnym polskim zwyczajem – na drzwiach naszych domostw kreślimy pierwsze litery imion Mędrców ze Wschodu: Kacpra, Melchiora i Baltazara: C + M + B, dodając cyfry Roku Pańskiego, ale co tłumaczymy również jako prośbę, aby Chrystus pobłogosławił nasz dom: „Christus mantionem benedicat”. Takie oznakowanie drzwi naszych domów posiada rangę świadectwa wiary wobec naszych braci i sióstr, którzy od nas tego świadectwa żądają i na nie oczekują.
 9. W uroczystość Objawienia Pańskiego rokrocznie obchodzimy Światowy Dzień Pomocy Misjom i Misyjny Dzień Dzieci. Ofiary zbierane tego dnia będą przeznczone na Krajowy Fundusz Misyjny. Już dziś gorąco polecam tę dodatkową składkę ofiarności Parafian!
 10. Piękną tradycją związaną z tą uroczystością staje się też organizowany w naszych miejskich i wiejskich parafiach Orszak Trzech Króli. W to wspólnotowe świętowanie włącza się wiele polskich rodzin, dorosłych i dzieci, wspólnot parafialnych, również i nasza parafia. Jest to wspaniała publiczna manifestacja wiary i radości z przyjścia Zbawiciela na świat. Proszę rodziców o pomoc dzieciom, młodzieży w przygotowaniu do uroczystości, zapraszam do przyjścia do kościoła w przebraniu królewskim.
 11. 6 stycznia z kolędą pragną odwiedzić mieszkańców Szydłowic Druhowie Strażacy. Przyjmujmy ich i wesprzyjmy hojnie budowę nowej strażnicy OSP w Szydłowicach.
 12. W przyszłą niedzielę będziemy obchodzić święto Chrztu Pańskiego, które kończy liturgiczny okres Narodzenia Pańskiego. Na Mszy św. o godz. 10:30 w kościele w Dobrzyniu będziemy gościć kolędników Milusińskich Pana z Bystrzycy.
 13. W tym tygodniu o posprzątanie kościołów prosimy następujących parafian:
  *w Błotach Anna i Krzysztof Jankowscy, Jadwiga i Wiesław Jankowscy;
  *w Dobrzyniu Beata i Andrzej Boruń, Justyna i Łukasz Boruń, Krystyna i Mirosław Wolf, Wiesław Kowalski, Ewa i Adam Stelmach;
  *w Szydłowicach Grzegorz Drozd, Barbara Skibińska, Bogusław Dorociak, Józef Koziarski, Teresa Piotrowska, Krystyna Olszewska.
 14. Na świąteczną lekturę polecam tygodnik Gość Niedzielny, miesięcznik Różaniec i dla najmłodszych miesięcznik Anioł Stróż.
 15. W naszej Parafii w poniedziałek rozpoczynam doroczne odwiedziny duszpasterskie, tak zwaną kolędę. Pamiętajmy, że kapłan przychodzi do naszych domów i mieszkań, a przede wszystkim do rodzin z błogosławieństwem Bożym. Przygotujmy się do niej, aby była jak najbardziej owocna.
 16. Plan wizyty kolędowej w tym tygodniu:
  *Poniedziałek: Szydłowice 1 – 20, ul. Sadowa – początek godz. 16:00
  *Wtorek: Szydłowice 24 – 43 – początek godz. 15:00
  *Środa: Szydłowice 44 – 60 – początek godz. 15:00
  *Czwartek: Szydłowice 61 – 75 – początek godz. 15:00
 17. W minionym czasie odeszli po nagrodę do Pana: śp. Jarosław Jakubowski (l.46, Dobrzyń), śp. Anna Jakubowska (l.44, Dobrzyń), pogrzeb odbędzie się we wtorek o godz. 12:30 w Brzegu, śp. Ireneusz Siwiecki (l.54, Szydłowice), pogrzeb odbędzie się w poniedziałek o 14:30 w Szydłowicach. Wieczny odpoczynek…
 18. Niech Jezus wraz z Maryją i św. Józefem wspiera i błogosławi solenizantom i jubilatom w nadchodzących dniach.
 19. Wszystkim Parafianom i Gościom życzę błogosławionego Nowego 2023 roku!