01.03.2020

Wchodzimy w skórę Ewy i ulegamy. Jezus wchodzi w naszą skórę i wygrywa.

I Niedziela Wielkiego Postu

1. Dzisiaj przeżywamy pierwszą niedzielę Wielkiego Postu: wspólnotowa Adoracja Najświętszego Sakramentu i zmiana tajemnic różańcowych. Kończą się właśnie trwające od Środy Popielcowej Kwartalne dni modlitw o ducha pokuty. Warto przytoczyć przy tej okazji słowa Świętego Jana Pawła II: „Rozpoczynający się okres Wielkiego Postu jest okazją do bardziej intensywnej modlitwy i wielkodusznej pokuty dla ubłagania Boga o łaskę nawrócenia serc i dar pokoju w sprawiedliwości dla wszystkich ludzi”. Starajmy się, aby owoce duchowe, jakie w tym czasie otrzymamy, promieniowały wokół nas, a trud stawania się lepszymi ofiarujmy także za innych, zwłaszcza za tych, którzy obrażają Pana Boga i za to nie przepraszają, oraz za pokój na świecie.
  2. W dobrym przeżyciu czasu Wielkiego Postu pomagają nam nabożeństwa pasyjne. Zapraszam do licznego udziału wszystkich parafian: dzieci z rodzicami, młodzież i dorosłych. Zachęcam również do podejmowania osobistych umartwień, a także do specjalnych wielkopostnych postanowień.
  3. Nabożeństwa pasyjne będą odprawiane wg następującego porządku:
  • DROGA KRZYŻOWA – w środę w Błotach, w czwartek w Dobrzyniu i w piątek w Szydłowicach,
  • GORZKIE ŻALE – w niedziele Wielkiego Postu we wszystkich kościołach,
  • GODZINA MIŁOSIERDZIA o godz. 15:00 – w niedziele Wielkiego Postu w kościele parafialnym w Szydłowicach,
  • REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE – rozpoczniemy w V niedziele Wielkiego Postu.
  1. Tradycyjnie podczas Mszy Św., kiedy będzie odprawiana Droga Krzyżowa będzie zbierana taca na kwiaty do Bożego Grobu i przygotowanie świąt, a w niedziele Wielkiego Postu po Mszy św. będzie możliwość złożenia ofiary do puszki. Zgodnie ze zwyczajem przypominam również o składaniu w kopercie na tacę ofiar na kwiaty od rodzin sprzątających kościoły w danym tygodniu.
  2. CARITAS zaprasza nas do Jałmużny wielkopostnej poprzez udział w akcji „Najmłodsi Seniorom”. Skarbonkę może otrzymać każdy. Skarbonki będą zbierane w Niedzielę Miłosierdzia.
  3. W dzisiejszą niedzielę przypada święto państwowe (od 2011 r.): Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. W ten sposób przywołujemy zasługi wielu oddanych Polaków, skupionych w organizacjach i grupach niepodległościowych, którzy po zakończeniu II wojny światowej zdecydowali się na podjęcie nierównej walki o suwerenność i niepodległość naszej Ojczyzny.
  4. W środę, 4 marca, w liturgii czcimy Świętego Kazimierza (1458-1484), polskiego królewicza, który swym bogobojnym życiem udowodnił, że władza wcale nie musi być okazją do nadużyć, korupcji ani gromadzenia doczesnego bogactwa. Władza i polityka są dziełem Boga, a traktowane jako powołanie mogą stać się też drogą do świętości. Ponieważ Święty Kazimierz jest patronem naszych braci Litwinów, przez jego wstawiennictwo polecajmy Bożej Opatrzności Kościół i naród litewski.
  5. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota m-ca. Okazja do spowiedzi świętej: w Błotach od 14:30 w piątek, w Dobrzyniu w czwartek od godz. 16:15 i w Szydłowicach od godz. 17:30 w piątek.
  6. Chorych z posługą sakramentalną odwiedzę w domach w sobotę 7 marca, od godz. 9:00 – Myśliborzyce, Dobrzyń, Błota i Szydłowice.
  7. Zachęcam do lektury prasy katolickiej. Na progu Wielkiego Postu na niedzielną lekturę polecam tygodnik Gość Niedzielny, miesięcznik Różaniec i dla dzieci Anioł Stróż.
  8. Za tydzień przypada niedziela Ad Gentes – Dzień Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami. Zbiórka ofiar na potrzeby misji po każdej Mszy Świętej.
  9. Kancelaria parafialna będzie czynna w tym tygodniu tylko w środę od godz. 16:00.
  10. Dziękuję rodzinom, które posprzątały kościoły na dzisiejszą niedzielę.
  11. Za dwa tygodnie, 15 marca w III Niedzielę Wielkiego Postu – przeprowadzimy w naszej parafii zbiórkę – okazja do wielkopostnej jałmużny – dla rodziny Mordal na pomoc w odbudowie domu zniszczonego w styczniowym pożarze.
  12. W minionym tygodniu Pan Bóg powołał do wieczności śp. Mieczysława Zajączkowskiego (l. 65) z Dobrzynia. Pogrzeb we wtorek o godz. 10:00. Wieczny odpoczynek…
  13. Wszystkim jubilatom, solenizantom tego tygodnia składam serdeczne życzenia. Wszystkim życzę błogosławionego tygodnia!

Papieska intencja modlitewna na miesiąc marzec 2020:
„Aby kościół w Chinach zachował wierność Ewangelii i wzrastał w jedności.”

Jałmużna Wielkopostna 2020