15.10.2023

Uczta, na którą zaprasza nas Bóg, jest ucztą weselną Jego Syna.

XXVIII Niedziela w ciągu roku

Dzień Papieski

 1. W dzisiejszą niedzielę odchodzimy XXIII Dzień Papieski, „Jan Paweł II – Cywilizacja życia”. W ten sposób naród polski składa uznanie Świętemu Janowi Pawłowi II, „największemu autorytetowi XX wieku, człowiekowi, który sięgając do źródeł chrześcijaństwa, uczył nas solidarności, odwagi i pokory, stanowczości i wyrozumiałości, mądrości…”.
 2. W dniu dzisiejszym swoimi ofiarami wspieramy Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, która została powołana przez Episkopat Polski dla budowania żywego pomnika dla upamiętnienia pontyfikatu Ojca Świętego Jana Pawła II. Głównym celem Fundacji jest promowanie nauczania Papieża – Polaka i wspieranie przedsięwzięć społecznych, głównie w dziedzinie edukacji i kultury. Z tych środków między innymi fundowane są stypendia dla uzdolnionej młodzieży, a pochodzącej z ubogich rodzin. Dlatego polecam tę dzisiejszą zbiórkę życzliwości parafian!
 3. Dziś zapraszam wraz z parafialnym zespołem duszpasterskim do przeżycia XXV wydarzenia ewangelizacyjnego „Rodzina potrzebuje więzi”, podczas wszystkich Mszy św.
 4. W liturgiczne wspomnienie Świętej Teresy od Jezusa obchodzimy też Dzień Dziecka Utraconego. Pierwszy taki Dzień obchodzono w Stanach Zjednoczonych w 1988 roku. Dzień ten ma nam przypominać, że często rodzice, którzy odprowadzili swoje dziecko do bram wieczności, nie zawsze oczekują jakiegoś specjalnego pocieszenia, ale raczej na naszą modlitwę, która pomoże im przetrwać niezwykle trudny czas rozstania z własnym potomstwem.
 5. W środę 18 października, przypada w liturgii święto Świętego Łukasza Ewangelisty, który patronuje pracownikom służby zdrowia. Modlitwą różańcową obejmiemy wszystkich, którzy troszczą się o nasze zdrowie i życie.
 6. W czwartek, 19 października, przypada Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych. Został ustanowiony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 2018 roku, właśnie na dzień 19 października, w którym przypada rocznicą śmierci bestialsko zamordowanego Błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. Dzień ten ma być wyrazem hołdu dla kapłanów i innych osób duchownych, które swoją postawą dały świadectwo męstwa i patriotyzmu, a niejednokrotnie przelały też krew w obronie naszej ojczyzny.
 7. Przed nami kolejny różańcowy tydzień. Nie lekceważmy tego daru Opatrzności Bożej. Matka Boża w swych objawieniach wskazuje na różaniec jako mistyczną broń i narzędzie Bożych zwycięstw. Jako chrześcijanie nie walczymy mieczem. Naszym orężem jest różaniec, w myśl zawołania Świętego Jana Pawła II: „Zło dobrem zwyciężaj”! Codziennie w naszych kościołach o godz. 17:00 gromadzimy się na modlitwie różańcowej i Eucharystii. Wszystkich parafian zapraszam na tę modlitwę zgromadzonego wokół Maryi Kościoła.
 8. Przyszłą niedzielę będziemy obchodzili jako Światową Niedzielę Misyjną. Rozpocznie się też Tydzień Misyjny. Naszymi ofiarami wesprzemy papieskie Dzieła Misyjne. Również za tydzień doroczne liczenie praktyk niedzielnych Dominicantes dla Urzędu Statystyki Kościoła.
 9. Dzieci komunijne wraz z rodzicami w tym tygodniu zapraszam w piątek na modlitwę różańcową o 17:00 i Mszę św.
 10. Katecheza i spotkanie formacyjne osób zaangażowanych w Parafialny Program Odnowy odbywa się w środę o godz. 19:30 w Szydłowicach.
 11. Zapraszam na pieszą pielgrzymkę z Wrocławia do Trzebnicy w sobotę 21 października 2023 r. Zaproszenie kieruję szczególnie do młodzieży, kandydatów do bierzmowania i ich rodziców.
 12. Na niedzielną lekturę polecam tygodnik Gość
 13. Dziękujemy parafianom za posprzątanie i udekorowanie kościołów na dzisiejszą niedzielę. Na następną prosimy:
  *w Szydłowicach: Małgorzata i Mieczysław Owsiak, Joanna i Krzysztof Owsiak, Ewa i Stanisław Noworolscy, Angelika i Mateusz Noworolscy, Cecylia i Stanisław Szewczuk;
  *w Dobrzyniu: Jadwiga i Czesław Stelmach, Urszula i Lech Stelmach, Zuzanna Kućmierz, Urszula Bryk, Maria i Bronisław Drozd;
  *w Błotach: Wioletta i Krzysztof Talkowscy, Maria Mrozek.
 14. Wszystkich jubilatów i solenizantów tego tygodnia niech Bóg hojnie obdarza swoją łaską, umacnia w wierze, nadziei i miłości oraz prowadzi światłem swojej prawdy.
 15. Błogosławionego tygodnia!