18.07.2021

Jezus mówi: “wypocznijcie nieco”, choć sam nie ma ani chwili wytchnienia.

XVI Niedziela w ciągu roku

Odpust NMP z Góry Karmel

 1. Jak miło brzmią w naszych uszach słowa Jezusa z dzisiejszej Ewangelii: „Pójdźcie wy sami osobno na pustkowie i wypocznijcie nieco” (Mk 6,31). Abyśmy mogli podejmować wyzwania związane z powołaniem, potrzebujemy czasu na odpoczynek, ale także na zaakcentowanie spraw duchowych, dzięki którym otaczający nas świat – dzieło Boga – nabiera wyjątkowego blasku. Uczyńmy wszystko, by nie zagubić duchowego wymiaru swojego życia. Bóg nam błogosławi w czasie wypoczynku, lecz zadbajmy także o odpowiednie miejsce i czas dla Niego w swoim życiu.
 2. Kiedy w czasie wędrówek będziemy nawiedzali świątynie, sanktuaria, klasztory, pamiętajmy o godnym stroju, by w ten sposób dać świadectwo szacunku dla miejsc świętych. W języku biznesowym używa się określenia dress code dla nazwania pewnego kanonu stroju i wyglądu. Warto pomyśleć, że taki dress code obowiązuje także w kościele, a jego podstawą jest godność miejsca, do którego wchodzimy.
 3. Dziś rozpoczynamy XXII Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa. Po Mszach Świętych w Szydłowicach i w Dobrzyniu zostaną pobłogosławieni kierowcy i ich pojazdy z racji przypadającego 25 lipca wspomnienia Świętego Krzysztofa, patrona kierowców. Tradycyjnie ofiarą „1gr za 1km” szczęśliwej podróży wesprzemy misjonarzy w zakupie środków transportu. Pamiętajmy jednak, że błogosławieństwo nie zwalnia nas z obowiązku zachowania rozsądku i wyobraźni na drodze.
 4. Dziś w kościele filialnym w Błotach obchodzimy uroczystość odpustową ku czci NMP z Góry Karmel. Suma odpustowa o godz. 13:00, której będzie przewodniczył Bartosz (student historii sztuki na KUL). Parafianom z Błot dziękuję za pomoc w przygotowaniach do dzisiejszej uroczystości.
 5. Dziękuję wszystkim parafianom, którzy wzięli udział w kolejnym dniu fatimskim. Różom Różańcowym za poprowadzenie modlitwy różańcowej. Już dziś zapraszam do wspólnej modlitwy 13 sierpnia o godz. 18:00.
 6. Dziękujemy za posprzątanie kościołów. W Szydłowicach dziękujemy nowożeńcom Paulinie i Szymonowi za udekorowanie kościoła parafialnego.
  Na niedzielę 25 lipca prosimy:
  *w Szydłowicach: Aneta i Andrzej Abel, Angelika i Mateusz Abel, Wiktoria i Bartłomiej Bukas, Stanisław Załugowicz, Beata i Kazimierz Abel,
  *w Dobrzyniu: Marzena i Mariusz Woźniak, Anna i Lech Pawluk, Maria i Franciszek Bubała, Zofia i Stanisław Salak, Ewelina i Paweł Salak,
  *w Błotach: Jan Chudy, Janina i Edward Świtajło.
  Na niedzielę 1 sierpnia prosimy:
  *w Szydłowicach: Kazimiera i Andrzej Kasprzyccy, Barbara i Daniel Wężyk, Agnieszka i Adam Kasprzyccy, Aleksandra Piasecka, Celina i Józef Chudy,
  *w Dobrzyniu: Monika i Marcin Łazaruk, Bogusława i Henryk Kawa, Stanisław Zawadzki, Agnieszka Zawadzka, Teresa Serwadczak,
  *w Błotach: Izolda i Tomasz Świtajło, Aneta i Robert Związek.
 7. W ubiegłym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej do wieczności odeszła: śp. Kazimiera Noworolska (l. 80) z Szydłowic. Pamiętajmy o niej w modlitwach oraz o jej najbliższych i wspierajmy się nawzajem słowami wiary i miłości.
 8. W sprawach kancelaryjnych najpierw proszę o kontakt telefoniczny 77 412 69 84.
 9. Na niedzielną lekturę polecam tygodnik Gość Niedzielny.
 10. Trwa narodowy spis powszechny osób i mieszkań. W imieniu komisarza spisowego przypominam o obowiązku dokonania spisu.
 11. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzę obfitości łask Bożych i opieki Matki Najświętszej na każdy dzień.
 12. W niedzielę 1 sierpnia przybędzie do nas Piesza Pielgrzymka z Legnicy na Jasną Górę. Pielgrzymi zatrzymają się na odpoczynek i będą wraz z nami modlić się podczas Mszy św. o godz. 12:00 w Szydłowicach. Tak jak w ubiegłym roku pielgrzymka ma formę sztafety, każdego dnia pielgrzymuje jedna grupa, ok. 80 osób.
 13. Nasza parafia w 2016 roku przystąpiła do Programu Odnowy i Ewangelizacji. Co roku w przedostatnią niedzielę sierpnia jest organizowana Pielgrzymka Parafii Ruchu dla Lepszego Świata, która w tym roku po raz 31. odbędzie się pod hasłem: „Zgromadziliśmy się na Świętej Wieczerzy” w dniach 21-22 sierpnia a gospodarzem będzie parafia Nawiedzenia NMP w Lubszy. Celem tegorocznego spotkania jest przeżycie dorocznego wydarzenia wiary, aby nawzajem uwrażliwić się na dynamiczne doświadczenie wspólnoty parafialnej, zdolnej promować wartość ewangelicznej jedności.
  Mszy św. 22 sierpnia o godz. 11:30 będzie przewodniczył Abp Józef Kupny, Metropolita Wrocławski, który dokona Rekoncyliacji Ubiorów Matki Bożej z Czerwonogrodu (1604 r.).
  Trzy parafie w Lubszy, Mąkoszycach i nasza w Szydłowicach przygotowują to wydarzenie i pragną ugościć pielgrzymów, przedstawicieli parafii, którzy przybędą na pielgrzymkę do Lubszy. Proszę o zgłaszanie się rodzin, które będą mogły ugościć pielgrzymów, dając nocleg z 21 na 22 sierpnia br.
 14. Miłej niedzieli oraz błogosławionych wakacyjnych dni!