28.02.2021

To, co nie stało się na Górze Moria, stało się na Golgocie: Ojciec ofiarował Syna.

II Niedziela Wielkiego Postu

1. W centrum liturgii drugiej niedzieli Wielkiego Postu Kościół stawia Jezusa, który na górze Tabor ujawnia trzem wybranym uczniom prawdę, że jest umiłowanym Synem Boga Ojca. Oni poznali prawdę o Jezusie, który ich wezwał i za którym podążyli. Niech czas postu będzie dla nas okazją nieustannego odkrywania prawdy o Tym, który na ołtarzach naszych świątyń ofiarowuje się Bogu za nas, staje się pokarmem na życie wieczne.
  2. Pamiętajmy o przestrzeganiu obowiązujących przepisów sanitarnych dotyczących epidemii (maseczka zakrywająca usta i nos, dezynfekcja dłoni i dystans).
  3. Jak co roku druga niedziela Wielkiego Postu to niedziela Ad Gentes – Dzień Modlitw, Postu i Solidarności z Misjonarzami. Pragniemy pamiętać, że obecnie na misjach w 99 krajach pracuje 1883 polskich misjonarek i misjonarzy. Są świadkami prawdy, że Bóg jest miłością i kocha każdego bez wyjątku. Będzie można wesprzeć ich dzieło ofiarą do puszek przy wyjściu z kościoła.
  4. Jutro rozpocznie się miesiąc, w którym w szczególny sposób będziemy oddawali cześć opiekunowi Pana Jezusa – św. Józefowi. Po każdej Mszy Świętej będziemy odmawiali modlitwę do św. Józefa i polecali jego wstawiennictwu sprawy naszych rodzin. Św. Józef jest nie tylko wspaniałym opiekunem Świętej Rodziny ale i niezwykłym orędownikiem w trudnych sprawach naszych rodzin.
  5. 1 marca to Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, którzy są nazywani także żołnierzami niezłomnymi. Przez lata starano się wymazać pamięć o nich z historii naszego narodu. Ich miłość do ojczyzny, niezłomna walka o niepodległość i suwerenność Polski po zakończeniu II wojny światowej, ofiara życia zasługują na naszą pamięć, a przede wszystkim na pełną miłości modlitwę.
  6. W dobrym przeżyciu czasu Wielkiego Postu pomagają nam nabożeństwa pasyjne. Zapraszam do licznego udziału wszystkich parafian: dzieci z rodzicami, młodzież i dorosłych. Zachęcam również do podejmowania osobistych umartwień, a także do specjalnych wielkopostnych postanowień.
  7. Nabożeństwa pasyjne będą odprawiane wg następującego porządku:
  • DROGA KRZYŻOWA – w środę w Błotach, w czwartek w Dobrzyniu o godz. 17:00 i w piątek w Szydłowicach o godz. 18:00,
  • GORZKIE ŻALE z kazaniem pasyjnym – w niedziele Wielkiego Postu w kościele parafialnym w Szydłowicach o godz. 16:00.
  1. Tradycyjnie podczas Mszy Św., kiedy będzie odprawiana Droga Krzyżowa będzie zbierana taca na kwiaty do Bożego Grobu i przygotowanie świąt, a w niedziele Wielkiego Postu po Mszy św. będzie możliwość złożenia ofiary do puszki. Zgodnie ze zwyczajem przypominam również o składaniu w kopercie na tacę ofiar na kwiaty od rodzin sprzątających kościoły w danym tygodniu.
  2. W pierwszy czwartek marca będziemy się modlić o liczne i święte powołania kapłańskie, zakonne i misyjne. Po Mszy Świętej wspólnotowa Adoracja Najświętszego Sakramentu w Dobrzyniu.
  3. W pierwszy piątek miesiąca odmówimy Litanię do Najświętszego Serca Pana Jezusa. Okazja do spowiedzi i Komunii Świętej wynagradzającej za grzechy. Spowiedź pół godziny przed Mszą Świętą we wszystkich kościołach.
  4. W sobotę odwiedziny chorych i seniorów w domach z posługą sakramentalną.
  5. Dziękujemy za posprzątanie kościołów. W tym tygodniu proszę następujące rodziny i parafian:
    *w Szydłowicach: Maria i Stanisław Koziarscy, Agnieszka i Marek Foryś, Małgorzata i Jan Gajda, Joanna Ciąglewicz, Roman Wirga
    *w Dobrzyniu: Józefa i Edward Paczos, Paulina Paliwoda, Weronika i Grzegorz Kuriata, Danuta Furgała, Marta i Stefan Filipek
    *w Błotach: Katarzyna i Wołodia Bodner, Agnieszka i Przemysław Świć.
  1. Zachęcam do lektury prasy katolickiej. Na progu Wielkiego Postu na niedzielną lekturę polecam tygodnik Gość Niedzielny.
  2. Pamiętajmy w modlitwie o chorych, cierpiących i konających.
  3. W ubiegłym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej do wieczności odeszli: śp. Edward Skibiński (l.60) i śp. Małgorzata Czarna (l.51), pogrzeb we wtorek o godz. 14:30 w Dobrzyniu. Pamiętajmy o nich w modlitwach oraz o ich najbliższych i wspierajmy się nawzajem słowami wiary i miłości.
  4. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy obfitości łask Bożych i opieki Matki Najświętszej na każdy dzień.
  5. Miłej i błogosławionej wielkopostnej niedzieli.