10.04.2022

Odpowiedzialni za śmierć Jezusa: cała ludzkość wszystkich czasów.

Niedziela Palmowa – Męki Pańskiej

 1. Niedziela Palmowa, czyli Męki Pańskiej, rozpoczyna uroczysty obchód Wielkiego Tygodnia. Jego punktem kulminacyjnym będzie Święte Triduum Paschalne upamiętniające wydarzenia od Ostatniej Wieczerzy po chwalebny dzień Zmartwychwstania Pańskiego. W tych świętych dniach odnajdujemy najgłębszy sens życia Kościoła, świętej liturgii oraz źródło wszelkiej łaski.
 2. Dziś także przypada 12. rocznica katastrofy pod Smoleńskiem. W naszej modlitwie pamiętajmy o tych, którzy wówczas zginęli.
 3. Dziś po Mszy Św. zbierane będą ofiary do puszki na kwiaty i świece do Grobu Pańskiego. Za ofiary złożone podczas całego Wielkiego Postu – Bóg zapłać! – wszystkim ofiarodawcom. Bóg zapłać za piękne palmy przygotowane na dzisiejszą niedzielę.
 4. O godzinie 15:00 rozpocznie się Droga krzyżowa ulicami Szydłowic: od świetlicy na cmentarz parafialny w ramach wydarzenia ewangelizacyjnego Solidarni w codzienności. Na drogę krzyżową przynosimy krzyże z naszych domów.
 5. Spowiedź w Wielkim Tygodniu w kościele parafialnym w Wielki Wtorek od godz. 17:30, w Wielką Środę od godz. 17:30 w Błotach oraz w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Brzegu na zakończenie Miejskiej Drodze Krzyżowej spowiedź od godz. 21:30.
 6. We wtorek o godz. 18:30 zapraszam osoby sprzątające (rodziny i parafianie z Szydłowic) do pomocy w dekoracji świątecznej kościoła w Szydłowicach.
 7. Wielki Tydzień przeżyjmy jako ludzie wierzący: godnie i po chrześcijańsku. Przyciszmy, a może wyłączmy telewizory, odbiorniki radiowe i inne media. Niech trzy święte dni: Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota będą dniami szczególnego zagłębiania się w misterium paschalne przez czynny udział w bogatej liturgii.
 8. Całą Liturgiczną Służbę Ołtarza zapraszam do uczestnictwa w liturgii Triduum Sacrum w kościele parafialnym w Szydłowicach. Proszę rodziców ministrantów o pomoc w dotarciu do Kościoła parafialnego.
 9. Triduum Paschalne rozpoczniemy w Wielki Czwartek Mszą Wieczerzy Pańskiej o godz. 18:00. Ta celebracja upamiętnia ustanowienie sakramentu Eucharystii i kapłaństwa. Po hymnie Chwała na wysokości Bogu zamilkną dzwony i organy. Po homilii odbędzie się obrzęd umycia nóg 12 mężczyznom, a po Komunii Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony w procesji do ołtarza Wspólnotowa adoracja do godz. 21:00. Za śpiew hymnu „Sław, języku, Tajemnicę” można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. Adoracja w naszej świątyni potrwa do godz. 21:00.
 10. W tym roku, 14 kwietnia, w Wielki Czwartek przypada także ustanowione przez Sejm RP święto Chrztu Polski. Dziękując Bogu za dar wiary, módlmy się, abyśmy byli wierni chrześcijańskiemu powołaniu.
 11. Wielki Piątek jest dniem śmierci Chrystusa. Tego dnia Kościół nie sprawuje Eucharystii, ale trwa na modlitwie, rozważając mękę i śmierć Zbawiciela. O godz. 9:00 zapraszam na wspólne celebrowanie jutrzni połączonej z godziną czytań. O godz. 15:00 zapraszam na Drogę Krzyżową i Koronkę do Bożego Miłosierdzia – rozpoczniemy Nowennę przed Niedzielą Miłosierdzia. Liturgia Męki Pańskiej z adoracją krzyża rozpocznie się o godz. 18:00. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament zostanie procesyjnie przeniesiony do grobu Pańskiego.
 12. Druhów Strażaków z OSP ze wszystkich jednostek naszej parafii prosimy o podjęcie straży honorowej przy Grobie Pańskim do godz. 20:45 w Wielką Sobotę. Podczas Adoracji Krzyża złożymy ofiarę na utrzymanie Bazyliki Bożego Grobu w Jerozolimie i potrzeby Kustodii Ziemi Świętej.
 13. W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły, całkowite powstrzymanie się od potraw mięsnych, od tego postu nie ma dyspensy. Post Kościół zaleca przedłużyć też na Wielką Sobotę. Obowiązuje on wszystkich między 18. a 60. rokiem życia. (spożycie trzech posiłków, w tym jednego do syta). Osoby, które ukończyły 14 lat, obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.
 14. Wielka Sobota jest dniem adoracji Najświętszego Sakramentu w grobie Pańskim do godz. 20:45. Pamiętajmy o tym, uczestnicząc w obrzędzie błogosławienia potraw na stół wielkanocny. Jest to czas upamiętniający zstąpienie Chrystusa do otchłani, nadal obowiązuje cisza i zaduma nad śmiercią Chrystusa. O godz. 9:00 zapraszam na wspólne celebrowanie liturgii godzin – jutrzni połączonej z godziną czytań. O godz. 15.00 koronka do Miłosierdzia Bożego (drugi dzień nowenny).
 15. Błogosławieństwo pokarmów: o godz. 10:00 w Błotach, o godz. 10:30 w Dobrzyniu i o godz. 11:00 w Szydłowicach. Podczas poświęcenia będziemy mogli złożyć dary dla potrzebujących pomocy i dla druhów strażaków
 16. Zgodnie z najdawniejszym zwyczajem liturgię Wigilii Zmartwychwstania Pańskiego rozpoczniemy po zmroku o godz. 21:00. Uroczysta i najbogatsza w ciągu roku liturgia oznajmi zmartwychwstanie Chrystusa. Na liturgię przynosimy ze sobą świece chrzcielne (proszę o odpowiednie zabezpieczenie świec rozlewaniem się wosku). Na zakończenie Liturgii Paschalnej procesja rezurekcyjna. Proszę o przygotowanie chorągwi i baldachimu na procesję rezurekcyjną.
 17. Zachęcam do zachowania zwyczajów związanych ze śniadaniem wielkanocnym w naszych rodzinach, takich jak: wspólna modlitwa, dzielenie się jajkiem i składanie życzeń.
 18. W uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego oraz w Poniedziałek Wielkanocny Msze Święte według porządku niedzielnego.
 19. W sobotę, 15 kwietnia, przypada 95. rocznica urodzin papieża seniora Benedykta XVI. W naszej modlitwie dziękujmy za jego posługę w Kościele i wypraszajmy mu obfitość Bożych darów.
 20. Dziękujemy za posprzątanie kościołów, w tym tygodniu prosimy:
  * w Szydłowicach: Marzena i Janusz Łebedyńscy, Małgorzata Serwadczak, Anna Patera, Anna, Małgorzata, Agata i Elżbieta Mąka, Irena i Wiesław Noworolscy, Łukasz i Joanna Noworolscy, Bogusław i Agnieszka Dąbkowscy, Agnieszka i Marek Foryś, Jan i Małgorzata Gajda, Joanna Ciąglewicz,
  * w Dobrzyniu: Danuta Furgała, Marta i Stefan Filipek, Dybczyk Piotr i Gabriela, Monika i Andrzej Bakoń, Małgorzata i Zenon Chomiak, Maria Wirga,
  * w Błotach: Anna i Artur Pasierbscy, Barbara i Włodzimierz Skibińscy, Magdalena Waniek, Urszula Sokołowska.
 21. Na niedzielną lekturę polecam tygodnik Gość Niedzielny.
 22. Solenizantom i jubilatom Wielkiego Tygodnia życzymy głębokich przeżyć nadchodzących dni i wszelkich potrzebnych darów.
 23. Parafianom i gościom życzę błogosławionego Wielkiego Tygodnia.