28.10.2018

Ślepota dotyka nie tylko wzroku. Również zdrowego rozsądku i wiary

XXX Niedziela w ciągu roku

1. Niewidomy żebrak Bartymeusz jest dla nas wzorem, jak należy usilnie prosić Pana Jezusa w naszych modlitewnych błaganiach. Nie zrażał się opinią innych ludzi, którzy chcieli go uciszyć, bo miał żywą wiarę. Pan Jezus nie pozostaje nigdy obojętny na nasze wołanie z wiarą.

2. Dzisiejsza, ostatnia niedziela października, w kalendarzu liturgicznym obchodzona jest jako rocznica poświęcenia własnego kościoła, czyli oddania świątyni na wyłączną własność Panu Bogu. Dzisiaj dziękujemy za nasz parafialny wieczernik, w którym gromadzimy się na modlitwie, na liturgii, w którym sprawujemy Najświętszą Ofiarę i inne sakramenty.

3. Dziś obchodzimy także X Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. Pragniemy wspierać tych, którzy z powodu Imienia Jezus doświadczają prześladowań. Każdego dnia muszą chronić siebie i swoich najbliższych tylko dlatego, że są wyznawcami Chrystusa. W tym roku otoczmy modlitwą nasze siostry i braci z Pakistanu – kraju, w którym chrześcijanie są nieustannie dyskryminowani, osądzani i skazywani na śmierć. Dzisiejszy dzień jeszcze bardziej zobowiązuje nas do wzajemnej troski.

4. Kończy się październik. Jeszcze do środy wspólnie będziemy rozważać tajemnice różańcowe o godz. 17:00.

5. Zachęcam wszystkich do skorzystania z sakramentu pokuty. Spowiedź przed uroczystością Wszystkich Świętych i z racji I piątku m-ca, byśmy mogli uzyskać odpusty za siebie i za zmarłych: w Szydłowicach we wtorek od godz. 16:00 i po Mszy Św., w Błotach w środę od godz. 16:00 i w Dobrzyniu w środę od godz. 18:00.

6. W czwartek, 1 listopada w uroczystość Wszystkich Świętych, uwielbimy Pana Boga w Jego świętych – w ludziach, którzy przeszli przez życie wierni Panu Bogu i Jego przykazaniom. Jest to święto nakazane i dzień wolny od pracy. W tym dniu Msze św. na cmentarzach: w Błotach o godz. 9:00, w Dobrzyniu o godz. 11:00 i w Szydłowicach o godz. 13:00. Po każdej Mszy św. wyruszy procesja żałobna podczas której będziemy się modlić się za zmarłych kapłanów, budowniczych naszych świątyń, zmarłych parafian, zmarłych z naszych rodzin oraz błogosławić groby. Serdecznie zapraszam do wspólnej modlitwy o Boże Miłosierdzie dla naszych zmarłych.

7. Kandydaci do bierzmowania w Dobrzyniu i Szydłowicach pomagają w przygotowaniu liturgii za cmentarzach.

8. Z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Prus Lwowskich i Towarzystwa Miłośników Kultury Kresowej w dniu 1 listopada br. na cmentarzach odbędzie się kwesta do puszek na renowację cmentarza w Prusach k. Lwowa.

9. Przez osiem pierwszych dni listopada duszom w czyśćcu możemy ofiarować wielki dar – odpust zupełny za pobożne nawiedzenie cmentarza i zmówienie modlitwy w ich intencji oraz spełnienie pozostałych zwykłych warunków odpustu, to znaczy: stan łaski uświęcającej, brak przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, przyjęcie Komunii św., odmówienie modlitwy w intencjach wyznaczonych przez Ojca Świętego. Nie zaniedbujmy tej pobożnej praktyki – dzięki niej pomagamy tym, którzy poprzedzili nas w drodze do Domu Ojca.

10. W piątek, 2 listopada, przypada wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych. Modlimy się w tym dniu za tych, którzy nas poprzedzili w drodze do wieczności i w czyśćcu oczekują na wieczne zjednoczenie z Panem. Msza św. w Błotach o godz. 15:00 w kaplicy na cmentarzu, w Dobrzyniu o godz. 16:30 i w Szydłowicach o godz. 18:00.

11. Od piątku będziemy spotykać się na wspólnej modlitwie za naszych zmarłych, których wypisaliśmy na kartach wypominkowych i poleciliśmy modlitwie Kościoła. Towarzyszyć jej będzie Koronka do Bożego Miłosierdzia. Kartki wypominkowe proszę składać na tacę. Bóg zapłać za wszelkie ofiary składane z racji wypominek.

Plan modlitwy wypominkowej:

* piątek – 2 listopada – Lednica i Leśna Woda, Dobrzyń 1-40, Szydłowice 1-45,
sobota – 3 listopada Błota 1–44, Dobrzyń 41–80, Szydłowice 46–85,
* poniedziałek – 5 listopada Dobrzyń 81–120,
wtorek – 6 listopada Szydłowice 86–130,
środa – 7 listopada Błota 45–90,
* czwartek – 8 listopada Dobrzyń 121–160,
* piątek – 9 listopada – Myśliborzyce

12. W tych listopadowych dniach w sposób szczególny pamiętamy też o naszych zmarłych. Niech pamięć ta będzie wyrazem nie tylko naszej kultury, ale i wiary w łączność z tymi, którzy przed nami odeszli do wieczności. Z wdzięczności za trud ich codziennego życia i poświęcenie dla nas, za wszelkie dobro kiedyś od nich otrzymane, zanieśmy im dar modlitwy, a zwłaszcza dar ofiary Mszy Świętej. Dopiero wtedy zaniesione kwiaty i zapalone na grobie znicze staną się wyrazem czegoś, co jest cenne w oczach Pana Boga. W obliczu śmierci i tajemnicy życia wiecznego nie wolno nam posługiwać się pustymi słowami i gestami.

13. W tym tygodniu kancelaria parafialna będzie nieczynna.

14. Odwiedziny chorych i seniorów z posługa sakramentalną w sobotę od godz. 9:00 – Myśliborzyce, Dobrzyń, Leśna Woda, Błota i Szydłowice. Zachęcam i proszę o zgłaszanie chorych i seniorów, którzy nie chodzą do kościoła, aby mogli skorzystali z posługi sakramentalnej.

15. Dziękuję rodzinom i parafianom, którzy posprzątali kościoły i udekorowali kwiatami na dzisiejszą niedzielę.

16. Na niedzielną lekturę polecam tygodnik Gość Niedzielny a dla najmłodszych Mały Gość.

17. Solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzę wielu łask Bożych na drodze do świętości.

18. Wszystkim parafianom i gościom życzę dobrej niedzieli i błogosławionego tygodnia.