08.08.2021

Nawet jeśli stracisz sens życia, Bóg daje pokarm, byś chciał żyć. I to na wieki.

XIX Niedziela w ciągu roku

1. Perspektywa wieczności jest niezwykła dla człowieka. „Jeśli ktoś spożywa ten chleb, będzie żył na wieki” (J 6,51) – usłyszeliśmy dzisiaj. Tak więc, nakarmieni przy ołtarzu Eucharystii, umocnieni słowem Chrystusa, odważnie kroczmy w codzienności, która jest drogą ku celowi, jaki wyznaczył nam Bóg. Sierpień jest miesiącem wielu ważnych wydarzeń, dla wielu z nas jest to także czas abstynencji od alkoholu, by dać świadectwo życia w wolności i wspierać tych, którzy żyć w trzeźwości. Nie zapominajmy o tym, jak wielką moc ma nasze codzienne świadectwo, ponieważ naszym celem jest spotkanie z Bogiem w wieczności.
  2. Rozpoczęliśmy miesiąc abstynencji. Jako uczniowie Chrystusa podejmujemy to wyzwanie nie tylko jako ofiarę czy trud osobistego doskonalenia, ale także jako wyraz troski o polskie rodziny i młode pokolenia.
  3. Nabożeństwa fatimskie odprawiane od maja do października, 13 dnia miesiąca w naszej parafii są wypełnieniem woli Maryi i odpowiedzią na Jej objawienie i słowa w Fatimie. Zapraszam do udziału w dniu fatimskim u św. Bartłomieja. Rozpoczynamy wystawieniem Najświętszego Sakramentu i modlitwą różańcową o godz. 18:00, którą poprowadzi wspólnota Żywego Różańca. Msza Św. fatimska o godz. 20:00 i na zakończenie procesja.
  4. W najbliższą niedzielę uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Papież Pius XII w 1950 r. przypieczętował dogmatem prawdę obecną w Kościele już od V w., że Maryja po ziemskim życiu z ciałem i duszą została wzięta do chwały nieba i wywyższona przez Boga jako Królowa. W polskiej tradycji z tą uroczystością jest związany obrzęd błogosławienia ziół, kwiatów, warzyw, zbóż, dlatego przynosimy je przed ołtarz. Chcemy w ten sposób uwielbić Boga i podziękować Mu za to, że troszczy się o nas. Obrzęd błogosławieństwa odbędzie się na zakończenie każdej Mszy Świętej. Świętowanie rozpoczniemy Mszą Świętą wigilijną w sobotę o godz.18:00 w Szydłowicach.
  5. 15 sierpnia przypadnie 101. rocznica zwycięskiej bitwy warszawskiej w 1920 r., zwanej Cudem nad Wisłą, która zmieniła bieg historii naszej ojczyzny. Skutki tego triumfu Wojska Polskiego wpłynęły także na historię Europy, bowiem zatrzymano nawałnicę bolszewicką, która zagrażała nie tylko naszemu narodowi.
  6. W niedzielę 1 sierpnia gościliśmy w naszej parafii pielgrzymów z Pieszej Pielgrzymki Legnickiej. W imieniu pielgrzymów i własnym dziękuję parafianom z Dobrzynia i Szydłowic za pomoc w przygotowaniu poczęstunku dla pielgrzymów i ugoszczenie ich na ogrodach parafialnych. Obiecali, że za rok też przyjdą na przepyszne pierogi…
  7. Intencja modlitewna na sierpień: Za Kościół, aby otrzymał łaskę i siłę od Ducha Świętego do zmieniania siebie w duchu Ewangelii.
  8. Dziękujemy za posprzątanie i udekorowanie kościołów na dzisiejszą niedzielę. W następnym tygodniu prosimy:
    *w Szydłowicach: sprzątają Teresa i Józef Preis, Anna i Michał Muszak, Beata i Andrzej Gajda, Aleksandra i Piotr Piaseccy, Jolanta i Ryszard Goclon, dekorują nowożeńcy,
    *w Dobrzyniu: Krystyna i Józef Mochniak, Agata i Marek Bednarz, Janina Mochniak, Halina i Jarosław Cybulscy, Lucyna i Tomasz Windysz,
    *w Błotach: Czesława i Edward Hajduga, Dioniza Skibińska.
  9. Na niedzielną lekturę polecam tygodnik Gość Niedzielny.
  10. Trwa narodowy spis powszechny osób i mieszkań. W imieniu komisarza spisowego przypominam o obowiązku dokonania spisu.
  11. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzę obfitości łask Bożych i opieki Matki Najświętszej na każdy dzień.
  12. Nasza parafia w 2016 roku przystąpiła do Programu Odnowy i Ewangelizacji. Co roku w przedostatnią niedzielę sierpnia jest organizowana Pielgrzymka Parafii Ruchu dla Lepszego Świata, która w tym roku po raz 31. odbędzie się pod hasłem: „Zgromadziliśmy się na Świętej Wieczerzy” w dniach 21-22 sierpnia a gospodarzem będzie parafia Nawiedzenia NMP w Lubszy. Celem tegorocznego spotkania jest przeżycie dorocznego wydarzenia wiary, aby nawzajem uwrażliwić się na dynamiczne doświadczenie wspólnoty parafialnej, zdolnej promować wartość ewangelicznej jedności.
    Mszy św. 22 sierpnia o godz. 11:30 będzie przewodniczył Abp Józef Kupny, Metropolita Wrocławski, który dokona Rekoncyliacji Ubiorów Matki Bożej z Czerwonogrodu (1604 r.).
    Trzy parafie w Lubszy, Mąkoszycach i nasza w Szydłowicach przygotowują to wydarzenie i pragną ugościć pielgrzymów, przedstawicieli parafii, którzy przybędą na pielgrzymkę do Lubszy. Proszę o zgłaszanie się rodzin, które będą mogły ugościć pielgrzymów, dając nocleg z 21 na 22 sierpnia br.
  13. Miłej niedzieli oraz błogosławionych wakacyjnych dni!