02.01.2022

Historia Jezusa rozpoczęła się długo przed Jego narodzeniem. Nieskończenie wcześniej.

II Niedziela po Narodzeniu Pańskim

1. Trwamy w radości z narodzin Chrystusa, obchodząc drugą niedzielę po Narodzeniu Pańskim. Modlimy się dzisiaj, aby Bóg napełnił cały świat swoją chwałą i ukazał się wszystkim narodom. Z racji pierwszej niedzieli miesiąca wspólnotowa adoracja Najświętszego Sakramentu i zmiana tajemnic we wspólnocie ŻR.
  2. Intencja modlitewna na styczeń: Aby wszystkie osoby, które doświadczają dyskryminacji i prześladowań na tle religijnym, znalazły w społeczeństwach, w których żyją, uznanie własnych praw i godności, która rodzi się z bycia braćmi.
  3. W czwartek, 6 stycznia, przypada uroczystość Objawienia Pańskiego, w naszej tradycji zwana świętem Trzech Króli, która przypomina, że Syn Boży przyszedł do ludzi wszystkich narodów, ras i języków. Tego dnia w kościele pobłogosławimy kadzidło i kredę, którą – zgodnie z dawnym polskim zwyczajem – na drzwiach naszych domów kreślimy pierwsze litery imion Mędrców ze Wschodu: Kacpra, Melchiora i Baltazara (C + M + B), dodając cyfry roku Pańskiego. Ten zapis tłumaczymy też jako prośbę, aby Chrystus pobłogosławił nasz dom: „Christus mansjonem benedicat”. Takie oznakowanie drzwi naszych domów stanowi świadectwo wiary wobec naszych braci i sióstr.
  4. W uroczystość Objawienia Pańskiego obchodzimy Dzień Pomocy Misjom i Misyjny Dzień Dzieci. Ofiary składane z racji poświęcenia kredy i kadzidła tradycyjnie są przeznaczone na Krajowy Fundusz Misyjny. Polecam tę składkę ofiarności Parafian.
  5. Tego dnia w wielu miejscach organizowany jest Orszak Trzech Króli. Zachęcam do udziału w tym wydarzeniu, które jest radosną manifestacją wiary i przywiązania do tradycji chrześcijańskiej.
  6. Czwartek, 6 stycznia, jest jednocześnie pierwszym czwartkiem miesiąca. Niech nie zabraknie modlitwy za kapłanów oraz o nowe powołania kapłańskie i zakonne, szczególnie do pracy w krajach misyjnych.
  7. Piątek, 7 stycznia, będzie pierwszym piątkiem miesiąca. Nabożeństwo ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa po Mszy św. o godz. 9:00 w Szydłowicach.
  8. W sobotę 8 stycznia odwiedziny chorych i seniorów z posługą sakramentalną w domach. Początek o godz. 9:00.
  9. W najbliższą niedzielę, 9 stycznia, przypada święto Chrztu Pańskiego, które kończy liturgiczny okres Narodzenia Pańskiego.
  10. W poniedziałek 3 stycznia planuję rozpocząć tegoroczną wizytę duszpasterską w rodzinach naszej parafii:
    Plan wizyty kolędowej w tym tygodniu (3 – 7 stycznia 2022):
    Poniedziałek – Myśliborzyce (przy drodze) początek o godz. 15:00
    Wtorek – Myśliborzyce (za lasem) – początek o godz. 15:00
    Środa – Dobrzyń 1 – 24 początek o godz. 15:00
    Czwartek – Sielska Woda początek o godz. 15:00
    Piątek – Dobrzyń 25 – 43 początek o godz. 15:00
    Będzie to okazja do wspólnej modlitwy z domownikami, błogosławieństwa, rozmowy na tematy wiary oraz bieżących spraw duszpasterskich.
  11. W tym tygodniu o posprzątanie kościołów prosimy następujących parafian:
    *w Szydłowicach: Katarzyna i Damian Pytlakowscy, Iga i Jacek Iskra, Halina i Ryszard Brzeziccy, Urszula i Krzysztof Chrzanowscy, Bożena i Stanisław Kowalkowscy,
    *w Dobrzyniu: Iwona i Radosław Szachnowscy, Elżbieta Szostak, Jolanta i Waldemar Kowalscy, Irena i Czesław Mielnik, Monika i Grzegorz Mularz,
    *w Błotach: Zofia i Zbigniew Skibińscy, Joanna i Grzegorz Skibińscy.
  12. Zapraszam do współpracy w grupach modlitewnych i apostolskich naszej parafii: do Wspólnoty Żywego Różańca, do Grupy Modlitewnej św. O. Pio, do Służby Liturgicznej – ministrantów. Potrzebujemy posłańców do współpracy w Parafialnym Programie Odnowy i Ewangelizacji. Chrystus Was potrzebuje! Zapraszam do włączenia się w sposób aktywny w życie parafii. „Kto nie kocha własnej parafii, nie kocha Chrystusa! Kto szuka Chrystusa pomijając Kościół, traci czas!”
  13. Wszystkim solenizantom i jubilatom składamy najlepsze życzenia, radości w podejmowaniu codziennych zmagań, Bożej mocy w trudnych doświadczeniach i odwagi w dawaniu chrześcijańskiego świadectwa.
  14. W ostatnim tygodniu odszedł do wieczności śp. Józef Popik (l. 91) z Błot. Polećmy go Miłosiernemu Panu: Dobry Jezu, a nasz Panie, daj im wieczne spoczywanie
  15. Wszystkim Parafianom i Gościom życzę błogosławionego 2022 roku!