10.04.2023

stacja7.pl

Kobiety poszły głosić zmartwychwstanie. Żołnierze poszli głosić kłamstwo.

Zmartwychwstanie Pańskie

„Ziarna słowa” to cykl krótkich audycji – podcastów – prezentujących nauczanie Jana Pawła II. Przygotowano je z myślą o 100. rocznicy urodzin Papieża Polaka w Dzienniku Radia Watykańskiego. Fragmenty wystąpień Jana Pawła II z jego pielgrzymek do Ojczyzny.

Drodzy parafianie!

On żyje. Zmartwychwstał!
Gdyby Chrystus nie zmartwychwstał, nie byłoby pustego grobu, nie byłoby: Wniebowstąpienia, Zesłania Ducha Świętego, Ewangelii i Kościoła, nie byłoby sakramentów świętych, nie byłoby zabytków architektury i sztuki, nie byłoby życia po śmierci. Gdyby Chrystus nie zmartwychwstał, moje życie nie miałoby sensu i do dzisiaj trwałbym w swoich grzechach. Nie byłbym księdzem i nie napisałbym także tego tekstu. Gdyby Chrystus nie zmartwychwstał, daremne byłoby nasze nauczanie i próżna nasza wiara. Ale On żyje! On jest naszą nadzieją w czasach zarazy! On jest Miłością, gdy wydaje się, że ona już ustała. Zmartwychwstały Panie, ukaż nam raz jeszcze swoje oblicze! Niech Święta przyniosą pokój i radość u boku tych, którzy nas kochają.
Jezus żyje! Alleluja!

 1. Dzisiaj jest Poniedziałek Wielkanocny i drugi dzień w oktawie Wielkanocy. Liturgiczny okres Wielkanocy będzie trwał aż do Zesłania Ducha Świętego – Zielonych Świąt. Ten pierwszy tydzień Wielkanocy, a zwłaszcza jego pierwszy dzień, mają bardzo uroczysty charakter, do tego stopnia, że nie obchodzimy w tym czasie żadnych innych uroczystości.
 2. W dzisiejszy Wielkanocny Poniedziałek przypada 13. rocznica katastrofy polskiego prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem. Pewnie wielu z nas pamięta jeszcze, jak trudne to było doświadczenie dla polskiego Narodu, jak głęboka żałoba spowiła serca wielu Polaków. Wspominając tamte chwile, w osobistych modlitwach polecajmy miłosierdziu Bożemu wszystkich, którzy wówczas zginęli, i prośmy o błogosławione owoce ofiary ich życia, zwłaszcza dla naszego Narodu, dla naszej Ojczyzny ciągle tak bardzo doświadczanej. Prośmy Boga o to, abyśmy wreszcie potrafili wyciągać z tej i innych lekcji historii właściwe wnioski.
 3. Tradycyjnie w Wielkanocny Poniedziałek modlitwą i darem materialnym wspieramy uczelnie i szkoły katolickie oraz wydziały teologiczne w Polsce.
 4. Pragnę skierować serdeczne słowa wdzięczności do wszystkich, którzy włączyli się w przygotowanie i w celebrację Triduum Paschalnego oraz dekoracji naszych świątyń. Panu organiście, liturgicznej służbie ołtarza, kościelnym, 12 mężczyznom, dziękuję za piękne palmy zdobiące wejście do kościoła, za zielone rośliny do świątecznej dekoracji, Parafianom – rodzinom które sprzątały i dekorowały świątynie, przygotowały ołtarz adoracji, grób Pański w kościele parafialnym. Druhom Strażakom z Szydłowic i Błot za pełnienie warty honorowej przy Grobie Pańskim, dostarczenie pomocy Caritas dla potrzebujących z naszej parafii, za przygotowanie ogniska na liturgię Wigilii Paschalnej. Bóg zapłać za ofiary składane w Wielkim Poście na kwiaty i przygotowanie świąt, za dary dla potrzebujących. Niech Zmartwychwstały Pan spotka was na drodze waszego życia jak uczniów idących do Emaus.
 5. W piątek, 14 kwietnia, przypada nasze narodowe święto Chrztu Polski ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej w 2019 roku dla upamiętnienia chrztu Polski datowanego właśnie na dzień 14 kwietnia 966 roku. Była to przecież niezwykle doniosła decyzja Mieszka I, która uznawana jest za początek Państwa Polskiego. A z racji trwającej oktawy Wielkanocy tego dnia nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.
 6. Trwamy w modlitwie nowennowej przed świętem Miłosierdzia. Bóg nieustannie nas zaskakuje miłosierdziem okazywanym nam w przeróżny sposób. Niech nasza modlitwa będzie wyrazem wdzięczności Bogu.
 7. Przyszła niedziela kończy oktawę Wielkanocy. To tak zwana niedziela przewodnia lub biała, a z ustanowienia Kościoła Niedziela Miłosierdzia Bożego. Jej sercem, oprócz Eucharystii, będzie nabożeństwo do miłosierdzia Bożego. Dobrym przygotowaniem do tej niedzieli będzie codzienne odmawianie Koronki do miłosierdzia Bożego. Przypomnijmy, że nabożeństwo do miłosierdzia Bożego nierozerwalnie łączy się z osobą Świętej Faustyny Kowalskiej. Święty Jan Paweł II mówił o niej: „Ta prosta zakonnica przybliżyła Polsce i światu paschalne orędzie Jezusa Miłosiernego. W tej godzinie dziejów wołamy o miłosierdzie Boże. Pascha jest to przyjście i zmartwychwstanie Chrystusa. Jest to paschalne objawienie się miłosierdzia Bożego”.
 8. Dziękujemy za posprzątanie kościołów. W tym tygodniu prosimy:
  *w Szydłowicach: Ewa i Andrzej Nowotarscy, Anna i Grzegorz Kilańscy, Katarzyna i Mariusz Pacholewicz, Marzena i Janusz Łebedyńscy, Anna Patera,
  *w Dobrzyniu: Katarzyna i Piotr Kasprzyccy, Jadwiga i Czesław Stelmach, Urszula i Lech Stelmach, Zuzanna Kućmierz, Urszula Bryk,
  *w Błotach: Renata i Mirosław Wróbel, Elżbieta Owsiak.
 9. Na świąteczną lekturę polecam tygodnik Gość Niedzielny.
 10. Wszystkim parafianom i gościom, a szczególnie jubilatom i solenizantom tego tygodnia życzę dobrego świętowania w gronie najbliższych oraz obfitości Bożych darów na każdy dzień.
 11. Błogosławionego Wielkanocnego tygodnia. Alleluja!