18.12.2016

baner_ivna2016

“Oto Panna pocznie i porodzi Syna, i nazwie Go imieniem Emmanuel”.
Bóg mówi przez wydarzenia. Do człowieka należy nauczyć się używać tego języka. 


IV Niedziela Adwentu

1. Dziś – czwarta niedziela Adwentu, o godz. 15:00 zapraszam do kościoła parafialnego w Szydłowicach na ostatnie nabożeństwo adwentowe i Godzinę Miłosierdzia.

2. Dziś w kościele w Dobrzyniu zapraszam na wystawę szopek Bożonarodzeniowych wykonanych przez dzieci ze Szkoły Podstawowej w Dobrzyniu, w Szydłowicach w Boże Narodzenie a w Błotach w Nowy Rok.

szopki-krakowskie

3. Dziękuję tym parafianom, którzy wzięli udział w rekolekcjach adwentowych (choć jest to nasz obowiązek) i za pomoc w tym czasie w przygotowaniu i podczas rekolekcji.

4. W czwartek w Dobrzyniu ostatnia Msza św. roratnia o godz. 7:10 rano!

5. W piątek 23 grudnia w Szydłowicach Msza św. o godz. 8:30 w kaplicy na plebani, Nowenna do św. Ojca Pio z ucałowaniem relikwii.

6. Bóg zapłać za ofiary złożone z racji Ołatka. Przeznaczone one zostaną na renowację konserwatorską krzyża (znajduje się nad tabernakulum) z kościoła parafialnego w Szydłowicach.

7. Coraz bliżej do uroczystości Narodzenia Pańskiego. W sobotę jest Wigilia, a potem kolejne świąteczne dni. Czy do ich przeżywania jesteśmy dobrze, po chrześcijańsku przygotowani? Narodzenie Dzieciątka powinniśmy świętować radośnie i z czystym sercem; przede wszystkim niech to będzie przeżycie religijne. Pamiętajmy, że Pan Bóg wkracza w naszą historię i przez to nadaje naszemu życiu Boży wymiar. Słowo, które stało się Ciałem, jest obecne pośród nas, zamieszkało między nami na zawsze.

8. Przy wigilijnym stole pamiętajmy o ludziach biednych i samotnych. Utrwalone w naszej tradycji dodatkowe miejsce wcale nie musi pozostać puste. Niech czas Bożego narodzenia będzie przepełniony chrześcijańską wzajemną życzliwością i dobrocią. Pamięcią obejmijmy również tych, którzy już od nas odeszli do domu Ojca, a żyli z nami, kochali nas i dla nas się trudzili.

9. Liturgiczny obchód pamiątki Narodzenia Chrystusa rozpoczniemy od Pasterki, czyli Mszy Świętej sprawowanej o godz. 21:00 w Błotach, o godz. 22:30 w Dobrzyniu i o północy w Szydłowicach.
Wcześniej w naszych domach, wspólnotach rodzinnych zadbajmy o tradycyjną, chrześcijańską oprawę wigilijnej wieczerzy. Niech to będzie okazja, może jedyna w roku, do pojednania, zgody, wyciągnięcia przyjaznej dłoni do kogoś z bliskich, znajomych, w sąsiedztwie. Niech wigilijnej wieczerzy towarzyszy wspólna modlitwa, lektura fragmentu Pisma Świętego o narodzeniu Zbawiciela świata (Ewangelia wg św. Łukasza), łamanie się opłatkiem, wspólny śpiew kolęd i pastorałek. (nie stawiajmy na wigilijnym stole alkoholu i tradycyjnie zachowajmy też wstrzemięźliwość od potraw mięsnych).

10. Wierni, którzy w czasie pasterki przyjmą Komunię św., mogą w ciągu dnia ponownie przystąpić do Stołu Pańskiego. W uroczystość Narodzenia Pańskiego można zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami za przyjęcie papieskiego błogosławieństwa „Urbi et orbi – Miastu i światu”, nawet za pośrednictwem radia lub telewizji.

11. W dzień Narodzenia Pańskiego i św. Szczepana Msze św. będą sprawowane wg porządku niedzielnego.

12. Kancelaria parafialna będzie czynna w tym tygodniu we wtorek od 19:00 do 19:30.

13. Dziękuję rodzinom i parafianom, którzy posprzątali kościoły na dzisiejszą niedzielę.

14. Na niedzielną lekturę polecam nowy nr tygodnika Gość Niedzielny, i grudniowe nr Małego Gościa dla dzieci i Nowego Życia.

15. W piątek odeszła do wieczności śp. Sabina Skibińska z Dobrzynia. Pogrzeb we wtorek o godz. 12:30 na cmentarzu w Błotach. Wieczny odpoczynek…

16. Wszystkim parafianom i gościom życzę dobrej niedzieli i błogosławionych ostatnich adwentowych dni.