13.12.2020

III Niedziela Adwentu – Gaudete

1. W liturgii Kościoła 3. niedziela Adwentu jest nazywana niedzielą Gaudete – „radujcie się”. Bliskość świąt Bożego Narodzenia sprawia, że powinniśmy się zastanowić, czy już jesteśmy przygotowani na spotkanie z Panem. Dlatego też w dzisiejszej liturgii zamiast fioletowych pojawiły się szaty różowe.

2. Wspominamy kolejną rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w 1981 r. To nasza najnowsza historia, o której nie możemy zapomnieć. Pamiętajmy w modlitwie o wszystkich ofiarach stanu wojennego.

3. Prośba do wszystkich wiernych, o włączenie się w inicjatywę uczczenia pamięci ofiar stanu wojennego w Polsce. Akcja ta polega na postawieniu w oknie swoich domów/mieszkań zapalonych świec dnia 13 grudnia br. o godz. 19:30, co byłoby bezpośrednim nawiązaniem do historycznych gestów św. Jan a Pawła II oraz Ronalda Regana, Prezydenta Stanów Zjednoczonych, którzy pamiętnego 13 grudnia 1981 r. w ten właśnie sposób – w Pałacu Apostolskim oraz w Białym Domu, wyrazili swój sprzeciw wobec polityki władz komunistycznych w Polsce.

4. Rozpoczynamy kwartalne dni modlitw o chrześcijańskie życie rodzin. W natłoku wielu ważnych spraw niech nie umknie naszej uwadze fakt, że pragniemy razem, rodzinnie wyjść na spotkanie przychodzącego Pana. Rodzina bowiem dla każdego z nas jest przestrzenią wzrastania w świętości na co dzień.

5. Najlepszym przygotowaniem do zbliżających się świąt Bożego Narodzenia będzie oczyszczenie i umocnienie serc w sakramencie pokuty. Kościół przychodzi nam z pomocą jako szafarz Bożego miłosierdzia oraz przez piękno i bogactwo adwentowej liturgii. Sakrament Pokuty będzie sprawowany w tym tygodniu: w środę w Błotach, w czwartek w Dobrzyniu, w piątek i w sobotę w Szydłowicach od godz. 16:00 i jak długo będą chętni po Mszy św.

6. Szczególnym znakiem adwentowego oczekiwania jest nasz udział w Mszach Świętych roratnych ku czci Najświętszej Maryi Panny, sprawowanych w dni powszednie adwentu. Przychodząc na roraty przynosimy świece, a młodzież i dzieci przygotowują lampiony i uczestniczą w procesji na wejście. Proszę rodziców i dziadków, by pomogli swoim dzieciom i wnukom przygotować adwentowe lampiony i w miarę swoich możliwości zechcieli towarzyszyć im w drodze do kościoła.

7. W czwartek 17 grudnia przypadnie 84. rocznica urodzin papieża Franciszka. Polecajmy opiece opatrzności Bożej naszego papieża i jego posługę Kościołowi oraz prośmy Ducha Świętego o towarzyszenie Ojcu Świętemu.

8. Bóg zapłać za osobistą i wspólnotową modlitwę oraz złożone ofiary jako wyraz łączności z Kościołem na Wschodzie w Dniu Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie.

9. Przygotowując się do świąt Bożego Narodzenia, pamiętajmy o naszych chrześcijańskich i narodowych tradycjach. Niech nie zabraknie w naszych domach pobłogosławionego wcześniej w kościele wigilijnego opłatka i płonącej świecy Caritas (do nabycia we wszystkich kościołach). Miejmy wrażliwe i otwarte serca. Dziś również dzień parafialnej zbiórki żywności przez CARITAS dla rodzin potrzebujących.

10. Przed świętami Bożego Narodzenia zazwyczaj myślimy też o świątecznych prezentach, zwłaszcza dla dzieci. Zwyczaj ten ma swoje religijne uzasadnienie. Może wyrażać wszelkie dobro, jakie Jezus Chrystus przyniósł całej ludzkości. Nie zapominajmy przy tej okazji o dzieciach, którym może od lat nikt nie daje świątecznych upominków. Zechciejmy je dostrzec wokół siebie i poszerzyć swoje serca. Pan Jezus zapewnia: „Coście uczynili jednemu z tych najmniejszych, Mnieście uczynili”. Dziękuję wszystkim parafianom, którzy przygotowali paczki dla dzieci z Hospicjum Domowego w Opolu.

11. Za tydzień w 4. Niedzielę Adwentu błogosławieństwo bożonarodzeniowych szopek i dekoracji świątecznych. Zapraszam dzieci i dorosłych do zaprezentowania przygotowanych Szopek i dekoracji.

12. W tym tygodniu w sprawach kancelaryjnych zapraszam bezpośrednio po Mszy św. lub proszę o kontakt telefoniczny.

13. Na niedzielną lekturę polecam tygodnik Gość i miesięcznik Dobre Nowiny.

14. W naszej parafii mamy możliwość uczestniczyć w niedzielnej Mszy Świętej: w sobotę o 17:00 w Szydłowicach, w niedzielę o godz. 9:00 (Błota), o godz. 10:30 (Dobrzyń), o godz. 12:00 i o godz. 16:00 (Szydłowice).

15. Dziękujemy za posprzątanie kościołów. W tym tygodniu prosimy o posprzątanie następujących parafian:

*w Szydłowicach: Angelika i Mateusz Abel, Wiktoria i Bartłomiej Bukas, Stanisław Załugowicz, Beata i Kazimierz Abel, Kazimiera i Andrzej Kasprzyccy, święta (od Wężyk do Muszak).

*w Dobrzyniu: Zofia i Stanisław Salak, Ewelina i Paweł Salak, Monika i Marcin Łazaruk, Róża i Szymon Polańscy, Bogusława i Henryk Kawa.

*w Błotach: Marta i Paweł Kowalczyk, Wioletta i Bogusław Skibińscy, święta (od Kowalscy do Skibińscy).

16. W ubiegłym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej do wieczności odszedł: śp. Marek Owsiak (l.60) z Szydłowic. Wieczny odpoczynek…

17. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzę obfitości łask Bożych i opieki Matki Najświętszej na każdy dzień. Miłej i błogosławionej niedzieli.