06.08.2017

przemienienie


Przemienienie Pańskie – święto

1. W dzisiejszą niedzielę – pierwszą miesiąca – przypada święto Przemienienia Pańskiego. Wydarzenie to było umocnieniem wiary Apostołów przed męką Pana Jezusa. Jest ono również zaproszeniem do prowadzenia intensywnego życia wewnętrznego, poznawania Pana Boga na drodze sakramentów i modlitwy. Dziś po Mszach Św. wspólnotowa adoracja Najświętszego Sakramentu i zmiana tajemnic Róż Różańcowych.

2. W liturgii rozpoczynającego się tygodnia przypadają dwa święta. Już w najbliższą środę, 9 sierpnia, oddamy cześć św. Teresie Benedykcie od Krzyża, dziewicy i męczennicy – Edycie Stein. Urodziła się we Wrocławiu, w rodzinie żydowskiej. Studiowała filozofię we Fryburgu. Zapatrzona w św. Teresę z Ávili, mimo protestów rodziny, przyjęła chrzest. W 1933 roku wstąpiła do karmelitanek w Kolonii. Ze względu na prześladowania hitlerowskie przeniosła się do klasztoru w Echt w Holandii. Tam została aresztowana, a następnie wywieziona do obozu w Oświęcimiu, gdzie zginęła 9 sierpnia 1942 roku. Kanonizował ją św. Jan Paweł II w 1998 roku, a rok później ogłosił współpatronką Europy, podkreślając, że jej wyjątkowe życie i ofiara, jaką złożyła dla Chrystusa, są zadatkiem prawdziwie braterskiego społeczeństwa, niezależnie od różnic narodowych, kulturowych i religijnych.

3. W czwartek, 10 sierpnia, przypada święto św. Wawrzyńca, diakona Kościoła rzymskiego, męczennika (†258). Przypuszcza się, że zginął za wiarę w Chrystusa razem z papieżem Sykstusem II tego samego dnia. Zwłaszcza dzisiaj warto wpatrywać się w jego życie, aby dostrzec, jak wiele dla Chrystusa i Kościoła warto wycierpieć, a z czego później rodzą się błogosławione owoce. Gdy dobrze przypatrzymy się dziejom Kościoła, wyraźnie widać, że ofiara, zwłaszcza krew męczeńska tych, którzy poszli za Chrystusem, ich przykład, rodzi następne pokolenia wyznawców gotowych oddać wszystko za Ewangelię. Przemienieni ich przykładem idźmy i głośmy w świecie Chrystusowe orędzie zbawienia. Siły do tego łatwo czerpać z codziennej i świątecznej Mszy Świętej.

4. 2 sierpnia w środę gościliśmy w naszej parafii pielgrzymów z XXV Pieszej Pielgrzymki Legnickiej. W imieniu pielgrzymów i własnym dziękuję Druhom Strażakom z Szydłowic, parafianom z Dobrzynia, Błot, Leśnej Wody, Szydłowic i Myśliborzyc za pomoc w przygotowaniu poczęstunku dla pielgrzymów i ugoszczenie ich na ogrodach parafialnych. Obiecali, że za rok też przyjdą na przepyszne pierogi… J J J

5. Przyszła niedziela będzie drugą niedzielą sierpnia. Jak co roku w tę drugą sierpniową niedzielę złożymy do puszek na szkoły katolickie.

6. W miesiącu sierpniu będziemy przeżywać w naszej parafii:

* 13 lipca 2017 r. w niedzielę – dzień fatimski: o godz. 18:00 wystawienie Najświętszego Sakramentu i modlitwa różańcowa. Część Radosna – RR z Szydłowic, Część Światła i Bolesna – RR z Dobrzynia, Część Chwalebna – RR z Błot i Leśnej Wody. O godz. 20:00 Msza Św. z procesją ze światłami i z figurą MB Fatimskiej.

* 15 sierpnia 2017 r. we wtorek uroczystość Wniebowzięcia NMP. Msze Św. wg porządku niedzielnego,

* 27 sierpnia 2017 r. w niedzielę uroczystość odpustowa św. Bartłomieja Apostoła w kościele parafialnym w Szydłowicach połączona z dziękczynieniem za tegoroczne plony – dożynkami parafialnymi. Suma odpustowa o 13:00.

7. W miesiącach letnich wielu ludzi odpoczywa, ale dla rolników jest to czas wytężonej pracy. Niech towarzyszy im nasza wdzięczna modlitwa za ich trud podejmowany dla dobra wspólnego i staropolskie Szczęść Boże!

8. Na niedzielną lekturę polecam tygodnik Gość Niedzielny.

9. Dziękuję rodzinom za posprzątanie kościołów i udekorowanie na dzisiejszą niedzielę.

10. Dziękuję Pawłowi Andrejczukowi za zastępstwo a parafianom za życzliwe przyjęcie i troskę o młodego kapłana.

11. Wypoczywającym i udającym się na wakacje życzę bezpiecznego i radosnego czasu odpoczynku. Solenizantów i jubilatów tego tygodnia zapewniam o modlitwie w ich intencji.

12. Wszystkim parafianom i gościom życzę dobrej niedzieli i dobrego wakacyjnego tygodnia!