29.10.2023

Miłość to siła podtrzymująca nasze życie. Na niej opiera się całe Prawo i Prorocy.

XXX Niedziela w ciągu roku

1. Dzisiejsza, ostatnia niedziela października, w kalendarzu liturgicznym rokrocznie obchodzona jest jako rocznica poświęcenia własnego parafialnego kościoła, czyli oddania świątyni na wyłączną własność Panu Bogu. Dzisiaj dziękujemy za nasz parafialny wieczernik, w którym gromadzimy się na modlitwie, na liturgii, w którym sprawujemy Najświętszą Ofiarę i inne sakramenty. Tutaj umacniamy naszą wspólnotę z Bogiem i braćmi. Ale z tym dzisiejszym dziękczynieniem wiąże się też zobowiązanie, abyśmy jako wspólnota odpowiednio dbali o to miejsce szczególnej obecności Boga. Musimy zadbać o to, aby nasz parafialny kościół ciągle piękniał, aby również od strony materialnej był miejscem godnym swego Gospodarza. Jesteśmy to winni również wobec przyszłych pokoleń, które tu po nas przyjdą, aby uzewnętrzniać swoją wiarę i chwalić Trójjedynego Boga.
  2. We wtorek, ostatnie nabożeństwo różańcowe o godz. 17:00. Dziękuję wszystkim, którzy przez cały miesiąc gromadzili się na wspólnej modlitwie w kościołach i w rodzinach.
  3. Spowiedź przed uroczystością Wszystkich Świętych, byśmy mogli uzyskać odpusty za siebie i za zmarłych: w Szydłowicach we wtorek od godz. 16:30 i po nabożeństwie różańcowym o godz. 17:00.
  4. W środę, 1 listopada, przypada uroczystość Wszystkich Świętych. To radosny dzień, w którym Kościół upamiętnia wszystkich znanych i nieznanych Świętych i Błogosławionych. Oni osiągnęli już wieczną chwałę, a dziś są naszymi orędownikami przed Bogiem. Msze Święte będą sprawowane na cmentarzach: o 9:00 w Błotach, o godz. 11:00 w Dobrzyniu i o godz. 13:00 w Szydłowicach. Tradycyjnie po każdej Mszy Świętej wyruszy procesja, w czasie której będziemy modlić za zmarłych spoczywających na naszych cmentarzach oraz błogosławić nowe i odnowione groby. Zadbajmy o groby naszych bliskich, niech będzie to wyraz naszej pamięci i szacunku wobec tych, którzy nas wyprzedzili w drodze do wieczności.
  5. Z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Kultury Kresowej w dniu 1 listopada br. na cmentarzach w Dobrzyniu i w Szydłowicach odbędzie się kwesta do puszek na utrzymanie i renowację cmentarza w Prusach k. Lwowa
  6. W czwartek, 2 listopada, przypada w liturgii wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych – Dzień Zaduszny. Msze Święte tego dnia o godz. 15:00 w Błotach (kaplica na cmentarzu), o godz. 16:30 w Dobrzyniu, i o godz. 18:00 w Szydłowicach.
  7. Nie zapominajmy też, że przez osiem pierwszych dni listopada duszom w czyśćcu możemy ofiarować wielki dar – odpust zupełny za pobożne nawiedzenie cmentarza i zmówienie modlitwy w ich intencji oraz spełnienie pozostałych zwykłych warunków, to znaczy: stan łaski uświęcającej, brak przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, przyjęcie Komunii Świętej, odmówienie modlitwy w intencjach wyznaczonych przez papieża.
  8. Od czwartku – Dnia Zadusznego będziemy spotykać się na wspólnej modlitwie za naszych zmarłych, których polecamy modlitwie Kościoła. Bóg zapłać! za wszelkie ofiary składane z racji wypominek.

Plan modlitwy wypominkowej:
* czwartek2 listopadaLednica i Leśna Woda
                                             – Dobrzyń 1 – 40
                                             – Szydłowice 1 – 45
* piątek – 3 listopadaBłota 1 – 44
                                        – Dobrzyń 41 – 80
                                        – Szydłowice 46 – 85
* sobota 4 listopada Dobrzyń 81 – 120
                                         – Szydłowice 86 – 130
* wtorek7 listopada – Myśliborzyce
* środa8 listopada Błota 45 – 90
* czwartek9 listopada Dobrzyń 121 – 160

1. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, piątek i pierwsza sobota miesiąca.
  2. W piątek będziemy przepraszać Boże Serce za wszelki brak miłości, za lekceważenie daru Bożego miłosierdzia podczas adoracji Najświętszego Sakramentu i Mszy Świętej o godz. Okazja do pierwszopiątkowej spowiedzi pół godziny przed Mszą św. W sobotę powierzymy naszą wspólnotę parafian tych żyjących, ale również tych, którzy odeszli już do Domu Pana, Tej, która jest naszą Królową, Matką litości, Pośredniczką. Uczynimy to zwłaszcza podczas pierwszosobotniego nabożeństwa po Mszy Świętej o godz. 8:30 w Błotach.
  3. Odwiedziny chorych i seniorów z posługa sakramentalną w sobotę od godz. 9:30. Zachęcam i proszę o zgłaszanie chorych i seniorów, którzy nie chodzą do kościoła, aby mogli skorzystali z posługi sakramentalnej.
  4. Podczas liczenia wiernych w minioną niedzielę dla Urzędu Statystyki Kościoła, było nas na Mszach Św. 276 osoby (stanowi to 23% wszystkich parafian) a 136 osób przystąpiło do Komunii Św. (stanowi to 11,33% wszystkich parafian).
  5. Na niedzielną lekturę polecam tygodnikGość Niedzielny.
  6. Dziękujemy parafianom za posprzątanie i udekorowanie kościołów na dzisiejszą niedzielę. Na następną prosimy:
    *w Szydłowicach: Maria i Andrzej Mykita, Halina i Stanisław Nowotarscy, Ewa i Andrzej Nowotarscy, Anna i Grzegorz Kilańscy, Marzena i Janusz Łebedyńscy;
    *w Dobrzyniu: Edward Staszczyszyn, Bronisława i Agnieszka Parkoła, Józefa i Edward Paczos, Paulina Paliwoda, Weronika i Grzegorz Kuriata, Marta i Stefan Filipek;
    *w Błotach: Michał i Janina Struzik, Weronika i Tomasz Gwiżdż, Zofia i Zbigniew Skibińscy, Joanna i Grzegorz Skibińscy, Piotr Skrobut, Urszula i Rafał Niedźwiedzcy.
  7. Wszystkich jubilatów i solenizantów tego tygodnia niech Bóg hojnie obdarza swoją łaską, umacnia w wierze, nadziei i miłości oraz prowadzi światłem swojej prawdy.
  8. Wszystkim parafianom i gościom życzę błogosławionego tygodnia!