02.02.2020

Bo moje oczy ujrzały Twoje zbawienie,
któreś przygotował wobec wszystkich narodów:
światło na oświecenie pogan
i chwałę ludu Twego, Izraela.

Niedziela – święto Ofiarowania Pańskiego

1. W dzisiejszą niedzielę, 2 lutego, w kalendarzu liturgicznym przypada święto Ofiarowania Pańskiego, w naszej polskiej tradycji nazywane świętem Matki Bożej Gromnicznej. Od początku czczono w Kościele pamiątkę przyniesienia Dzieciątka Jezus przez Maryję i Józefa do świątyni jerozolimskiej. Niekiedy dzień ten nazywano także świętem Symeona. Jak pamiętamy z kart Ewangelii, Maryja złożyła Dzieciątko w ręce świątobliwego starca Symeona. W Jerozolimie to święto obchodzono już w V wieku i łączono je z procesją ze świecami. Od X wieku upowszechnił się zwyczaj błogosławienia w tym dniu świec. Święto Ofiarowania Pańskiego ukazuje nam Chrystusa – Światłość świata. Przyniesiona przez nas świeca ma przypominać, że Chrystus nieustannie oświeca drogi naszego życia.
  2. Dziś pierwsza niedziela miesiąca: wspólnotowa Adoracja Najświętszego Sakramentu i zmiana tajemnic różańcowych.
  3. Intencja modlitewna na luty: Aby krzyk braci migrantów, którzy wpadli w ręce przemytników pozbawionych skrupułów był usłyszany oraz wzięty pod uwagę.
  4. Dzieci przygotowujące się do spowiedzi i Komunii otrzymują dziś świece komunijne.
  5. W wydarzeniu Ofiarowania Pańskiego wyjątkowa jest też obecność starców Symeona i Anny. Dlatego dziś modlimy się w intencji ludzi w podeszłym wieku. Sędziwi Symeon i Anna pokazują nam, że u schyłku życia można dostrzec sprawy, których nie dostrzegają inni. Są oni także niezrównanymi nauczycielami trudnej i zapomnianej umiejętności przygotowania się do odejścia z tego świata.
  6. W święto Ofiarowania Pańskiego w Kościele powszechnym obchodzimy ustanowiony przez Świętego Jana Pawła II Światowy Dzień Życia Konsekrowanego – tegoroczny jest już 24. z kolei. Naszą modlitwą obejmujemy osoby, które oddały swoje życie na służbę Panu Bogu i ludziom w zakonach, zgromadzeniach i instytutach świeckich. Prośmy też o liczne i święte powołania do życia zakonnego w naszych rodzinach i wspólnocie parafialnej. Odpowiadając na prośbę Abpa Józefa Kupnego ofiarą materialną – zbiórka do puszek – wspieramy dziś klasztory Sióstr klauzurowych w Archidiecezji.
  7. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek i pierwszy piątek miesiąca. W czwartek, podczas adoracji Najświętszego Sakramentu po Mszy Św. w Dobrzyniu, dziękujemy za dar Eucharystii i kapłaństwa, prosimy o nowe i święte powołania do pracy w Kościele, także z naszej wspólnoty parafialnej.
  8. W piątek pragniemy wypełnić prośbę Pana Jezusa o modlitwę wynagradzającą za grzechy nasze i całego świata. Z sakramentu pokuty z okazji pierwszego piątku miesiąca będzie można skorzystać w środę w Błotach od godz. 16:30, w czwartek w Dobrzyniu od godz. 16:00 i w Szydłowicach w piątek od godz. 17:30. Wszystkich parafian zachęcam do pojednania się z Bogiem i braćmi oraz do licznego udziału we Mszy Świętej i pierwszopiątkowym nabożeństwie.
  9. Kancelaria w tym tygodniu będzie czynna we wtorek i sobotę od godz. 16:00.
  10. Na niedzielną lekturę polecam tygodnik Gość Niedzielny i miesięcznik Różaniec.
  11. Dziękujemy parafianom, którzy posprzątali kościoły, na dzisiejszą niedzielę.
  12. Serdeczne życzenia i dar modlitwy niech towarzyszą wszystkim obchodzącym w najbliższych dniach urodziny i imieniny oraz jubileusze.
  13. Wszystkim parafianom i gościom życzę dobrej niedzieli i błogosławionego tygodnia.