26.02.2023

Wchodzimy w skórę Ewy i ulegamy. Jezus wchodzi w naszą skórę i wygrywa.

I Niedziela Wielkiego Postu

 1. Dzisiaj pierwsza niedziela Wielkiego Postu. Kończą się właśnie trwające od Środy Popielcowej Kwartalne dni modlitw o ducha pokuty. Warto przytoczyć przy tej okazji słowa Świętego Jana Pawła II: „Rozpoczynający się okres Wielkiego Postu jest okazją do bardziej intensywnej modlitwy i wielkodusznej pokuty dla ubłagania Boga o łaskę nawrócenia serc i dar pokoju w sprawiedliwości dla wszystkich ludzi. Zwracam się do wszystkich wiernych […], by czas przygotowania do świąt wielkanocnych poświęcili modlitwie o pokój i spełnianiu czynów braterskiej solidarności wobec ludzi cierpiących”. Starajmy się, aby owoce duchowe, jakie w tym czasie otrzymamy, promieniowały wokół nas, a trud stawania się lepszymi ofiarujmy także za innych, zwłaszcza za tych, którzy obrażają Pana Boga i za to nie przepraszają, oraz za pokój na świecie, którego tak bardzo wszyscy potrzebujemy.
 2. Pomocą w głębszym przeżyciu Wielkiego Postu są nabożeństwa wielkopostne: Droga krzyżowa w piątki o godz. 17:00 oraz nabożeństwo Gorzkich żali z kazaniem pasyjnym w każdą wielkopostną niedzielę o godz. 16:00. Zapraszam dzieci, młodzież i dorosłych. Pamiętajmy o osobistych umartwieniach, a także o specjalnych postanowieniach na Wielki Post.
 3. W rocznicę rosyjskiej agresji na Ukrainę, we wszystkich kościołach w Polsce wznoszone były modlitwy w intencji sprawiedliwego pokoju w Ukrainie. Ks. Abp Metropolita Wrocławski wyraził zgodę – w odpowiedzi na prośbę Przewodniczącego KEP – na zorganizowanie zbiórki ofiar do puszek na pomoc ofiarom wojny na Ukrainie – po każdej Mszy Świętej we wszystkich parafiach Archidiecezji w niedzielę 26 lutego br. Środki zostaną przekazane poszkodowanym za pośrednictwem Caritas Polska.
 4. W najbliższą środę, 1 marca, przypada święto państwowe (od 2011 r.): Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Przywołujemy zasługi wielu oddanych Polaków z organizacji i grup niepodległościowych, którzy po zakończeniu II wojny światowej zdecydowali się na podjęcie nierównej walki o suwerenność i niepodległość naszej ojczyzny.
 5. W sobotę, 4 marca, przypada święto Św. Kazimierza, polskiego królewicza, który swym bogobojnym życiem udowodnił, że władza wcale nie musi być okazją do nadużyć, korupcji ani gromadzeniem doczesnego bogactwa. Władza i polityka jest dziełem Boga i traktowana jako powołanie może stać się też drogą do świętości.
 6. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca:
  *w czwartek – dziękujemy za dar Eucharystii i kapłaństwa, prosimy o nowe i święte powołania do pracy w Pańskiej Winnicy, także z naszej wspólnoty parafialnej, adoracja Najświętszego Sakramentu od godz. 16:00 w Dobrzyniu. Pamiętajmy, że to z Chrystusa ukrytego w Eucharystii czerpiemy moc do osobistego nawrócenia, umocnienia wiary i gorliwej pobożności,
  *w piątek – będziemy przepraszać Boże Serce za wszelki brak miłości, za lekceważenie daru miłosierdzia Bożego. Będziemy prosić o łaskę nawrócenia dla siebie i dla tych, którzy Pana Boga przepraszać nie chcą. Spowiedź pół godziny przed Mszą św.,
  *w sobotę – powierzymy naszą wspólnotę, każde rodzące się w niej i godnie kończące się życie Niepokalanemu Sercu Maryi – najlepszej z Matek, nabożeństwo o godz. 7:45 w Błotach.
 7. Odwiedziny chorych i seniorów w domach w sobotę od godz. 9:15.
 8. Módlmy się o pokój! Pamiętajmy w modlitwie o chorych, cierpiących i konających.
 9. Modlitwa za wstawiennictwem św. Michała Archanioła to prawdziwa broń duchowa. Kiedy w twoim życiu wydawałoby się, że wszystko idzie nie tak i nie masz już pomysłu na wyjście z sytuacji – wypróbuj modlitwę do św. Michała Archanioła. Zaopatrz się w duchową amunicję i skutecznie walcz ze złem w swoim życiu!
 10. Przyszła – druga niedziela Wielkiego Postu w całym Kościele jest obchodzona jako Niedziela Ad Gentes – Dzień Modlitw, Postu i Solidarności z Misjonarzami. Szczególną modlitwą obejmiemy wszystkich misjonarzy: duchownych i świeckich, którzy na terenach misyjnych budują Kościół Chrystusowy. Ich wysiłki wesprzemy również ofiarami złożonymi do puszek na dzieło pomocy „Ad Gentes”. Będzie to również pierwsza niedziela m-ca. Wystawienie Najświętszego Sakramentu i wspólnotowa adoracja oraz zmiana tajemnic we wspólnocie Żywego Różańca.
 11. W niedzielę 5 marca rozpoczynamy w naszej parafii katechezy dla młodzieży przygotowujące do Bierzmowania. Zainteresowanych zapraszam do Szydłowic na Msze św. o godz. 12:00.
 12. Na niedzielną lekturę polecam tygodnik Gość Niedzielny.
 13. Zapowiedzi: Aleksander Dobrowolski, kawaler, zam. w Bemowo Piskie, parafia Św. Brata Alberta Chmielowskiego i Katarzyna Magdalena Jarosławska, panna, zam. w Błotach, parafia tutejsza. Zapowiedź druga.
 14. W tym tygodniu o posprzątanie kościołów prosimy następujących parafian:
  *w Błotach Wioletta i Krzysztof Talkowscy, Maria Mrozek;
  *w Dobrzyniu Anna i Lech Pawluk, Maria i Franciszek Bubała, Zofia i Stanisław Salak, Ewelina i Paweł Salak, Monika i Marcin Łazaruk;
  *w Szydłowicach Teresa i Józef Preis, Anna i Michał Muszak, Beata i Andrzej Gajda, Aleksandra i Piotr Piaseccy, Jolanta i Ryszard Goclon.
 15. W każdy piątek Wielkiego Postu za odmówienie modlitwy do Chrystusa ukrzyżowanego: „Oto ja, dobry i najsłodszy Jezu” można uzyskać odpust zupełny.
  Oto ja, dobry i najsłodszy Jezu, upadam na kolana przed Twoim obliczem i z największą gorliwością ducha proszę Cię i błagam, abyś wszczepił w moje serce najżywsze uczucia wiary, nadziei i miłości oraz prawdziwą skruchę za moje grzechy i silną wolę poprawy. Oto z sercem przepełnionym wielkim uczuciem i z boleścią oglądam w duchu Twoje pięć ran i myślą się w nich zatapiam, pamiętając o tym, dobry Jezu, co już prorok Dawid włożył w Twoje usta: "Przebodli ręce moje i nogi, policzyli wszystkie kości moje" (Ps 22, 17).
 1. Wszystkim jubilatom i solenizantom tego tygodnia życzymy doświadczenia bliskości Pana i mocy Jego słowa w codziennym życiu.
 2. Parafianom i gościom życzę błogosławionej niedzieli oraz dobrego tygodnia.