27.11.2022

A tego, kto o tym zapomni, powtórne przyjście Jezusa niemile zaskoczy.

I Niedziela Adwentu


 1. Dzisiejszą niedzielą rozpoczynamy nowy rok liturgiczny i duszpasterski. Upłynie on pod hasłem: Wierzę w Kościół Chrystusowy”. Dzisiaj – po trudnym okresie pandemii, która mocno zakłóciła znaną nam wcześniej rzeczywistość, a co też zaowocowało znacznym wzrostem liczby wiernych, którzy nabrali dystansu, nie powrócili do danych praktyk religijnych, nawet do obowiązkowego udziału w niedzielnej Mszy Świętej – jeszcze głębiej oczami wiary powinniśmy spojrzeć na Kościół. Kościół jest bowiem wielkim darem dla nas, dla tych, którzy uwierzyli w Chrystusa. Jest wspólnym podążaniem za Chrystusem do domu Ojca. W tej drodze w Kościele mamy do dyspozycji pełnię środków zbawczych, łaskę i prawdę. Przez pośrednictwo ustanowionych pasterzy prowadzi nas Duch Święty. To wielka łaska, bo we wspólnocie wiary łatwiej nam podążać do ostatecznego celu. Tym bardziej powinniśmy dobrze zrozumieć często powtarzaną w Credo prawdę: Wierzę w jeden, święty, powszechny i apostolski Kościół…
 2. Weszliśmy w liturgiczny okres Adwentu, który jest radosnym oczekiwaniem na przyjście Pana. Do 16 grudnia będziemy zgłębiać tajemnicę powtórnego przyjścia Chrystusa przy końcu czasów. Zaś kolejne dni mają służyć naszemu bezpośredniemu przygotowaniu do świąt Narodzenia Pańskiego. Właśnie ten czas dobrze wykorzystajmy dla odnowienia i umocnienia więzi z Bogiem i bliźnimi. Ze szczególną uwagą wpatrujmy się w Maryję, która jest najpiękniejszym wzorem adwentowego oczekiwania na przyjście Odkupiciela. Starajmy się naśladować Jej bezgraniczne zawierzenie oraz oddanie Bogu i ludziom.
 3. Dziś podczas liturgii w kościele, po południu w liturgii kościoła domowego naszych rodzin przezywamy XXII wydarzenie ewangelizacyjne „Serdeczność, która zbliża”. Dziękuję wszystkim członkom Parafialnego Zespołu Duszpasterskiego, biorącym dziś udział w liturgii za przygotowanie wydarzenia.
 4. Przepisy liturgiczne pozwalają, aby w dni powszednie Adwentu sprawować jedną Mszę Świętą wotywną o Najświętszej Maryi Pannie, tak zwane roraty. Do licznego udziału w roratach, celebrowanych w naszym kościele codziennie zapraszam dzieci, młodzież i dorosłych. W ten sposób, w blasku światła lampionów roratnych i świec, rozbudźmy w naszych sercach oczekiwanie na przyjście Chrystusa. Niech nie zabraknie podejmowanych dobrowolnych umartwień, zwłaszcza powstrzymania się od hucznych zabaw. Pamiętajmy o wsparciu potrzebujących: dzieci z ubogich rodzin, osób starszych, samotnych, przybyszów, choćby przez zakup świec Caritasu, które będą do nabycia w naszych kościołach od następnej niedzieli.
 5. W środę, 30 listopada, przypada święto Świętego Andrzeja Apostoła. Był pierwszym uczniem powołanym przez Pana Jezusa, rodzonym bratem Świętego Piotra. Tradycja głosi, że po Zesłaniu Ducha Świętego udał się do Grecji, gdzie oddał życie za wiarę ukrzyżowany głową do dołu. Pamiątką tego są tak zwane krzyże Świętego Andrzeja w kształcie litery „X”. Niech zgiełk andrzejkowych zabaw, jakie się w tym czasie organizuje, nie zagłuszy naszej modlitwy przez wstawiennictwo tego szczególnego patrona również w sprawach matrymonialnych i orędownika w wypraszaniu potomstwa.
 6. W sobotę, 3 grudnia, obchodzimy Dzień Misyjny Papieskiej Unii Misyjnej. W modlitwach pamiętajmy o misjonarzach duchownych i świeckich, prośmy o liczne powołania misyjne. Niech w naszych sercach jeszcze mocniej zabrzmi nakaz Chrystusa: „Idźcie na cały świat i nauczajcie wszystkie narody…”.
 7. W przyszłą niedzielę, już po raz dwudziesty trzeci będziemy obchodzili Dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie. Do puszek przed kościołem złożymy ofiary na Fundusz Pomocy Kościołowi na Wschodzie – gorąco polecam ten ważny cel ofiarności Parafian!
 8. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. W czwartek wspominamy ustanowienie Eucharystii i sakramentu kapłaństwa. Adorację Najświętszego Sakramentu w Dobrzyniu (od godz. 16:00 do 17:00) ofiarujmy w intencji licznych nowych powołań do kapłaństwa i życia zakonnego. Okazja do spowiedzi świętej pierwszopiątkowej pól godziny przed Mszą św. w piątek. Na progu Adwentu serdecznie zachęcam do skorzystania z sakramentu pokuty. Odwiedziny chorych i seniorów po rekolekcjach adwentowych.
 9. Rekolekcje Adwentowe w naszej parafii rozpoczniemy w III Niedzielę Adwentu.
 10. Katecheza i spotkanie formacyjne osób zaangażowanych w Parafialny Program Odnowy odbywa się w środę o godz. 19:30 w Szydłowicach.
 11. Na lekturę polecam tygodnik Gość Niedzielny.
 12. Dziękujemy parafianom za przygotowanie wieńców adwentowych, posprzątanie i udekorowanie kościołów na dzisiejszą niedzielę. Za tydzień prosimy:
  *w Błotach: Magdalena Waniek, Urszula Sokołowska;
  *w Dobrzyniu: Renata i Marek Piotrowscy, Grażyna i Witold Parkoła, Patrycja i Marcin Przyszlak, Maria Czarny, Andrzej i Anna Czarny; dekoracja świąteczna (D 118-130)
  *w Szydłowicach parafianie z Myśliborzyc: Danuta Drozd, Janusz i Urszula Drozd, Marta i Grzegorz Zuzek, Maria i Ryszard Deszczyńscy, Elżbieta i Paweł Marecik.
 13. Jubilatom i solenizantom tego tygodnia życzę obfitości Bożych darów oraz szczególnej opieki Matki Najświętszej.
 14. W ostatnim tygodniu odeszła do wieczności śp. Karolina Skrobut (l.76, Błota). Niech miłosierny Pan swojej służebnicy udzieli łaskawie przebaczenia grzechów, oczyści ją z winy i obdarzy udziałem w zmartwychwstaniu Chrystusa. Wieczny odpoczynek…
 15. Wszystkim parafianom i gościom życzę błogosławionego adwentowego tygodnia!