14.06.2020

Zwykli zjadacze chleba stają się wyjątkowi. Bo prowadzi ich Bóg.

Ziarna Słowa – Pragniemy być narodem żywych
Fragment homilii Jana Pawła II wygłoszonej podczas Mszy na łowickich błoniach 13 czerwca 1999 r. Ojciec Święty przypomniał, że każdy człowiek, również nienarodzony, ma prawo do życia. „Nikt w żadnej sytuacji, nie może rościć sobie prawa do bezpośredniego zniszczenia niewinnej istoty ludzkiej. Bóg jest absolutnym Panem życia człowieka, ukształtowanego na Jego obraz i podobieństwo (por. Rdz 1, 26-28).
PODCAST Radia Watykańskiego – więcej tutaj…

XI Niedziela w ciągu roku

 1. Przeżywamy czerwiec – miesiąc poświęcony Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Zapytajmy się: na ilu nabożeństwach czerwcowych byłem (byłam), ile razy pobożnie odmówiłem Litanię do Serca Pana Jezusa czy Koronkę do miłosierdzia Bożego albo Akt poświęcenia rodzaju ludzkiego, może jakąś inną modlitwę wynagrodzenia i przebłagania, ile chwil poświęciłem na cichą adorację i rozmowę z Bogiem ukrytym w Najświętszym Sakramencie? On codziennie na nas czeka podczas każdej Mszy Świętej i nabożeństwa czerwcowego. Możliwości mamy wiele i tylko od nas samych zależy, jak spożytkujemy czas, który jest nam dany, abyśmy się uświęcali i abyśmy pomagali także innym dojść do świętości.
 2. Trwa oktawa Bożego Ciała. Codziennie o godz. 18:00 gromadzimy się na Eucharystii, a po niej celebrujemy nabożeństwo czerwcowe do Serca Pana Jezusa i podążamy w procesji za Chrystusem utajonym w Najświętszym Sakramencie. Zachęcam wszystkich parafian do licznego udziału w tej naszej wspólnotowej modlitwie: wszystkich ministrantów, dziewczynki do sypania kwiatków, mężczyzn do niesienia baldachimu, asystę procesyjną.
 3. Dziś uroczystość I Komunii Świętej w naszej parafii, 4 dzieci po raz pierwszy przystąpi do Komunii. Dzieci ich rodziców, chrzestnych, rodzeństwo i rodziny otaczamy naszą szczególną modlitewna opieką. O godz. 18:00 dodatkowa Msza Św. na którą zapraszam osoby nie związane z uroczystością komunijną.
 4. W poniedziałek rozpoczynamy biały tydzień dzieci. W poszczególne dni białego tygodnia dzieci komunijne będą się modlić we wszystkich kościołach naszej parafii o godz. 18:00. W poniedziałek w Błotach, we wtorek w Szydłowicach, w środę – pielgrzymka dzieci do Sanktuarium na Górze św. Anny, w czwartek w Dobrzyniu i w piątek w Szydłowicach zakończenie białego tygodnia.
 5. Za tydzień rocznica Komunii Świętej na Mszy Św. o godz. 12:00 w Szydłowicach. Spotkanie rodziców i dzieci we wtorek o godz. 19:00 w Szydłowicach.
 6. W czwartek, 18 czerwca, zakończenie oktawy uroczystości Bożego Ciała. Błogosławieństwo wianków z kwiatów i ziół. Niech liczny udział w tej liturgii świadczy o naszej wierze w prawdziwą, realną obecność Chrystusa w postaciach eucharystycznych, o naszym odważnym wyznawaniu tej tajemnicy wiary.
 7. W piątek, 19 czerwca, w kalendarzu liturgicznym przypada uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. Jest to też Światowy Dzień Modlitw o Uświęcenie Kapłanów. Msze Św. o godz. 16:00 w Błotach, 17:00 w Dobrzyniu i o 18:00 w Szydłowicach.
 8. W sobotę, 20 czerwca, w liturgii przypada wspomnienie Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny.
 9. Powracamy do normalnego funkcjonowania w życiu społecznym i religijnym. Nadal obowiązują wszystkich maseczki i zachowanie dystansu w pomieszczeniach zamkniętych. Przy wejściu do kościoła dezynfekujemy dłonie.
 10. Sobotnia Msza Św. o godz. 18:00 w Szydłowicach jest Mszą Świętą niedzielną.
 11. W sobotę przypada też ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2000 roku Międzynarodowy Dzień Uchodźcy. Przypomnijmy: uchodźca, to osoba, która z powodu obaw przed prześladowaniem ze względu na rasę, religię, narodowość, poglądy polityczne pozostaje poza swoim krajem i nie może liczyć na ochronę swoich praw w kraju ojczystym. Takich osób na całym świecie są setki tysięcy. W naszych modlitwach starajmy się przynieść im ulgę w ich cierpieniach.
 12. Dziękuję Różom Różańcowym i parafianom, którzy 13 czerwca trwali na modlitwie w dniu fatimskim. Zapraszam na kolejny 13 lipca.
 13. Bogu niech będą dzięki za Dzień Bożego Ciała, za procesje Eucharystyczne i za piękną pogodę. Dziękuję wszystkim parafianom, którzy przygotowali ołtarze. Dziękuję Panu Organiście, Kościelnym, Liturgicznej Służbie Ołtarza, dziękuję Druhom Strażakom za niesienie baldachimu na procesji i czuwanie nad bezpieczeństwem podczas całej procesji, dziewczynkom sypiącym kwiatki za ułożenie pięknego dywanu kwiatowego i „młodzieży” niosącej chorągwie. Dziękuję wszystkim za obecność i modlitwę podczas procesji, piękne świadectwo wiary w podążaniu za Chrystusem utajonym w Najświętszym Sakramencie.
 14. W sprawach kancelaryjnych najpierw proszę o kontakt telefoniczny 77.412 69 84.
 15. Na niedzielną lekturę polecam tygodnik Gość Niedzielny i miesięcznik Mały Gość.
 16. Dziękuję za troskę w tym szczególnym czasie o sprawy materialne parafii.
 17. Do sakramentu małżeństwa przygotowują się: Dorota Pawłowska, panna, zam. w Dobrzyniu i Szymon Rosiński, kawaler, zam. w Pogorzeli, zapowiedź trzecia.
 18. Dziękujemy rodzicom dzieci komunijnych za udekorowanie i posprzątanie kościoła w Szydłowicach. Na następną niedzielę proszę o to rodziców dzieci Komunii rocznicowej.
 19. W Dobrzyniu o posprzątanie kościoła proszę następujących parafian: Regina i Ryszard Owsiak, Władysława i Franciszek Bobra, Irena i Czesław Serwadczak, Elżbieta i Stanisław Konstanciuk oraz Krystyna i Stanisław Kowalscy.
 20. Biuletyn parafialny dostępny jest na parafialnej stronie internetowej.
 21. Wszystkim Parafianom dziękuję i proszę nadal o odpowiedzialność, rozwagę i rozsądek. Życzę pokoju serca i błogosławionego czerwcowego tygodnia!