16.07.2023

Jezus ukrywa znaczenia w przypowieściach. Bóg ukrywa siebie w pięknie stworzenia.

XV Niedziela w ciągu roku

Odpust w Błoatch – NMP z Góry Karmel

„Ziarna słowa” to cykl krótkich audycji – podcastów – prezentujących nauczanie Jana Pawła II. Przygotowano je z myślą o 100. rocznicy urodzin Papieża Polaka w Dzienniku Radia Watykańskiego. Fragmenty wystąpień Jana Pawła II z jego pielgrzymek do Ojczyzny.


 1. Pamiętajmy o właściwym wykorzystaniu podarowanego nam czasu wakacji. To nie jest czas wolny od przykazań Bożych i kościelnych! Niech sprzyja pogłębieniu naszych relacji z Bogiem, umocnieniu wiary, nawróceniu. Temu właśnie służy każda niedzielna Eucharystia. Nie rezygnujmy z tego najcenniejszego realnego spotkania z Panem Jezusem, tak łatwo zastawiając się wakacjami, oddaleniem świątyni. Wierzyć w Chrystusa – to znaczy być Jego świadkiem wobec bliźnich i świata; to znaczy być światłem dla współczesnego świata!
 2. Dziś w kościele filialnym w Błotach obchodzimy uroczystość odpustową ku czci NMP z Góry Karmel. Sumie odpustowej o godz. 13:00, będzie przewodniczył Antoni Zabawski CSsR redemptorysta z Wrocławia. Po Mszy św. procesja eucharystyczna wokół kościoła. Parafianom z Leśnej Wody i z Błot dziękujemy za przygotowanie do dzisiejszej uroczystości.
 3. Dziękuję Druhom Strażakom z Błot za prace wokół cmentarza i na cmentarzu w Błotach – wykoszenie trawy. Bóg zapłać Wam Druhowie!
 4. W uroczystość odpustową Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel przypominamy sobie, że są dwa zewnętrzne znaki naszej więzi z Matką Bożą: noszenie medalika i noszenie szkaplerza. Ceńmy sobie te szczególne znaki naszego przymierza z Maryją.
 5. W sobotę, 22 lipca, przypada święto Świętej Marii Magdaleny. Magda z Magdali była uczennicą Jezusa. Wraz z innymi niewiastami towarzyszyła Zbawicielowi. Pierwsza spotkała Zmartwychwstałego Pana i przekazała tę radosną nowinę Apostołom. Otrzymała miano Apostołki Apostołów.
 6. W przyszłą niedzielę, 23 lipca, w bliskości wspomnienia Świętych Joachima i Anny (26 lipca), przypada trzeci Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych. Jako temat tego Dnia papież Franciszek wybrał słowa: „Miłosierdzie Jego z pokolenia na pokolenie” (Łk 1, 50). To zdanie jest ściśle związane ze Światowymi Dniami Młodzieży, które odbędą się w Lizbonie kilka dni później. Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych to nie tylko przypomnienie i docenienie ich niezastąpionej roli. Chodzi nie tylko o docenienie ich obecności w kościele podczas liturgii i na prywatnej modlitwie. Papież Franciszek, wpisując ten dzień do kalendarza obchodów kościelnych, pragnie podkreślić także ich obecność i rolę w rodzinach oraz społecznościach lokalnych. „Często zapomina się o dziadkach. Nie zapominajmy o bogactwie stania na straży korzeni” – podkreśla papież Franciszek w swoim nauczaniu. W naszej wspólnocie mamy wiele osób w podeszłym wieku, tym bardziej i nie tylko w tę przyszłą niedzielę bądźmy blisko nich i polecajmy ich szczególnej opiece opatrzności Bożej.
 7. Za tydzień w niedzielę w ramach Ogólnopolskiego tygodnia św. Krzysztofa po Mszach św. zostaną pobłogosławieni kierowcy i ich pojazdy z racji przypadającego 25 lipca wspomnienia Świętego Krzysztofa, patrona kierowców. Tradycyjnie ofiarą „1gr za 1km” szczęśliwej podróży wesprzemy misjonarzy w zakupie środków transportu. Pamiętajmy jednak, że błogosławieństwo nie zwalnia nas z obowiązku zachowania rozsądku i wyobraźni na drodze. Błogosławieństwo kierowców, samochodów i wszelkich innych pojazdów w naszej parafii będzie miało miejsce po każdej Mszy Świętej – już dziś serdecznie zapraszam!
 8. Dziękuję wszystkim parafianom, którzy wzięli udział w kolejnym dniu fatimskim. Różom Różańcowym za poprowadzenie modlitwy różańcowej. Już dziś zapraszam do wspólnej modlitwy 13 sierpnia o godz. 18:00.
 9. Dziękujemy rodzinom za posprzątanie kościołów na dzisiejszą niedzielę. W tym tygodniu prosimy:
  *w Szydłowicach: Grażyna i Roman Drozd, Katarzyna i Remigiusz Burliga, Marek i Katarzyna Derega, Beata i Damian Biegańscy, Halina Ślusarczyk;
  *w Dobrzyniu: Krystyna i Mirosław Wolf, Wiesław Kołtowski, Ewa i Adam Stelmach, Janina Krzywy, Jadwiga i Mieczysław Preis;
  *w Błotach: Maria i Jadwiga Łupkowskie, Ewa i Łukasz Bień.
 10. Na niedzielną lekturę polecam tygodnik Gość
 11. Zapowiedzi: Marek Gmyrek, kawaler w Szybowicach, par. Św. Michała Archanioła w Szybowicach, Dorota Mochniak, panna, zam. w Dobrzyniu, par. tutejsza, zapowiedź druga.
 12. W sprawach kancelaryjnych najpierw proszę o kontakt tel. 77 412 69 84
 13. 1 sierpnia we wtorek przybędzie do nas Piesza Pielgrzymka z Legnicy na Jasna Górę. Pielgrzymi zatrzymają się w Szydłowcach na Mszę świętą i na odpoczynek.
 14. Od poniedziałku do środy 17-19 lipca zapraszam wszystkich zaangażowanych w Program Odnowy i Ewangelizacji na spotkania rekolekcyjne, które poprowadzi nasz moderator ks. Stanisław Zając. Poniedziałek i wtorek Msza św. o godz. 18:00 w Lubszy i spotkanie, w środę – Msza św. o godz. 18:00 w Szydłowicach i spotkanie.
 15. Wszystkim jubilatom i solenizantom życzę obfitości Bożych darów oraz szczególnej opieki Niepokalanej.
 16. Miłej niedzieli oraz błogosławionych wakacyjnych dni