03.01.2021

Historia Jezusa rozpoczęła się długo przed Jego narodzeniem. Nieskończenie wcześniej.

II Niedziela po Narodzeniu Pańskim

 1. W pierwszą niedzielę nowego roku pragniemy powierzyć Chrystusowi ten nowy czas. Jeszcze w klimacie Bożego Narodzenia dostrzegamy Jezusa, który przychodzi aby nas odkupić, by nadać sens naszym dniom, by ukazać perspektywę wieczności, do której jesteśmy zaproszeni. W każdej Eucharystii odkrywamy na nowo miłość Boga, który staje się dla każdego z nas „wiatykiem” czyli pokarmem na drogę. Uczmy się nieustannie dostrzegać tę perspektywę wieczności, w której już uczestniczymy od dnia naszych narodzin.
 2. Dziś wspólnotowa Adoracja i zmiana tajemnic we wspólnocie Żywego Różańca.
 3. Intencja Apostolstwa Modlitwy na miesiąc styczeń: Aby Pan obdarzył nas łaską pełnej wspólnoty oraz wzajemnej otwartości i modlitwy z naszymi braćmi i siostrami innych wyznań.
 4. W środę, 6 stycznia, przypada uroczystość Objawienia Pańskiego, w naszej tradycji zwana świętem Trzech Króli, która przypomina, że Syn Boży przyszedł do ludzi wszystkich narodów, ras i języków. Tego dnia w kościele poświęcimy wodę, kadzidło i kredę, którą – zgodnie z dawnym polskim zwyczajem – na drzwiach naszych domów kreślimy pierwsze litery imion Mędrców ze Wschodu: Kacpra, Melchiora i Baltazara (C + M + B), dodając cyfry roku Pańskiego. Ten zapis tłumaczymy też jako prośbę, aby Chrystus pobłogosławił nasz dom: „Christus mansjonem benedicat”. Takie oznakowanie drzwi naszych domów stanowi świadectwo wiary wobec naszych braci i sióstr.
 5. W uroczystość Objawienia Pańskiego obchodzimy Dzień Pomocy Misjom i Misyjny Dzień Dzieci. Ofiary składane z racji poświęcenia kredy i kadzidła tradycyjnie są przeznaczone na Krajowy Fundusz Misyjny. Polecam tę składkę ofiarności Parafian.
 6. Piękną tradycją związaną z tą uroczystością jest organizowany w naszej ojczyźnie w miejskich i wiejskich parafiach Orszak Trzech Króli. W tym roku ze względu na ograniczenia sanitarne ograniczony zostanie do samej liturgii w kościołach. W to wspólnotowe świętowanie włącza się wiele polskich rodzin, dorosłych i dzieci, wspólnot parafialnych. Jest to wspaniała publiczna manifestacja wiary i radości z przyjścia Zbawiciela na świat. Zachęcam i zapraszam dzieci do przybycia w tym dniu w przebraniu królewskim na Mszę Św.
 7. 7 stycznia pierwszy czwartek miesiąca. Na Mszy Świętej o 17:00 w Dobrzyniu pomodlimy się o liczne i święte powołania kapłańskie, zakonne i misyjne. Takich będziemy mieli kapłanów, jakich wymodlimy. Zapraszamy więc do wspólnej modlitwy nie tylko liturgiczną służbę ołtarza, rodziny jej członków, ale także wszystkich parafian. Po Mszy św. wspólnotowa Adoracja.
 8. W przyszłą niedzielę przypada święto Chrztu Pańskiego kończące liturgiczny okres Narodzenia Pańskiego.
 9. Dziękujemy za posprzątanie kościołów. W tym tygodniu prosimy o posprzątanie i o udekorowanie świątecznie kościołów następujących parafian:
  *w Szydłowicach: Anna i Leszek Pytel, Bożena i Janusz Noworolscy, Katarzyna i Leszek Preis, Lidia Owsiak, Kamila i Damian Zborowscy,
  *w Dobrzyniu: Krystyna Durzańska, Stanisława Rawska, Waldemar Rawski, Czesława Kowalska, Urszula i Janusz Jankowscy, Krystyna i Józef Mochniak
  *w Błotach: Maria Kwaśnicka i Joanna Kosykowska.
 1. W sprawach kancelaryjnych zapraszam bezpośrednio po Mszy św. lub proszę o kontakt telefoniczny.
 2. Solenizantom i jubilatom nadchodzących dni życzę pokoju serc oraz Bożej opieki na codziennych drogach życia.
 3. Na niedzielną lekturę polecam miesięcznik Różaniec a dla dzieci miesięcznik Anioł Stróż.
 4. Wszystkim Parafianom i Gościom życzę błogosławionego 2021 roku!