29.01.2023

Kazanie na górze przez biblistów jest nazywane konstytucją królestwa niebieskiego. Jest to w istocie paradoksalna konstytucja.

IV Niedziela w ciągu roku

1. Dzisiejsza niedziela, ostatnia niedziela stycznia, tradycyjnie obchodzona jest w Kościele jako Światowy Dzień Trędowatych, ustanowiony w 1954 roku. Wiemy, jak stara i straszna w skutkach jest ta choroba. Starajmy się więc pomóc, aby dotknięci nią byli leczeni w poszanowaniu ludzkiej godności i wolności. Dziś na świecie trędowatymi opiekują się głównie chrześcijańscy misjonarze.
  2. Ksiądz Arcybiskup Józef Kupny, Metropolita Wrocławski, mając na uwadze sytuację finansową klasztorów Sióstr klauzurowych w naszej Archidiecezji, polecił zorganizować w dniu 29 stycznia 2023 r., w niedzielę przed Świętem Ofiarowania Pańskiego, okolicznościową zbiórkę do puszek, po każdej Mszy Świętej, na potrzeby Zakonów Klauzurowych oraz Ośrodka Adopcyjnego w naszej Archidiecezji. Inicjatywa stanowi jedną z nielicznych okazji wyrażenia wdzięczności tym Siostrom, które trwają ustawicznie przed Panem i zanoszą do Niego, w imieniu lokalnego Kościoła na Dolnym Śląsku, modlitwy uwielbienia, przebłagania i prośby oraz wdzięczności za swoich dobrodziejów.
  3. W czwartek, 2 lutego, będziemy obchodzili święto Ofiarowania Pańskiego, w naszej polskiej tradycji nazywane świętem Matki Bożej Gromnicznej. To pamiątka obrzędu, jakiemu zgodnie z żydowskim prawem w czterdziestym dniu po urodzeniu Pana Jezusa poddali się Maryja i Józef. Zanieśli Dzieciątko do Świątyni Jerozolimskiej, aby przedstawić Je Bogu i złożyć ofiarę. Tego dnia na uroczystą liturgię przyniesiemy świece zwane gromnicami. Zostaną one pobłogosławione, aby przez cały rok, a zwłaszcza w chwilach trwogi i cierpienia, przypominały nam o Jezusie – Światłości Narodów, który nieustannie oświeca drogi naszego życia.
  4. W ten dzień świąteczne Msze Święte z błogosławieństwem świec-gromnic o godz. 15:00 w Błotach, o 16:30 w Dobrzyniu i o godz. 18:00 w Szydłowicach. W Szydłowicach na Mszy św. o godz. 18:00 gromadzą się dzieci wraz rodzicami, które przygotowują się do spowiedzi i przyjęcia I Komunii Św.
  5. Z inicjatywy papieża Świętego Jana Pawła II święto Ofiarowania Pańskiego jest także Światowym Dniem Życia Konsekrowanego. Naszą modlitwą obejmiemy osoby podejmujące służbę Bogu i ludziom w różnych zakonach i zgromadzeniach. Tego dnia będziemy prosić o liczne i święte powołania do życia zakonnego w naszych rodzinach i we wspólnocie parafialnej. Wesprzemy też materialnie borykające się z trudnościami klasztory i domy zakonne.
  6. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. W czwartek dziękujemy za dar Eucharystii i kapłaństwa; prosimy o nowe i święte powołania do pracy w Pańskiej Winnicy także z naszej wspólnoty parafialnej. W piątek pragniemy wypełnić prośbę Pana Jezusa o modlitwę wynagradzającą za grzechy nasze i całego świata. A w sobotę czcimy Matkę Najświętszą i powierzamy Jej matczynej opiece całą naszą codzienność.
  7. Okazja do spowiedzi świętej pierwszopiątkowej pół godziny przed Mszą świętą, nabożeństwo pierwszopiątkowe wynagradzające Najświętszemu Sercu Pana Jezusa po Mszy świętej. A w pierwszą sobotę przed Mszą Świętą o godz. 8:30 w Błotach zapraszam na nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca.
  8. Odwiedziny chorych i seniorów z posługą sakramentalną w domach 11 lutego (druga sobota m-ca, wspomnienie MB z Lourd).
  9. W tym tygodniu o posprzątanie kościołów (rozebranie świątecznej dekoracji) prosimy następujących parafian:
    *w Błotach Teresa i Konstanty Kędra, Bożena i Arkadiusz Majewscy;
    *w Dobrzyniu Małgorzta i Marek Smok, Czesław Bobra, Jagoda Bobra, Tomasz Szadorski, Maria Szadorska, Jolanta i Jan Drozd, Lucyna Krej;
    *w Szydłowicach Krystyna i Zbigniew Żółtańscy, Danuta i Sławomir Szewczuk, Tomasz Szewczuk, Marian Wachna, Ewelina i Adam Wachna, Jadwiga i Bogdan Stojanowscy.
  10. W naszej parafii trwają odwiedziny duszpasterskie – kolęda. W tym tygodniu planowane jest zakończenie. Przeżyjmy je w duchu bożonarodzeniowej radości, w duchu modlitwy i serdecznej rozmowy wszystkich domowników z duszpasterzem.

Plan kolędy na nadchodzący tydzień jest następujący:

• Poniedziałek: Błota 27 – 52 – początek godz. 15:30
  • Wtorek: Błota 53 – 69 – początek godz. 15:30
  • Środa: Błota 70 – 84 – początek godz. 15:30
  1. Na niedzielną lekturę polecam tygodnik Gość
  2. Bożego błogosławieństwa dla wszystkich solenizantów i jubilatów nadchodzących dni.
  3. Wszystkim Parafianom i Gościom życzę błogosławionego tygodnia!