25.10.2020

Miłość to siła podtrzymująca nasze życie. Na niej opiera się całe Prawo i Prorocy.

XXX Niedziela w ciągu roku

Rocznica poświęcenia własnego kościoła

1. Ostatnia niedziela października w kalendarzu liturgicznym obchodzona jest jako rocznica poświęcenia własnego kościoła parafialnego, czyli oddania świątyni na wyłączną własność Panu Bogu. Dzisiaj dziękujemy za nasz parafialny wieczernik, w którym gromadzimy się na modlitwie, na liturgii, w którym sprawujemy Najświętszą Ofiarę i inne sakramenty. Tutaj umacniamy naszą wspólnotę z Panem Bogiem i braćmi. Z tym dzisiejszym dziękczynieniem wiąże się też zobowiązanie, abyśmy jako wspólnota odpowiednio dbali o to miejsce szczególnej obecności Pana Boga.
  2. Przed nami ostatni tydzień różańcowy. Przypominam, że codziennie w naszych kościołach o godz. 17:00 gromadzimy się na wieczornej Eucharystii, a po niej odprawiamy nabożeństwo różańcowe. Wszystkich parafian, zwłaszcza tych, którzy jeszcze z jakichś powodów nie uczestniczyli w październikowym nabożeństwie, zapraszam na tę modlitwę.
  3. W środę w liturgii czcimy Świętych Apostołów Szymona i Judę Tadeusza. Zapatrzeni w ich świadectwo będziemy prosić Boga o silną wiarę. Święty Juda Tadeusz uważany jest za patrona spraw beznadziejnych, wzywamy go w szczególnych potrzebach.
  4. Zachęcam do skorzystania z sakramentu pokuty. Spowiedź przed uroczystością Wszystkich Świętych: w Błotach w środę od godz. 16:00, w Dobrzyniu w czwartek od godz. 16:00 i w Szydłowicach w sobotę od godz. 16:00.
  5. W przyszłą niedzielę, 1 listopada przypada uroczystość Wszystkich Świętych. W tym dniu mamy obowiązek uczestniczenia we Mszy Świętej. W tym dniu Msze św. na cmentarzach: w Błotach o godz. 9:00, w Dobrzyniu o godz. 11:00 i w Szydłowicach o godz. 13:00. Po każdej Mszy św. wyruszy procesja żałobna podczas której będziemy się modlić się za zmarłych kapłanów, budowniczych naszych świątyń, zmarłych parafian, zmarłych z naszych rodzin oraz błogosławić nowe i odnowione groby. Serdecznie zapraszam do wspólnej modlitwy o Boże Miłosierdzie dla naszych zmarłych.
  6. Z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Prus Lwowskich i Towarzystwa Miłośników Kultury Kresowej w dniu 1 listopada br. na cmentarzach odbędzie się kwesta do puszek na prace renowacyjne na cmentarzu w Prusach k. Lwowa.
  7. W poniedziałek, 2 listopada przypada wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych. Modlimy się w tym dniu za tych, którzy nas poprzedzili w drodze do wieczności i w czyśćcu oczekują na wieczne zjednoczenie z Panem. Msza św. w Błotach o godz. 15:00 w kaplicy na cmentarzu, w Dobrzyniu o godz. 16:30 i w Szydłowicach o godz. 18:00.
  8. Zachęcam do korzystania z możliwości uzyskania odpustu ofiarowanego za zmarłych. W związku z Dekretem Penitencjarii Apostolskiej z dnia 22 października 2020 roku (opublikowanego 23.10.2020 r.), informuję, że odpust zupełny za zmarłych związany z nawiedzeniem cmentarza jest możliwy przez cały miesiąc listopad, pod zwykłymi warunkami (być w stanie łaski uświęcającej, wyzbyć się przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, przyjąć Komunię św., pomodlić się w intencjach wyznaczonych przez papieża, np. Ojcze nasz, Zdrowaś Maryjo, Wierzę w Boga).
  9. Od poniedziałku będziemy spotykać się na modlitwie za naszych zmarłych, których wypisaliśmy na kartach wypominkowych i poleciliśmy modlitwie Kościoła. Towarzyszyć jej będzie Koronka do Bożego Miłosierdzia. Kartki wypominkowe proszę składać na tacę. Bóg zapłać za wszelkie ofiary składane z racji wypominek.
  10. Plan modlitwy wypominkowej:

* poniedziałek – 2 listopada – Lednica i Leśna Woda,  Dobrzyń 1-40, – Szydłowice 1-45,
* wtorek – 3 listopada         – Szydłowice 46–85
* środa – 4 listopada            – Błota 1–44
* czwartek – 5 listopada      – Dobrzyń 41–80
* piątek – 6 listopada           – Szydłowice 86–130
* sobota – 7 listopada          – Myśliborzyce
* poniedziałek – 9 listopada – Dobrzyń 81–120
* środa – 11 listopada          – Błota 45–90,
* czwartek – 12 listopada   – Dobrzyń 121–160,

1. Dziękujemy parafianom za posprzątanie i udekorowanie kościołów na dzisiejszą niedzielę. W Szydłowicach dziękujemy nowożeńcom Monice i Łukaszowi za piękne kwiaty. Dziękujemy parafianom z Myśliborzyc za posługę przez ostatnie 9 tygodni. Rozpoczynają Szydłowice: Małgorzata i Przemysław Wandycz, Zofia i Stanisław Rzepa, Iwona i Janusz Rzepa, Sabina i Dawid Grabarz, Barbara Drozd, Maria i Stanisław Drozd, Grażyna i Roman Drozd.
  2. W Dobrzyniu o posprzątanie i udekorowanie kościoła proszę parafian: Maria i Mieczysław Szczepaniak, Feliks Szczepaniak, Iwona i Radosław Szachnowscy, Elżbieta Bednarz, Jolanta i Waldemar Kowalscy.
  3. Biuletyn parafialny dostępny jest na parafialnej stronie internetowej.
  4. Sobotnia Msza Św. o godz. 17:00 w Szydłowicach jest Mszą Świętą niedzielną.
  5. Na niedzielną lekturę polecam tygodnik Gość i miesięcznik Mały Gość.
  6. Kancelaria będzie czynna w tym tygodniu tylko we wtorek od godz. 16:00. W sprawach losowych proszę zgłaszać się niezwłocznie.
  7. Trwa Powszechny Spis Rolny 2020! Rolniku, nie czekaj na ostatnią chwilę, spisz się przez Internet spisrolny.gov.pl lub u rachmistrza spisowego.
  8. Wszystkim Parafianom dziękuję i proszę o odpowiedzialność, rozwagę i rozsądek w zachowaniu zaleceń sanitarnych – zakrywamy usta, nos, zachowujemy dystans. Błogosławionego tygodnia!