05.11.2023

Jak zaskarbić ufność, przekonać, zdobyć serca oraz autorytet? Jak uczyć o Bogu?

XXXI Niedziela w ciągu roku

1. Dziś trzydziesta pierwsza niedziela zwykła w roku kościelnym i jednocześnie pierwsza niedziela miesiąca. Z tej racji wystawienie Najświętszego Sakramentu i wspólnotowa adoracja po każdej Mszy Świętej i zmiana intencji we wspólnocie Żywego Różańca.
  2. Przypominam, że do 8 listopada duszom w czyśćcu możemy ofiarować dar odpustu zupełnego za pobożne nawiedzenie cmentarza i zmówienie modlitwy w ich intencji, spełniwszy pozostałe zwykłe warunki odpustu, to znaczy: stan łaski uświęcającej, przyjęcie Komunii Świętej, odmówienie modlitwy w intencjach wyznaczonych przez Ojca Świętego, wyzbycie się przywiązania do grzechu, nawet lekkiego.
  3. W czwartek, 9 listopada, świętujemy Rocznicę Poświęcenia Bazyliki Laterańskiej. To święto podpowiada nam, że jesteśmy cząstką jednego wielkiego Kościoła powszechnego. Nazwa „rzymskokatolicki” wskazuje na szczególne znaczenie, jakie pełni w nim Rzym. Bazylika Laterańska jest katedrą Rzymu i matką wszystkich kościołów świata. Przez tysiąc lat koncentrowało się przy niej życie Kościoła i nawet kiedy wybudowano bazylikę nad grobem św. Piotra Apostoła na Watykanie, Bazylika Laterańska zachowała status katedry biskupa Rzymu. Do dziś nad wejściem do Bazyliki Laterańskiej znajduje się łaciński napis: „Matka i Głowa wszystkich kościołów Miasta i Świata”.
  4. W sobotę, 11 listopada, w liturgiczne wspomnienie św. Marcina, przypada nasze Narodowe Święto Niepodległości. Wspominając czas trudnego wykuwania niepodległości Polski, trzeba o tym pamiętać również i dzisiaj, chociaż żyjemy już w wolnej i niepodległej Ojczyźnie. I dzisiaj musimy myśleć o odrodzeniu się naszego narodu w wielu różnych wymiarach. Chcemy w tym momencie szczególnie pamiętać o tych, którzy przelewali swoją krew i oddawali życie w obronie Ojczyzny. Niech w tych dniach nie zabraknie nas przy mogiłach żołnierzy z lat 1918-1920 i modlitewnej o nich pamięci. W naszej parafii tego dnia Msze Święte według porządku świątecznego. Nie będzie Mszy o godz. 17:00 w Szydłowicach. Zapraszam druhów strażaków z pocztami sztandarowymi. Niech zewnętrznym znakiem naszego świętowania będzie wywieszona flaga narodowa.
  5. Modlitwa wypominkowa za zmarłych we wtorek, środę i czwartek o godz. 17:00. Zapraszam serdecznie, aby naszym bliskim zmarłym wyjednać łaskę życia wiecznego. Bóg zapłać! za wszelkie ofiary składane z racji wypominek.
  6. Towarzystwo Miłośników Kultury Kresowej serdecznie dziękuję wszystkim wolontariuszom, którzy kwestowali na cmentarzach w Dobrzyniu i Szydłowicach, zbierając datki na renowację cmentarza w Prusach pod Lwowem. W Dobrzyniu kwestowali: Marian Pawłowski, Izabela Lemieszko, Czesław Tomczyk, Michał Iwańczuk, Krzysztof Mochniak i Eugeniusz Szewczuk, w Szydłowicach: Barbara Skibińska, Bolesław Drozd, Mieczysław Owsiak, Stanisław Kowalkowski, Włodzimierz Wolański i Teresa Piotrowska. Szczególne słowa podziękowania należą się organizatorom zbiórek Pani Piotrowskiej Teresie w Szydłowicach i Eugeniuszowi Szewczukowi w Dobrzyniu. Ogółem zebrano 4753,16 zł., (w Dobrzyniu 2674,40 zł., w Szydłowicach 2078,76 zł.). Bóg zapłać! kwestującym i ofiarodawcom.
  7. Za tydzień w niedzielę 12.11.2023 wraz z Papieskim Stowarzyszeniem Pomoc Kościołowi w Potrzebie obchodzić będziemy XV Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. W tym roku towarzyszy nam hasło: „To zawsze jest nasz dom”, wesprzemy modlitwą i ofiarą do puszek naszych Braci i Siostry żyjących na Bliskim Wschodzie.
  8. Bardzo serdecznie proszę o segregowanie odpadów przy porządkowaniu cmentarzy: kwiaty (bio), tworzywa sztuczne, znicze, szkło. Dziękuje i proszę o zrozumienie.
  9. Na niedzielną lekturę polecam tygodnik Gość Niedzielny, miesięcznik Różaniec, dla dzieci Anioł Stróż.
  10. Katecheza i spotkanie formacyjne osób zaangażowanych w Parafialny Program Odnowy i Synod Archidiecezji odbywa się w środę o godz. 19:30 w Szydłowicach.
  11. Dziękujemy parafianom za posprzątanie i udekorowanie kościołów na dzisiejszą niedzielę. Na następną prosimy:
    *w Szydłowicach: Anna Patera, Jan i Maria Mąka, Irena i Wiesław Noworolscy, Joanna i Łukasz Noworolscy, Agnieszka i Bogusław Dąbkowscy, Agnieszka i Marek Foryś;
    *w Dobrzyniu: Danuta Furgała, Eugeniusz Tomczyk, Gabriela i Piotr Dybczyk, Małgorzata i Zenon Chomiak, Monika i Andrzej Bakoń;
    *w Błotach: Maria Wdowik, Tomasz Wdowik, Roksana i Paweł Wdowik.
  12. Wszystkich jubilatów i solenizantów tego tygodnia niech Bóg hojnie obdarza swoją łaską, umacnia w wierze, nadziei i miłości oraz prowadzi światłem swojej prawdy.
  13. Wszystkim parafianom i gościom życzę błogosławionego tygodnia!