26.03.2023

stacja7.pl

Cały Jezus: płacze jak prawdziwy człowiek, wskrzesza jak prawdziwy Bóg.

V Niedziela Wielkiego Postu

„Ziarna słowa” to cykl krótkich audycji – podcastów – prezentujących nauczanie Jana Pawła II. Przygotowano je z myślą o 100. rocznicy urodzin Papieża Polaka w Dzienniku Radia Watykańskiego. Fragmenty wystąpień Jana Pawła II z jego pielgrzymek do Ojczyzny.

 1. Od dzisiejszej – piątej niedzieli Wielkiego Postu zmienia się charakter tego okresu liturgicznego. Cały czas towarzyszyło nam wezwanie Kościoła do nawrócenia i pokuty, skorzystania z łaski przebaczenia, którą miłosierny Bóg pragnie nas obdarzyć. Teraz Wielki Post nabiera charakteru pasyjnego. Od dziś w kościele zasłaniamy wszystkie krzyże. Skupimy się na rozważaniu męki Pańskiej, stąd jeszcze większa zachęta do udziału w nabożeństwach Drogi krzyżowej i Gorzkich żali.
 2. Apel ten kieruję zwłaszcza do tych, którzy jeszcze w tym roku nie uczestniczyli w tych pięknych pasyjnych nabożeństwach, które będą odprawiane w tym tygodniu w następującym porządku:
 • DROGA KRZYŻOWA – z rozważaniami św. Jana Pawła II, w środę w Błotach (godz. 16:00), w czwartek w Dobrzyniu i w piątek w Szydłowicach o godz. 18:00,
 • GORZKIE ŻALE z kazaniem pasyjnym – w niedziele Wielkiego Postu w kościele parafialnym w Szydłowicach o godz. 16:00.
 1. Zwykle 26 marca w Kościele polskim przypada Dzień modlitw za więźniów z okazji liturgicznego wspomnienia Świętego Dobrego Łotra. Jego kult rozpowszechnili franciszkanie, którzy przedstawiali go jako patrona skazanych na śmierć. Patronuje on również więźniom, kapelanom więziennym, przewoźnikom, proszącym o dobrą śmierć, pokutującym i nawróconym grzesznikom, a także skruszonym złodziejom. Wszyscy życiowo pogubieni zwracają się do niego o pomoc i wstawiennictwo, ponieważ jest on wzorem doskonałego żalu za grzechy.
 2. Od tego tygodnia (od 28 marca br.) codzienna Msza św. będzie odprawiana o godz. 18:00.
 3. W tym tygodniu przypada pierwsza sobota miesiąca, kiedy w szczególny sposób czcimy Niepokalane Serce Matki Najświętszej i powierzamy Jej matczynej opiece całą naszą codzienność podczas pierwszosobotniego nabożeństwa o godz. 7:45 w kościele w Błotach. Od godz. 9:30 odwiedziny chorych i seniorów w domach.
 4. Proszę, aby nie odkładać na ostatni moment spowiedzi wielkopostnej. Dopiero serce pojednane z Bogiem i z bliźnimi jest sercem wielkodusznym. Jest ku tego dobra okazja, z sakramentu pokuty cały czas można skorzystać pół godziny przed Mszą św. Zakładając, że wielu parafian przed świętami wielkanocnymi już oczyściło swoje serca, pozostałych – tych, którzy nie zdążyli, czy nie mieli okazji jeszcze tego uczynić – zachęcam i proszę: Pojednajcie się z Bogiem i braćmi!
 5. Przyszła niedziela, 2 kwietnia, będzie już Niedzielą Męki Pańskiej – Niedzielą Palmową. Jej liturgia wprowadzi nas w ostatni etap czasu Wielkiego Postu, a następujące po niej dni Wielkiego Tygodnia umożliwiają nam głębokie przeżywanie tajemnicy męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa Pana. Na początku każdej Mszy Św. pobłogosławimy palmy i odczytamy fragment Ewangelii upamiętniający wjazd Chrystusa do Jerozolimy. Dzieci komunijne wraz z rodzicami zapraszam na Mszę Św. o godz. 12:00 do kościoła parafialnego w Szydłowicach.
 6. Dziękuję parafianom, którzy przyczynili się do sprawnego i godnego przebiegu rekolekcji wielkopostnych w naszej parafii. Bóg zapłać za modlitwę w intencji naszego rekolekcjonisty i księży spowiedników.
 7. Bóg zapłać! za ofiary na kwiaty do Bożego Grobu i przygotowanie świat składane podczas Mszy św., kiedy jest odprawiana Droga Krzyżowa. W niedziele Wielkiego Postu po Mszy św. jest możliwość złożenia ofiary do puszki. Bóg zapłać rodzinom za posprzątanie kościołów i za złożone przez nie ofiary w tym tygodniu.
 8. CARITAS zaprasza nas, by poprzez zakupienie Baranka wielkanocnego z białej czekolady (cena 10 zł) wspomóc działalność charytatywną.
 9. Modlitwa za wstawiennictwem św. Michała Archanioła to prawdziwa broń duchowa. Kiedy w twoim życiu wydawałoby się, że wszystko idzie nie tak i nie masz już pomysłu na wyjście z sytuacji – wypróbuj modlitwę do św. Michała Archanioła. Zaopatrz się w duchową amunicję i skutecznie walcz ze złem w swoim życiu!
 10. Módlmy się o pokój! Pamiętajmy w modlitwie o chorych, cierpiących i konających.
 11. W środę o godz. 19:00 zapraszam na katechezę i spotkanie wszystkich pragnących pogłębić swoją wiarę i wiedzę biblijną. Spotkanie w Szydłowicach na plebani.
 12. Zapowiedzi: Kamil Józef Tyszkowski, kawaler, zam. w Garbowie, parafia Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Lubszy i Dorota Maria Owsiak, panna, zam. w Szydłowicach, parafia tutejsza. Zapowiedź trzecia!
 13. Na niedzielną lekturę polecam tygodnik Gość Niedzielny i miesięcznik Gość Extra.
 14. W tym tygodniu o posprzątanie kościołów prosimy następujących parafian:
  *w Błotach Urszula Niedźwiedzka, Maria Wdowik;
  *w Dobrzyniu Agnieszka i Zbigniew Żygadło, Mieczysław Konstanciuk, Marta i Waldemar Linkowscy, Magdalena i Krzysztof Lazar, Regina i Ryszard Owsiak;
  *w Szydłowicach Jolanta Guguła, Tomasz Guguła, Dorota i Józef Drozd, Małgorzata i Mieczysław Owsiak, Joanna i Krzysztof Owsiak.
 15. Wszystkim jubilatom i solenizantom tego tygodnia życzymy doświadczenia bliskości Pana i mocy Jego słowa w codziennym życiu.
 16. Parafianom i gościom życzę błogosławionej niedzieli oraz dni nowego tygodnia.