11.02.2024

stacja7.pl

Dziś trąd jest już niemal w stu procentach uleczalny. Jednak ideologia wykluczania nie zniknęła.

 1. W tę niedzielę słyszymy w Ewangelii o uzdrowieniu trędowatego. Padają tam znamienne słowa „Jeśli zechcesz…”. Bóg zawsze pragnie naszego dobra, pragnie nam udzielać swoich dobrodziejstw. A my ze swojej strony podejmijmy trud otwarcia się na Jego łaskę, może podejmijmy pewne zobowiązania z racji na rozpoczynającego się w środę okresu Wielkiego Postu, a dzisiaj rozpoczynający się Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu.
 2. Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Chorego. Parafialny dzień chorych z Mszą Świętą, podczas której udzielimy sakramentu chorych, zorganizujemy w czasie rekolekcji wielkopostnych od czwartku przed Niedzielą Palmową.
 3. We wtorek o godz. 15:00 w Szydłowicach Koronka do Bożego Miłosierdzia i Adoracja Najświętszego Sakramentu do godz. 17:00 przed rozpoczęciem Wielkiego Postu.
 4. W najbliższą środę przypada Środa Popielcowa, rozpoczynająca czterdziestodniowy okres przygotowania paschalnego – czas Wielkiego Postu. Msze Święte o godz. 15:00 w Błotach, o godz. 16:30 w Dobrzyniu i o godz. 18:00 w Szydłowicach. Zachęcam do licznego uczestnictwa oraz do wejścia i całkowitego zaangażowania się w ten święty czas.
 5. Zewnętrznym znakiem naszego wejścia na drogę pokuty i nawrócenia jest posypanie głowy popiołem. Popiół przypomina, że wszystko, co ziemskie, powstało z prochu ziemi i znów w proch się obróci. Ten rozpad jest skutkiem grzechu. Jednak kapłan, posypując głowy wiernych popiołem, czyni nad nimi znak krzyża, który oznacza oczyszczenie i zmartwychwstanie.
 6. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski zwraca się z gorącym apelem o nie-przerwaną solidarność z potrzebującymi Ukraińcami. Proszę o zorganizowanie ogólnopolskiej zbiórki pieniężnej we wszystkich parafiach w Polsce, po każdej Mszy Świętej w Środę Popielcową 14 lutego br. Zebrane środki zostaną przekazane, za pośrednictwem Caritas Polska, na wsparcie osób najbardziej potrzebujących – seniorów, osób z niepełnosprawnością oraz rodzin, które straciły swój dom.
 7. W Środę Popielcową tradycyjnie dla każdej rodziny została przygotowana ZDRAPKA WIELKOPOSTNA 2024 z zadaniami na okres Wielkiego Postu.
 8. Przypominam, że w Popielec obowiązuje post ścisły, polegający na wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych i spożyciu jednego posiłku do syta w ciągu dnia. Pozostałe posiłki muszą zostać ograniczone co do ilości. Ten post obowiązuje wszystkich pomiędzy 18. a 60. rokiem życia. Pozostałych wiernych zachęcam także do czynnego włączenia się w ten wielki akt pokutny, na miarę ich możliwości. Wszystkich od 14. roku życia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Przypominam też, że Wielki Post jest tak zwanym „czasem zakazanym” dla wszelkich hucznych wesel, zabaw i dyskotek.
 9. Od Środy Popielcowej do pierwszej niedzieli Wielkiego Postu włącznie trwać będą Kwartalne dni modlitw o ducha pokuty.
 10. Nasze duchowe wielkopostne ćwiczenia wzmocni udział w nabożeństwach pasyjnych: w Drodze krzyżowej, którą w naszym kościele będziemy celebrowali w piątki o godz. 17:00 oraz w Gorzkich żalach odprawianych w każdą niedzielę o godz. 16:00. Za udział w tych nabożeństwach możemy uzyskać odpust zupełny, czyli darowanie przez Boga kary doczesnej za grzechy, które zostały odpuszczone co do winy. Odpust ten możemy ofiarować za siebie lub za zmarłych.
 11. Dzieci komunijne i młodzież, kandydaci do Bierzmowania zapraszam do udziału w Drodze Krzyżowej w piątki w Szydłowicach.
 12. W sobotę, 17 lutego będziemy przeżywać w naszej parafii dzień Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu. Program: Msza Św. w Błotach o godz. 9:00 i wspólnotowa Adoracja do godz. 11:45 zakończona błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem. W Dobrzyniu o godz. 12:00 i wspólnotowa Adoracja do godz. 14:45 zakończona błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem. W Szydłowicach od godz. 15:00 wystawienie Najświętszym Sakramentu z Koronką do Bożego Miłosierdzia i zakończenie Adoracji o godz. 17:00 i Msza Św. na zakończenie dnia Adoracji. Zapraszam Róże Różańcowe, Grupę Modlitewną Ojca Pio do wspólnotowej adoracji we wszystkich miejscowościach. Zapraszam Parafian ze wszystkich miejscowości, ministrantów, dzieci komunijne, młodzież do osobistej Adoracji Najświętszego Sakramentu.
 13. CARITAS zaprasza nas do udziału w Wielkopostnej akcji dobroczynnej „Jałmużnna postna”. Skarbonki z jałmunżą złożymy w Niedzielę Miłosierdzia.
 14. Zapraszam na Pielgrzymkę autokarową do Sanktuarium w Medjugorie 22-29 czerwca 2024 r. Zapisy i informacje u ks. Proboszcza.
 15. Na niedzielną lekturę polecam tygodnik Gość Niedzielny.
 16. Pragnę zaprosić wszystkich parafian do udziału w Akcji „Oczyść Dom i Świat z elektrośmieci – wesprzyj z nami Kościoły na Wschodzie, gdzie mieszkają nasi rodacy oraz Zgromadzenie Matki Bożej Loretańskiej”. W środę, 28 lutego zostanie przeprowadzona zbiórka elektrośmieci (zużytego sprzętu elektrycznego, elektronicznego oraz AGD). Zbiórka w Szydłowicach, Błotach i Dobrzyniu przy kościołach do godz. 10:00.
 17. W tym tygodniu o posprzątanie kościołów prosimy następujących parafian:
  *w Szydłowicach Anna i Sławomir Krejczy, Krystyna i Zbigniew Żółtańscy, Danuta i Sławomir Szewczuk, Tomasz Szewczuk, Marian Wachna, Ewelina i Adam Wachna;
  *w DobrzyniuJolanta i Waldemar Kowalscy, Irena i Czesław Mielnik, Monika i Grzegorz Mularz, Małgorzata i Marek Smok, Maria, Tomasz Szadorscy;
  *w BłotachJan i Helena Sawka, Dominika Tracz.
 18. Bóg zapłać! dla rodzin z Dobrzynia, które złożyły ofiarę na zakup nowego wzmacniacza do kościoła w Dobrzyniu, proszę o to wszystkich parafian. Do tej pory ucznyiło to 99 z 161 rodzin.
 19. Solenizantów i jubilatów zapewniam o modlitwie i życzliwości. Zmarłych polecamy miłosierdziu Bożemu.
 20. Błogosławionego tygodnia!