15.01.2023

stacja7.pl

Bóg nie wybrał strategii zwycięzcy. W Jego styl jest wpisana postawa baranka.

II Niedziela w ciągu roku

 1. Świętem Chrztu Pańskiego w ubiegłą niedzielę zakończył się liturgiczny okres Narodzenia Pańskiego. Następujące po tej niedzieli dni otwarły przed nam tak zwany okres zwykły – w ciągu roku, a dokładnie jego pierwszą część, która będzie trwała aż do wtorku przed Środą Popielcową. Liturgiczny okres zwykły, po łacinie zwany: „per annum”, różni się od innych okresów posiadających własny charakter tym, że w tym czasie nie obchodzi się żadnej szczególnej tajemnicy Chrystusa, lecz wspomina się – zwłaszcza w niedziele – misterium Chrystusa w całej jego pełni. Stąd też zauważalna zmiana koloru szat liturgicznych na zielony.
 2. We wtorek, 17 stycznia, przypada Dzień Judaizmu. W ów dzień zachęcam do szczególnego pochylenia się nad Pismem Świętym, aby tam szukać wspólnych korzeni i uczyć się od Abrahama, jak bezgranicznie zawierzyć Panu Bogu.
 3. Natomiast w środę, 18 stycznia, w całym Kościele powszechnym rozpocznie się Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan – „Czyńcie dobro, szukajcie sprawiedliwości”. Pan Jezus domaga się wzajemnej miłości: „To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali, tak jak Ja was umiłowałem”. Niech ta miłość stanie się naszym znakiem rozpoznawczym w świecie na każdy dzień.
 4. Chociaż Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan zakończy się w środę, 25 stycznia, nie ustawajmy w wysiłkach na rzecz jej całkowitego przywrócenia. Tak bardzo takiej jedności pragnie sam Pan Jezus. A często jej brak jest zgorszeniem dla współczesnego świata i wielu źle nastawia do Chrystusowego Kościoła. Dlatego w tej intencji ofiarujmy nasze modlitwy, Komunie Święte oraz cierpienia.
 5. W sobotę, 21 stycznia, przypada Dzień Babci, a w niedzielę, 22 stycznia – Dzień Dziadka. Pamiętajmy i módlmy się w tych dniach za naszych kochanych Dziadków, tych żyjących i tych, którzy już odeszli do Domu Ojca. Bardzo często tyle im zawdzięczamy! Niech naszym podziękowaniem będzie modlitwa, ofiarowana Komunia Święta i serdeczna pamięć. Z tej racji zapraszam dzieci komunijne wraz z babciami i dziadkami do wspólnej modlitwy na Mszy Św. o godz. 12:00 w Szydłowicach.
 6. Przyszłą niedzielę z ustanowienia papieża Franciszka będziemy obchodzili jako Niedzielę Słowa Bożego. Papież w 2019 roku ustanowił Niedzielę Słowa Bożego po to, aby przez lekturę Pisma Świętego wierni jeszcze bardziej kształtowali swoją chrześcijańską postawę.
 7. Schola kolędników Milusińscy Pana z Bystrzycy, która gościła w Dobrzyniu w minioną niedzielę przesyła serdeczne podziękowania dla mieszkańców Dobrzynia: „Dobrzyń ma mieszkańców o dużych sercach! Wysoko ustawili poprzeczkę Bystrzanom i Oławianom! Bóg zapłać! Pozdrawiamy!”
 8. W tym tygodniu o posprzątanie kościołów prosimy następujących parafian:
  *w Błotach Czesława i Albin Tracz, Krystyna i Henryk Popik;
  *w Dobrzyniu Katarzyna i Ryszard Drozd, Krystyna i Jan Drozd, Helena Konstanciuk, Maria Szczepaniak, Feliks Szczepaniak;
  *w Szydłowicach Bożena i Stanisław Kowalkowscy, Anna i Łukasz Sinkowscy, Wiesława i Modest Gogół, Paulina i Szymon Żyła, Anna i Krzysztof Serwadczak.
 9. W naszej parafii trwają odwiedziny duszpasterskie – kolęda. Przeżyjmy je w duchu bożonarodzeniowej radości, w duchu modlitwy i serdecznej rozmowy z duszpasterzem.

Plan kolędy na nadchodzący tydzień jest następujący:

 • Niedziela: Sielska Woda – początek godz. 15:00
 • Poniedziałek: Myśliborzyce (za górką) – początek godz. 15:00
 • Wtorek: Dobrzyń 1B – 20 – początek godz. 15:00
 • Środa: Dobrzyń 21 – 42 – początek godz. 15:00
 • Czwartek: Dobrzyń 43 – 65 – początek godz. 15:00
 • Piątek: Dobrzyń 68 – 87 – początek godz. 15:00
 • Sobota: Dobrzyń 88A – 101A; 116D, 117A, 117C, 179, 178, 183, 186 – początek godz. 10:00.
 1. W czwartek 19 stycznia o godz. 17:30 w TV TRWAM zostanie wyemitowany reportaż o Kazachstanie z udziałem O. Kaliksta Salaka – naszego rodaka. Polecam i zachęcam do obejrzenia.
 2. Na niedzielną lekturę polecam tygodnik Gość Niedzielny.
 3. W tym tygodniu odeszła do wieczności: śp. Teresa Baściuk (75 l., Błota). Niech Wszechmogący Bóg przebaczy jej grzechy, aby mogła radować się życiem wiecznym i chwalić Pana na wieki. Wieczny odpoczynek…
 4. Bożego błogosławieństwa dla solenizantów i jubilatów nadchodzących dni.
 5. Wszystkim Parafianom i Gościom życzę błogosławionego Nowego 2023 roku!