02.04.2023

stacja7.pl

Oto najważniejszy dowód, że Jezus jest prawdziwym Mesjaszem: proroctwa. Opisały wszystko.

Niedziela Palmowa, Męki Pańskiej

„Ziarna słowa” to cykl krótkich audycji – podcastów – prezentujących nauczanie Jana Pawła II. Przygotowano je z myślą o 100. rocznicy urodzin Papieża Polaka w Dzienniku Radia Watykańskiego. Fragmenty wystąpień Jana Pawła II z jego pielgrzymek do Ojczyzny.

 
 1. Dzisiejsza Niedziela Palmowa wprowadza nas w tajemnicę Wielkiego Tygodnia. Jego punktem kulminacyjnym będzie Święte Triduum Paschalne upamiętniające wydarzenia od Ostatniej Wieczerzy po chwalebny dzień Zmartwychwstania Pańskiego. Jak Jezus wszedł do Jerozolimy, tak przychodzi dziś do każdego z nas.
 2. W dzisiejszą niedzielę, 2 kwietnia, przypada 18. rocznica śmierci Świętego Jana Pawła II. Przez jego wstawiennictwo możemy prosić Boga o potrzebne dla nas łaski. On przez długie lata swojego pontyfikatu własnym przykładem uczył nas, jak oddać się całkowicie Chrystusowi i jak świadczyć wobec innych o własnej wierze. Starajmy się go w tym naśladować!
 3. Dziś po Mszy Św. zbierane będą ofiary do puszki na przygotowanie świąt, kwiaty i świece do Grobu Pańskiego. Za ofiary złożone podczas całego Wielkiego Postu – Bóg zapłać! – wszystkim ofiarodawcom. Bóg zapłać za piękne palmy przygotowane na dzisiejszą niedzielę.
 4. Spowiedź w Wielkim Tygodniu: w kościele parafialnym w poniedziałek i wtorek od godz. 17:30, w środę od godz. 17:30 w Błotach oraz w par. Podwyższenia Krzyża Świętego w Brzegu na zakończenie Miejskiej Drodze Krzyżowej spowiedź od godz. 21:30.
 5. We wtorek o godz. 18:30 zapraszam osoby sprzątające (rodziny i parafianie z Szydłowic) do pomocy w dekoracji świątecznej kościoła w Szydłowicach.
 6. Całą Liturgiczną Służbę Ołtarza zapraszam do uczestnictwa w liturgii Triduum Sacrum w kościele parafialnym w Szydłowicach. Proszę rodziców ministrantów o pomoc w dotarciu do Kościoła parafialnego.
 7. Wielki Tydzień, który otwiera się przed nami, przeżyjmy jako ludzie wierzący: godnie i po chrześcijańsku. Przyciszmy, a może wyłączmy telewizory, odbiorniki radiowe i inne media. Niech trzy święte dni: Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota będą dniami szczególnego zagłębiania się w Misterium Paschalne przez czynny udział w bogatej liturgii tego czasu.
 8. Triduum Paschalne rozpoczniemy w Wielki Czwartek Mszą Wieczerzy Pańskiej o godz. 18:00. Ta celebracja upamiętnia ustanowienie sakramentu Eucharystii i kapłaństwa. Po hymnie Chwała na wysokości Bogu zamilkną dzwony i organy. Po homilii odbędzie się obrzęd umycia nóg 12 mężczyznom, a po Komunii Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony w procesji do ołtarza Wspólnotowa adoracja do godz. 21:00. Za śpiew hymnu „Sław, języku, Tajemnicę” można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. Adoracja w naszej świątyni potrwa do godz. 21:00.
 9. Wielki Piątek jest dniem śmierci Chrystusa. Tego dnia Kościół nie sprawuje Eucharystii, ale trwa na modlitwie, rozważając mękę i śmierć Zbawiciela. O godz. 9:00 zapraszam na wspólne celebrowanie jutrzni połączonej z godziną czytań. O godz. 15:00 zapraszam na Drogę Krzyżową i Koronkę do Bożego Miłosierdzia – rozpoczniemy Nowennę przed Niedzielą Miłosierdzia. Liturgia Męki Pańskiej z adoracją krzyża rozpocznie się o godz. 18:00. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament zostanie procesyjnie przeniesiony do grobu Pańskiego.
 10. Druhów Strażaków z OSP ze wszystkich jednostek naszej parafii prosimy o podjęcie straży honorowej przy Grobie Pańskim do godz. 20:45 w Wielką Sobotę. Podczas Adoracji Krzyża złożymy ofiarę na utrzymanie Bazyliki Bożego Grobu w Jerozolimie i potrzeby Kustodii Ziemi Świętej.
 11. W Wielki Piątek wszystkich obowiązuje post ścisły, całkowite powstrzymanie się od potraw mięsnych, od tego postu nie ma dyspensy. Post Kościół zaleca przedłużyć też na Wielką Sobotę. Obowiązuje on wszystkich między 18. a 60. rokiem życia. (spożycie trzech posiłków, w tym jednego do syta). Osoby, które ukończyły 14 lat, obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.
 12. Wielka Sobota jest dniem adoracji Najświętszego Sakramentu w grobie Pańskim do godz. 20:45. Pamiętajmy o tym, uczestnicząc w obrzędzie błogosławienia potraw na stół wielkanocny. Jest to czas upamiętniający zstąpienie Chrystusa do otchłani, nadal obowiązuje cisza i zaduma nad śmiercią Chrystusa. O godz. 9:00 zapraszam na wspólne celebrowanie liturgii godzin – jutrzni połączonej z godziną czytań. O godz. 15.00 koronka do miłosierdzia Bożego.
 13. Błogosławieństwo pokarmów: o godz. 10:00 w Błotach, o godz. 10:30 w Dobrzyniu i o godz. 11:00 w Szydłowicach. Podczas poświęcenia będziemy mogli złożyć dary dla potrzebujących pomocy i dla druhów strażaków.
 14. Zgodnie z najdawniejszym zwyczajem liturgię Wigilii Zmartwychwstania Pańskiego rozpoczniemy po zmroku o godz. 21:00. Uroczysta i najbogatsza w ciągu roku liturgia oznajmi zmartwychwstanie Chrystusa. Na liturgię przynosimy ze sobą świece chrzcielne (proszę o odpowiednie zabezpieczenie świec rozlewaniem się wosku). Na zakończenie Liturgii Paschalnej procesja rezurekcyjna. Proszę o przygotowanie chorągwi i baldachimu na procesję rezurekcyjną.
 15. Zachęcam do zachowania zwyczajów związanych ze śniadaniem wielkanocnym w naszych rodzinach, takich jak: wspólna modlitwa, dzielenie się jajkiem i składanie życzeń.
 16. W uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego oraz w Poniedziałek Wielkanocny Msze Święte według porządku niedzielnego.
 17. Dziękujemy za posprzątanie kościołów i przygotowanie palm. W tym tygodniu o dekorację świąteczną prosimy:
  *w Szydłowicach: Ewa i Stanisław Noworolscy, Angelika i Matesz Noworolscy, Cecylia i Stanisław Szewczuk, Stanisław Mykita, Natalia i Sebastian Mykita, Halina i Stanisław Kroczak, Maria Łukiewicz, Ewa i Włodzimierz Wolańscy, Maria i Andrzej Mykita, Halina i Stanisław Nowotarscy,
  *w Dobrzyniu: Władysława Bobra, Elzbieta i Stanisław Konstanciuk, Renata i Adam Pasławscy, Bogusława i Czesław Znamiec,
  *w Błotach: Roksana i Paweł Wdowik, Czesława i Lech Solscy, Małgorzta i Tomasz Wachna, Renata i Mirosław Wróbel, Elzbieta Owsiak.
 18. Na niedzielną lekturę polecam tygodnik Gość Niedzielny, miesięcznik Różaniec i dla najmłodszych miesięcznik Anioł Stróż.
 19. Solenizantom i jubilatom Wielkiego Tygodnia życzę głębokich przeżyć nadchodzących dni i wszelkich potrzebnych darów.
 20. Parafianom i gościom życzę błogosławionego Wielkiego Tygodnia.