23.07.2023

stacja7.pl

Życica z wyglądu podobna jest do zboża. Zło to świetna imitacja dobra.

XVI Niedziela w ciągu roku

„Ziarna słowa” to cykl krótkich audycji – podcastów – prezentujących nauczanie Jana Pawła II. Przygotowano je z myślą o 100. rocznicy urodzin Papieża Polaka w Dzienniku Radia Watykańskiego. Fragmenty wystąpień Jana Pawła II z jego pielgrzymek do Ojczyzny.


 1. W dzisiejszą niedzielę, w bliskości środowego wspomnienia liturgicznego Świętych Joachima i Anny, w całym Kościele powszechnym obchodzimy Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych. Kiedy Papież Franciszek w 2021 roku ustanawiał Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych, miał na myśli nie tylko przypomnienie i docenienie ich niezastąpionej roli. Chodzi przecież nie tylko o docenienie ich obecności w kościele podczas liturgii i na prywatnej modlitwie. Papież Franciszek, wpisując ten dzień do kalendarza obchodów kościelnych, pragnął podkreślić ich obecność i rolę także w rodzinach oraz lokalnych społecznościach. „Często zapomina się o dziadkach. Nie zapominajmy o bogactwie stania na straży korzeni” – podkreśla Papież w swoim nauczaniu. W naszej parafii mamy wiele osób w podeszłym wieku, tym bardziej i nie tylko w tę dzisiejszą niedzielę bądźmy blisko nich i polecajmy ich szczególnej opiece opatrzności Bożej.
 2. Dzisiaj – zgodnie z zapowiedzią – z racji przypadającego we wtorek liturgicznego wspomnienia Świętego Krzysztofa i Ogólnopolskiego tygodnia św. Krzysztofa, patrona kierowców i podróżujących, po wszystkich Mszach Świętych pobłogosławimy pojazdy mechaniczne i będziemy się modlili o roztropne ich wykorzystywanie. Dlatego proszę kierowców, aby zatrzymali się jeszcze chwilę przy zaparkowanych w pobliżu kościoła pojazdach na ten obrzęd błogosławieństwa. Tradycyjnie ofiarą „1gr za 1km” szczęśliwej podróży wesprzemy misjonarzy w zakupie środków transportu.
 3. We wtorek, 25 lipca, obchodzimy święto Świętego Jakuba Apostoła. Został powołany jako jeden z pierwszych uczniów Pana Jezusa wraz ze swoim bratem Janem, stąd Jakub Starszy albo Większy. Spośród Apostołów jest pierwszym, a po Szczepanie drugim męczennikiem Kościoła. Już w 44 roku na rozkaz Heroda został ścięty mieczem (Dz 12,1-2). Jego krótkie życie nie jest porażką, a raczej świadczy o tym, że tylko miłość i pokorna służba są drogą do prawdziwej wielkości.
 4. W środę, 26 lipca, w liturgii wspominamy Świętych Joachima i Annę, rodziców Najświętszej Maryi Panny. W dzisiejszych trudnych czasach pomniejszania roli rodziny warto zwrócić się w modlitwie do tych Świętych Małżonków, prosząc o pomoc w budowaniu silnej Bogiem polskiej rodziny. Módlmy się też za naszych rodziców i dziadków, tych żyjących oraz powołanych już do wieczności. Matce Najświętszej będziemy też polecali tych z naszych rodzin i z naszej wspólnoty parafialnej, którzy wakacyjnie wyjechali w różne zakątki świata, zwłaszcza dzieci i młodzież. Niech po dobrym wypoczynku i bez uszczerbku na duchu szczęśliwie wrócą do domu.
 5. Natomiast w sobotę, 29 lipca, przypada liturgiczne – na mocy decyzji papieża Franciszka – wspólne wspomnienie Świętych Marty, Marii i Łazarza. W ich domu w Betanii Pan Jezus doświadczył rodzinnej atmosfery i przyjaźni. Marta udzieliła Mu gościny, Maria wsłuchiwała się pilnie w Jego słowa, a Łazarz wyszedł z grobu na polecenie Tego, który upokorzył śmierć. Wpatrujmy się w ich przykład, abyśmy tak samo jak oni otwartym sercem przyjmowali Pana Jezusa, jednocześnie pilnie słuchali Jego nauki i z wdzięcznością przyjmowali łaski, którymi nas obdarza.
 6. Dziękujemy rodzinom za posprzątanie kościołów na dzisiejszą niedzielę. W tym tygodniu prosimy:
  *w Szydłowicach: Grzegorz Drozd, Barbara Skibińska, Józef Koziarski, Teresa Piotrowska, Krystyna Olszewska, Patrycja i Michał Góralczyk;
  *w Dobrzyniu: Maria i Witold Gajo, Józef Szewczuk, Katarzyna i Ryszard Drozd, Krystyna i Jan Mykita, Helena Konstanciuk;
  *w Błotach: Anna i Krzysztof Mielnik, Aleksandra i Michał Kinaszczuk.
 7. Na niedzielną lekturę polecam tygodnik Gość Niedzielny.
 8. Zapowiedzi: Marek Gmyrek, kawaler w Szybowicach, par. Św. Michała Archanioła w Szybowicach, Dorota Mochniak, panna, zam. w Dobrzyniu, par. tutejsza, zapowiedź trzecia.
 9. W sprawach kancelaryjnych najpierw proszę o kontakt tel. 77 412 69 84.
 10. 1 sierpnia we wtorek przybędzie do nas Piesza Pielgrzymka z Legnicy na Jasną Górę. Pielgrzymi zatrzymają się w Szydłowcach na Mszę świętą i na odpoczynek.
 11. Dziękuję Romanowi Drozdowi, Ryszardowi Brzezickiemu, Stanisławowi Kowalkowskiemu, Zbigniewowi Żółtańskiemu i Janowi Mące za wykonaną pracę w sobotę na cmentarzu parafialnym w Szydłowicach. Bóg zapłać!
 12. Za tydzień w niedzielę w Dobrzyniu i w Szydłowicach przeprowadzimy zbiórka do puszek na renowację cmentarza w Prusach i sprawującego pieczę nad nim Towarzystwa Miłośników Kultury Kresowej.
 13. Wszystkim jubilatom i solenizantom życzę obfitości Bożych darów oraz szczególnej opieki Niepokalanej.
 14. W tym tygodniu odszedł do wieczności śp. + Ryszard Deszczyński (l. 70, Myśliborzyce), pogrzeb we wtorek o godz. 10:00 w Michałowicach. Wieczny odpoczynek…
 15. Miłej niedzieli oraz błogosławionych wakacyjnych dni!