12.12.2021

Konkret to słowo-klucz do niedzieli “Gaudete, Raduj się”.

III Niedziela Adwentu *Gaudete*

 1. Dziś trzecia niedziela Adwentu, od pierwszych słów antyfony na wejście: „Radujcie się zawsze w Panu” nazywana po łacinie „Gaudete”. Słowa te zostały zaczerpnięte z Listu Świętego Pawła do Filipian i wyrażają adwentową radość z bliskości Pana. Podkreśla ją również dziś różowy kolor szat liturgicznych.
 2. Szczególnym znakiem adwentowego oczekiwania jest nasz udział w Mszach św. roratnich ku czci Najświętszej Maryi Panny, sprawowanych w dni powszednie adwentu. Przychodząc na roraty przynosimy świece, a młodzież i dzieci przygotowują lampiony i uczestniczą w procesji na wejście. Proszę rodziców i dziadków, by pomogli swoim dzieciom i wnukom przygotować adwentowe lampiony i w miarę swoich możliwości zechcieli towarzyszyć im w drodze do kościoła. Zachęcam do podejmowania postanowień adwentowych, niech one będą pomocą w zbliżaniu się do Pana.
 3. W dniu dzisiejszym rozpoczynamy kwartalne dni modlitw o chrześcijańskie życie naszych rodzin, aby były środowiskiem wzrostu wiary, nadziei i miłości.
 4. Jutro, 13 grudnia, przypada 40-ta rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Módlmy się za wszystkie ofiary tego trudnego czasu naszej historii oraz o Boże błogosławieństwo i pokój dla naszej ojczyzny. Zapalmy o godz. 19:30 świece w oknach naszych domów – wyrażając pamięć o ofiarach stanu wojennego.
 5. Od piątku, 17 grudnia, rozpoczynamy drugą część Adwentu, która stanowi bezpośrednie przygotowanie do uroczystości Narodzenia Pańskiego. To także dzień 85. urodzin papieża Franciszka.
 6. Najlepszym przygotowaniem do zbliżających się świąt Bożego Narodzenia będzie umocnienie serc w sakramencie pokuty. Kościół przychodzi nam z pomocą jako szafarz Bożego miłosierdzia oraz przez piękno i bogactwo adwentowej liturgii. Sakrament Pokuty będzie sprawowany w tym tygodniu: w środę w parafii Podwyższenia Krzyża Św. w Brzegu, w piątek w parafii Karłowicach i w sobotę w parafii w Stobrawie. W naszej parafii codziennie przed Mszą Św.
 7. Dziękuję tym parafianom, którzy wzięli udział w rekolekcjach adwentowych (choć jest to nasz obowiązek, uczynili to nieliczni). Dziękuję za pomoc w przygotowaniu i podczas rekolekcji: kościelnym, ministrantom, p. organiście i paniom za przygotowaniu posiłku dla kapłanów spowiedników. Dziękuję za modlitwę w intencji naszego rekolekcjonisty.
 8. Bóg zapłać za modlitwę oraz ofiary złożone w Dniu Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie w minioną niedzielę. Zebraliśmy kwotę 650,80PLN. Bóg zapłać wszystkim ofiarodawcom!
 9. Przygotowując się do świąt Bożego Narodzenia, pamiętajmy o naszych chrześcijańskich i narodowych tradycjach. Niech nie zabraknie w naszych domach pobłogosławionego wcześniej w kościele wigilijnego opłatka i płonącej świecy Caritas (do nabycia we wszystkich kościołach – mała 7, duża 16 zł.). Miejmy wrażliwe i otwarte serca.
 10. Za tydzień w niedzielę dzień parafialnej zbiórki żywności przez CARITAS dla potrzebujących.
 11. Za tydzień w 4. Niedzielę Adwentu błogosławieństwo bożonarodzeniowych szopek i dekoracji świątecznych. Zapraszam dzieci i dorosłych do zaprezentowania przygotowanych Szopek i dekoracji.
 12. Zapraszam do współpracy w grupach modlitewnych i apostolskich naszej parafii: do Wspólnoty Żywego Różańca, do Grupy Modlitewnej św. O. Pio, do Służby Liturgicznej – ministrantów. Potrzebujemy posłańców do współpracy w Parafialnym Programie Odnowy i Ewangelizacji. Chrystus Was potrzebuje! Zapraszam do włączenia się w sposób aktywny w życie parafii. „Kto nie kocha własnej parafii, nie kocha Chrystusa! Kto szuka Chrystusa pomijając Kościół, traci czas!”
 13. Na niedzielną lekturę polecam tygodnik Gość Niedzielny.
 14. Dziękujemy parafianom za posprzątanie kościołów na dzisiejszą niedzielę. Na następną prosimy:
  * w Szydłowicach (parafianie z Myśliborzyc): Anna i Kazimierz Skalscy, Maria Dorociak, Czesława i Edward Dec, Ewa i Andrzej Szymula, Alina Jureczka,
  * w Dobrzyniu: Krystyna i Mirosław Wolf, Wiesław Kołtowski, Ewa i Adam Stelmach, Jadwiga i Mieczysław Preis, Jadwiga i Mieczysław Gajo, Józef Szewczuk
  * w Błotach: Bożena i Arkadiusz Majewscy, Teresa i Konstanty Kędra.
 15. Wszystkim parafianom i gościom, a szczególnie solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzę wzrastania w miłości ku Bogu, który uczynił dla nas wielkie rzeczy, oraz opieki Niepokalanej. Miłej i błogosławionej niedzieli.
 16. W ostatnim tygodniu odeszła do Pana śp. Helena Gajda (l. 86) z Szydłowic. Polecajmy zmarłych miłosierdziu Bożemu: Dobry Jezu, a nasz Panie, daj im wieczne spoczywanie…