28.08.2022

Lepiej być ostatnim. Logika Ewangelii przewraca ludzkie kalkulacje do góry nogami.

XXII Niedziela w ciągu roku – odpust u św. Bartłomieja

1. Dziś w kościele parafialnym w Szydłowicach przeżywamy uroczystość odpustową ku czci św. Bartłomieja Apostoła – patrona naszej parafii. Głównym celebransem Sumy odpustowej o godz. 13:00 będzie Wojciech Idziak, CSsR redemptorysta. Po Mszy Św. procesja eucharystyczna wokół kościoła zakończona udzieleniem błogosławieństwa. Serdecznie zapraszam asystę procesyjną, dziewczynki do sypania kwiatków, druhów strażaków i wszystkich parafian do wspólnego świętowania.
  2. Przed nami ostatnie dni wakacyjnego odpoczynku. Dziękujemy Bogu za czas wakacji i urlopów, za wszelkie dobro, którego doświadczyliśmy w tym czasie, i za ludzi, których Bóg postawił na naszej drodze.
  3. Jutro, 29 sierpnia, w liturgii będziemy wspominali Męczeństwo Świętego Jana Chrzciciela. Za wierność Bogu i Jego prawu został zamordowany na rozkaz króla Heroda. Tym samym stał się kolejnym prorokiem, który oddał życie, będąc głosicielem Bożej prawdy.
  4. We środę 31 sierpnia będziemy obchodzić 41. rocznicę podpisania porozumień sierpniowych, które zakończyły strajki i rozpoczęły proces przebudowy naszego państwa. Żyliśmy ideałami solidarności, prawdy, wolności. Dziś warto zadać sobie pytanie, co w naszych sercach zostało z etosu Solidarności tamtych lat.
  5. W czwartek, 1 września, początek nowego roku szkolnego i katechetycznego. Dzieciom i młodzieży życzę wiele zapału i wytrwałości w zdobywaniu wiedzy, kształtowaniu dojrzałych postaw, a nauczycielom, katechetom i wychowawcom dużo siły i mocy Ducha Świętego, potrzebnego w procesie kształtowania dzieci i młodzieży. Msza Święta, ze szczególną prośbą o błogosławieństwo w nowym roku szkolnym, asystencję Ducha Świętego na czas edukacji i wszelkie potrzebne łaski dla wychowawców, nauczycieli i rodziców, w kościele w Dobrzyniu o godz.9:00. Serdecznie zapraszam. Przypominam i proszę, aby dzieci i młodzież rozpoczęły nowy rok szkolny przystępując do Sakramentu Pokuty.
  6. Tego dnia przypada także kolejna rocznica wybuchu II wojny światowej (83). Naszą modlitewną pamięcią będziemy ogarniali wszystkich, którzy zginęli w obronie naszej ojczyzny.
  7. Od 2015 roku z inicjatywy papieża Franciszka w Kościele obchodzimy Światowy Dzień Modlitw o Ochronę Stworzenia. Będziemy modlić się o roztropne wykorzystywanie dóbr natury i ochronę środowiska.
  8. Ostania niedziela sierpnia, kończący się czas wakacji i urlopów przynaglają nas do wdzięczności za wszelkie Boże dary, które stały się naszym udziałem w minionych miesiącach. Na progu nowego roku szkolnego proszę o dołożenie wszelkich starań, aby uczestnictwo dzieci i młodzieży w katechezie szkolnej było od samego początku pełne świadomego zaangażowania. Wzrost wiary i wrażliwość na prawo Boże nie dokonują się okazjonalnie, ale przez systematyczne słuchanie i rozważanie słowa Bożego na katechezie i podczas niedzielnej Eucharystii, która stanowi osobiste spotkanie z Panem na łamaniu chleba.
  9. W przyszłą niedzielę wspólnotowa Adoracja i zmiana tajemnic we wspólnocie Żywego Różańca.
  10. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek m-ca. O godz.18:00 Msza Święta w intencji powołań kapłańskich i zakonnych. Po Mszy św. Adoracja Najświętszego Sakramentu do godz. 21:00.
  11. Piątek 2 września to pierwszy piątek miesiąca. Spowiedź na rozpoczęcie nowego roku szkolnego pół godziny przed Mszą św. we wszystkich kościołach.
  12. W sobotę o godz. 8:30 w Błotach Msza Święta ku czci Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. Okazja do spowiedzi i Komunii Świętej wynagradzającej. Od godz. 9:00 odwiedziny chorych z posługą sakramentalną.
  13. W niedzielę 11 września będziemy przeżywać Dzień Dziękczynienia za tegoroczne plony – dożynki parafialne na Mszy św. w Szydłowicach o godz. 12:00.
  14. Przed nami doroczna pielgrzymka duchowieństwa i wiernych Archidiecezji Wrocławskiej na Jasną Górę (16 września w piątek).
  15. Na niedzielną lekturę polecam tygodnik Gość Niedzielny i dla dzieci miesięcznik Mały Gość.
  16. Zapowiedzi: Dawid Stachera, kawaler, zam. w Dobrzyniu i Dominika Zalewska, panna w Kruszynie, parafia NMP Różańcowej w Kruszynie, zapowiedź druga.
  17. Dziękujemy rodzinom i parafianom za posprzątanie i udekorowanie kościołów. Na niedzielę 4 września prosimy:
    * w Błotach: Maria Wdowik, Roksana i Paweł Wdowik;
    * w Dobrzyniu: Janina Mochniak, Halina i Jarosław Cybulscy, Lucyna i Tomasz Windysz, Anna i Dariusz Pawlaczek, Stanisława Idzi;
    * w Szydłowicach: Elwira i Bogdan Paproccy, Kazimierz Dorociak, Teresa i Józef Preis, Anna i Michał Muszak, Beata i Andrzej Gajda.
  18. Solenizantów i jubilatów tygodnia powierzam opiece św. Bartłomieja Ap.
  19. Parafianom i gościom życzę błogosławionej niedzieli.