19.02.2023

„Świętymi bądźcie”. To wezwanie, by marzyć.

VII Niedziela w ciągu roku

 1. W procesie budowania naszej wspólnoty z Panem Bogiem powinniśmy pamiętać, że każda niedziela jest dniem Pańskim. Właśnie niedziela jest dniem zgromadzenia liturgicznego, dniem rodziny chrześcijańskiej, radości i odpoczynku od pracy, jest podstawą i rdzeniem całego roku liturgicznego, jest głównym dniem celebrowania Eucharystii, ponieważ jest to dzień zmartwychwstania Pańskiego. Biorąc żywy i świadomy udział we Mszy Świętej, wskazujemy na żywotność naszej wiary, umacniamy nasze powołanie do głoszenia Ewangelii Chrystusowej w świecie.
 2. Dzisiaj rozpoczynamy Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu – „Ku trzeźwości z Kościołem”. Kościół wzywa nas do szczególnej indywidualnej i wspólnotowej modlitwy oraz do abstynencji, którą możemy ofiarować Panu Bogu jako wynagrodzenie za grzechy pijaństwa innych osób lub z prośbą o uwolnienie od tego nałogu bliskich czy znajomych. Zachęcam wszystkich parafian do podjęcia takiej dobrowolnej abstynencji od alkoholu i innych używek nie tylko w ciągu tego wyjątkowego Tygodnia, ale nawet na dłuższy okres dla ratowania ludzi uzależnionych, zwłaszcza w naszej parafialnej wspólnocie.
 3. Kończy się już tegoroczny karnawał. W tym tygodniu, 22 lutego, przypada Środa Popielcowa. Otwiera ona święty, szczególny czas Wielkiego Postu. Msze Święte tego dnia w naszych kościołach o godz. 15:00 w Błotach, 16:30 w Dobrzyniu i o godz. 18:00 w Szydłowicach. Zewnętrznym znakiem naszego wejścia na drogę pokuty i nawrócenia jest posypanie głowy popiołem. Popiół przypomina też, że wszystko, co ziemskie, powstało z prochu ziemi i znów w proch się obróci. Ten rozpad jest skutkiem grzechu. Jednak kapłan, posypując głowy wiernych popiołem, czyni nad nimi znak krzyża, który oznacza oczyszczenie i zmartwychwstanie. Zatem Wielki Post – czas pokuty, postu, wyrzeczeń i modlitwy – ma służyć naszemu nawróceniu, ma przygotować nasze serca na owocne przeżycie radosnych świąt Zmartwychwstania Pańskiego.
 4. W Środę Popielcową tradycyjnie dla każdej rodziny została przygotowana ZDRAPKA WIELKOPOSTNA 2023 z zadaniami na okres Wielkiego Postu.
 5. Przypominam, że w Popielec obowiązuje post ścisły, polegający na wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych i spożyciu jednego posiłku do syta w ciągu dnia. Pozostałe posiłki muszą zostać ograniczone co do ilości. Ten post obowiązuje wszystkich pomiędzy 18. a 60. rokiem życia. Pozostałych wiernych zachęcamy także do czynnego włączenia się w ten wielki akt pokutny, na miarę ich możliwości. Przypominam, że wszystkich od 14. roku życia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Przypominam też, że Wielki Post jest tak zwanym „czasem zakazanym” dla wszelkich hucznych wesel, zabaw i dyskotek.
 6. Od Środy Popielcowej do pierwszej niedzieli Wielkiego Postu włącznie trwać będą Kwartalne dni modlitw o ducha pokuty. Wielki Post powinien być naznaczony naszą ścisłą współpracą z Panem Bogiem, który „daje nam siłę zaczynania od nowa” (KKK nr 1432).
 7. Nasze duchowe wielkopostne ćwiczenia wzmocni udział w nabożeństwach pasyjnych: w Drodze krzyżowej, którą w naszym kościele będziemy celebrowali w piątki o godz. 17:00, oraz w Gorzkich żalach odprawianych w każdą niedzielę o godz. 16:00. Za udział w tych nabożeństw możemy uzyskać odpust zupełny, czyli darowanie przez Boga kary doczesnej za grzechy, które zostały odpuszczone co do winy. Odpust ten możemy ofiarować za siebie lub za zmarłych. Chciejmy obficie korzystać z tego skarbca łaski, jaki przez Kościół ofiaruje nam Pan Bóg, aby przybliżyć nas do siebie.
 8. W poniedziałek, 20 lutego będziemy przeżywać dzień Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu w naszej parafii. Msza Św. w Błotach o godz. 9:00 i wspólnotowa Adoracja do godz. 11:45 zakończona błogosławieństwem Najśw. Sakramentem. W Dobrzyniu o godz. 12:00 i wspólnotowa Adoracja do godz. 14:45 zakończona błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem. W Szydłowicach od godz. 15:00 wystawienie Najświętszym Sakramentu z Koronką do Bożego Miłosierdzia i zakończenie Adoracji o godz. 17:00 i Msza Św. na zakończenie dnia Adoracji. Zapraszam Róże Różańcowe, Grupę Modlitewną Ojca Pio do wspólnotowej adoracji we wszystkich miejscowościach. Zapraszam Parafian ze wszystkich miejscowości, ministrantów, dzieci komunijne, młodzież do osobistej Adoracji Najświętszego Sakramentu.
 9. Podczas zbiórki ofiar do puszek na pomoc poszkodowanym podczas trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii w niedzielę 12 lutego zebraliśmy 1565,50 PLN! Bóg zapłać! Środki zostaną przekazane poszkodowanym za pośrednictwem Caritas Polska.
 10. Na niedzielną lekturę polecam tygodnik Gość Niedzielny a dla dzieci miesięcznik Mały Gość.
 11. Zapowiedzi: Aleksander Dobrowolski, kawaler, zam. w Bemowo Piskie, parafia Św. Brata Alberta Chmielowskiego i Katarzyna Magdalena Jarosławska, panna, zam. w Błotach, parafia tutejsza. Zapowiedź pierwsza.
 12. W tym tygodniu o posprzątanie kościołów prosimy następujących parafian:
  *w Błotach Marta i Paweł Mrozek, Natalia i Paweł Szczepaniak;
  *w Dobrzyniu Iwona Tomczyk-Palacz, Berta i Michał Iwańczuk, Piotr Serwadczak, Regina i Bronisław Pawlaczek, Marzena i Mariusz Woźniak;
  *w Szydłowicach Janusz Kaczmarek, Marta i Marcin Gralak, Ewa Kroczak, Grazyna i Czesław Drozd, Elwira i Bogdan Paproccy.
 13. W ostatnim tygodniu Bóg wezwał do siebie z naszej wspólnoty: śp. Marię Zając (85 l., Leśna Woda). Niech Bóg, który jest, Dawcą życia i zmartwychwstania, wyzwoli ją z więzów śmierci i obdarzy udziałem w radościach raju. Wieczny odpoczynek
 14. Wszystkim jubilatom i solenizantom tego tygodnia życzymy postępów w rozumieniu tajemnicy Chrystusa oraz doświadczenia bliskości Pana i mocy Jego słowa w codziennym życiu.
 15. Parafianom i gościom życzę błogosławionej niedzieli oraz dobrego tygodnia.