31.12.2017

Odpowiedzią na wszystkie pytania dotyczące rodziny jest rodzina Maryi i Józefa, bo to w niej Bóg przyszedł na świat


Niedziela Świętej Rodziny

1. Razem z Maryją i Józefem złożyliśmy Najświętszą Ofiarę Jezusa. Położyliśmy na ołtarzu wszystkie radości i troski naszych rodzin, małżonkowie odnowili przyrzeczenia małżeńskie. Ze śpiewem hymnu Ciebie Boga, wysławiamy chcemy wspólnie przepraszać Pana Boga za popełnione grzechy i dziękować za otrzymane łaski w 2017 roku. Wzmocnieni Bożym błogosławieństwem i pewni opieki Świętej Rodziny wnieśmy Boży pokój do naszych domów.

2. W pierwszy dzień nowego roku Kościół celebruje liturgiczną uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi. Staniemy obok Matki Bożej, prosząc Boga o błogosławieństwo dla naszych rodzin, dla Ojczyzny i całego świata. Od 50 lat 1 stycznia cały Kościół modli się o pokój na świecie. Nie wiemy, jaki ten rok będzie ani co przyniesie. Ale z wielowiekowych doświadczeń naszego narodu wynika, że Matka Boga i nasza Matka nigdy nas nie zawiodła, zwłaszcza w trudnych chwilach. Wpatrujmy się w Nią. Ona nosiła pod swoim Sercem źródło i początek naszego życia – Jezusa Chrystusa, przez którego wszystko się stało, a bez Niego nic się nie stało i nadal się nie dzieje. Ona od początku trwała przy danym Bogu słowie, od zwiastowania, przez betlejemską noc, aż po Golgotę, wpisując się w Boże dzieło odkupienia. Prośmy Maryję, aby zbawienie ofiarowane każdemu z nas przez Jej Syna nie zostało zmarnowane. Msze Święte będą sprawowane w porządku niedzielnym.

3. W pierwszy czwartek miesiąca będziemy prosić Jezusa, Najwyższego Kapłana, o nowe i święte powołania kapłańskie i zakonne podczas Mszy Świętej o godz. 14:00 w Dobrzyniu.

4. W pierwszy piątek miesiąca zachęcam do przyjęcia Komunii św. wynagradzającej Najświętszemu Sercu Pana Jezusa za grzechy całego świata, okazja do spowiedzi w piątek pół godziny przed Mszą Św. we wszystkich kościołach. W pierwszą sobotę miesiąca chcemy uczcić Niepokalane Serce Najświętszej Maryi Panny – zapraszam w sobotę 30 min. przed Mszą Św. do wspólnego odmówienia Różańca.

5. W sobotę, 6 stycznia, przypada uroczystość Objawienia Pańskiego, w naszej tradycji zwana świętem Trzech Króli. Przypomina nam ona, że Syn Boży przyszedł do ludzi wszystkich narodów, ras i języków. Msze Święte wg porządku niedzielnego. Tego dnia w kościele pobłogosławimy kadzidło i kredę, którą – zgodnie z dawnym polskim zwyczajem – na drzwiach naszych domostw nakreślimy pierwsze litery imion Mędrców ze Wschodu: Kacpra, Melchiora i Baltazara. Po literach C + M + B napiszemy cyfry roku Pańskiego 2017, co tłumaczymy również jako prośbę, aby Chrystus błogosławił nasz dom: Christus mansionem benedicat. Takie oznakowanie drzwi naszych domów ma rangę świadectwa wiary wobec naszych braci i sióstr, którzy od nas tego świadectwa żądają i na nie oczekują.

6. Podczas liturgii Mszy Św. będziemy przeżywać Drugie Wydarzenie w ramach Programu Odnowy naszej parafii – pt. „Spotkanie drogą do radości”. Przez to wydarzenie wszyscy parafianie zostają uwrażliwieni na wartość spotkania poprzez wspólne kolędowanie i podzielenie się opłatkiem z sąsiadami w dniu 6 stycznia. Na liturgii wszyscy będziemy mieli możliwość wziąć udział w specjalnej „Loterii przy żłóbku”. Zachęcam wszystkich do przygotowania dla swoich rodzin specjalnych koron, które przynosimy za sobą na Mszę Świętą. W tygodniu posłańcy dostarczą List do rodzin w związku z drugim wydarzeniem.

7. W przyszłą niedzielę przypada święto Chrztu Pańskiego kończące liturgiczny okres Narodzenia Pańskiego.

8. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, piątek i sobota m-ca. W miesiącu styczniu nie będzie odwiedzin chorych w domach. Zachęcam i proszę o zgłaszanie chorych, którzy nie uczestniczą w niedzielnej Mszy św.

9. We wtorek rozpocznę w naszej parafii odwiedziny duszpasterskie, zwane kolędą. Pragnę odwiedzić wszystkich Parafian, aby zanieść do domów i rodzin Boże błogosławieństwo. Będzie to przede wszystkim wizyta duszpasterska, podczas której zapraszam wszystkich do wspólnej modlitwy, do zastanowienia się nad naszymi praktykami religijnymi. Kolęda ma także służyć lepszemu wzajemnemu poznaniu się, zbliżeniu duszpasterza do powierzonych jego trosce parafian i odwrotnie. Niech to będzie okazja do rozmowy o radościach i smutkach odwiedzanych rodzin oraz o wspólnych sprawach naszej wspólnoty parafialnej.

10. Plan wizyty kolędowej w tym tygodniu:

*  Wtorek: Szydłowice 1 – 33 – początek o godz. 15:00
*  Środa: Szydłowice 34 57 – początek o godz. 15:00
*  Czwartek: Szydłowice 58 77 – początek o godz. 15:00

11. Dziękuję rodzinom i parafianom, którzy udekorowali świątecznie kościoły.

12. Do Sakramentu Małżeństwa przygotowują się: Zdzisław Adam Fiałka i Bernadetta Anna Fiałka z d. Murzyn, (cywilnie związani) zam. w Błotach – zapowiedź pierwsza.

13. Niech Jezus wraz z Maryją i św. Józefem wspiera i błogosławi solenizantom i jubilatom w nadchodzących dniach.

14. Wszystkim Parafianom i Gościom życzę błogosławionego 2018 roku!