05.03.2023

Gdy człowiek wyrusza w drogę za Słowem Pana – to też jest przemienienie.

II Niedziela Wielkiego Postu

 1. Dziś druga niedziela Wielkiego Postu. Kościół na różne sposoby pragnie nam pomóc, abyśmy ten święty czas przeżywali z jak największym pożytkiem. Czyni to zwłaszcza przez głoszenie słowa Bożego i sprawowanie sakramentu pojednania i pokuty. Czyni to także przez organizowanie w tym czasie rekolekcji, dni skupienia czy specjalnych nabożeństw pokutnych. Przypominam, że w naszym kościele w każdy piątek o godz. 17:00 razem z Chrystusem i Jego bolejącą Matką przemierzamy Drogę krzyżową, a w niedziele o godz. 16:00 rozpamiętujemy mękę Pana Jezusa podczas Gorzkich żali. Wszystkich zachęcam do licznego udziału w tych nabożeństwach. Nie lekceważmy i nie odrzucajmy możliwości pogłębienia wiary i prawdziwego nawrócenia, pogłębienia naszej komunii z Bogiem.
 2. Z racji pierwszej niedzieli m-ca, po każdej Mszy św. wystawienie Najświętszego Sakramentu i wspólnotowa adoracja oraz zmiana tajemnic we wspólnocie Żywego Różańca.
 3. W Kościele powszechnym przeżywamy niedzielę Ad Gentes – Dzień Modlitw, Postu i Solidarności z Misjonarzami. Naszymi modlitwami obejmujemy głoszenie Ewangelii Chrystusowej na misjach i tych, którzy tę Dobrą Nowinę o zbawieniu niosą na krańce ziemi. Oni często na wzór Chrystusa cierpią prześladowania i płacą najwyższą cenę z własnego życia dla odkupienia innych braci. Do puszki przed kościołem składamy ofiary na dzieło pomocy „Ad Gentes”.
 4. Wpatrzeni w Ukrzyżowanego, który dla nas wyrzekł się wszystkiego i złożył w ofierze swoje życie, z ochoczym sercem podejmujmy trud dobrowolnego umartwienia jako wynagrodzenie za grzechy nasze i naszych bliźnich. Zróbmy dobre postanowienia, powstrzymujmy się od udziału w głośnych rozrywkach, od spożywania napojów alkoholowych, palenia, aby w ten sposób wynagrodzić Bogu grzechy pijaństwa, rozwiązłości, nieuczciwości i wszelki brak pokory. Kochani rodzice i wychowawcy, z większą troską spojrzyjcie w tym czasie na swoje dzieci. To na was spoczywa obowiązek dobrego wychowania dzieci w duchu tradycji i naszej polskiej pobożności.
 5. W środę, 8 marca, obchodzimy Dzień Kobiet. Choć to raczej świecka uroczystość, pamiętajmy w modlitwach o wszystkich niewiastach, zwłaszcza o tych najbardziej utrudzonych matkach wielodzietnych rodzin, o samotnych pannach i wdowach, o kobietach poniżanych i prześladowanych w wielu częściach świata. Kobiety wypełniają szczególną rolę w świecie, w Kościele i w rodzinie. Polecajmy ich trud oraz życie Panu Bogu i Maryi, która jest najpiękniejszym wzorem żony i matki.
 6. Podczas zbiórki ofiar do puszek na pomoc ofiarom wojny na Ukrainie w niedzielę 26 lutego zebraliśmy 1741,22 PLN. Środki zostaną przekazane poszkodowanym za pośrednictwem Caritas Polska. Bóg zapłać za hojną jałmużnę!
 7. Módlmy się o pokój! Pamiętajmy w modlitwie o chorych, cierpiących i konających.
 8. Modlitwa za wstawiennictwem św. Michała Archanioła to prawdziwa broń duchowa. Kiedy w twoim życiu wydawałoby się, że wszystko idzie nie tak i nie masz już pomysłu na wyjście z sytuacji – wypróbuj modlitwę do św. Michała Archanioła. Zaopatrz się w duchową amunicję i skutecznie walcz ze złem w swoim życiu!
 9. Rozpoczynamy dzisiaj, 5 marca br. na Mszy św. o godz. 12:00 katechezy dla młodzieży, przygotowujące do Bierzmowania. Zainteresowanych zapraszam do Szydłowic.
 10. Na niedzielną lekturę polecam tygodnik Gość Niedzielny, miesięcznik Różaniec i dla dzieci miesięcznik Anioł Stróż.
 11. Zapowiedzi: Aleksander Dobrowolski, kawaler, zam. w Bemowo Piskie, parafia Św. Brata Alberta Chmielowskiego i Katarzyna Magdalena Jarosławska, panna, zam. w Błotach, parafia tutejsza. Zapowiedź trzecia.
 12. W tym tygodniu o posprzątanie kościołów prosimy następujących parafian:
  *w Błotach Janina i Michał Struzik, Weronika i Tomasz Gwiżdż;
  *w Dobrzyniu Bogusława i Henryk Kawa, Stanisław Zawadzki, Teresa Serwadczak, Halina Jaśkiewicz, Małgorzata i Jarosław Troczyńscy;
  *w Szydłowicach Justyna Gralak, Łucja i Czesław Gajda, Maria i Dawid Pałka, Anna i Leszek Pytel, Bożena i Janusz Noworolscy.
 13. Wszystkim jubilatom i solenizantom tego tygodnia życzymy doświadczenia bliskości Pana i mocy Jego słowa w codziennym życiu.
 14. Parafianom i gościom życzę błogosławionej niedzieli oraz dobrego tygodnia.