30.10.2022

Między „już” a „jeszcze nie”. Oczekując powrotu Pana, musimy dbać o każdy dzień.

Niedziela – Rocznica Poświęcenia Kościoła Własnego

 1. Dziś, w ostatnią niedzielę października, obchodzimy uroczystość Rocznicy Poświęcenia własnego Kościoła. To uroczyste wspomnienie dnia, kiedy nasza świątynia została oddana na wyłączną własność Bogu. Ona jest miejscem Jego szczególnej obecności. W niej gromadzimy się na wspólną modlitwę, nabożeństwa, słuchanie słowa Bożego, sprawowanie Eucharystii i przyjmujemy inne sakramenty. Dziękujemy dziś Bogu za wszystkich, którzy trudzili się nad wzniesieniem tego domu Bożego. Niech Bóg obdarzy ich hojnie swoją łaską, a zmarłym pozwoli przebywać w swoim Domu w niebie.
 2. Dziś gościmy w naszej parafii ks. Józefa ze Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej OMI z posługą Słowa. 
 3. Jutro, 31 października, ostatnie nabożeństwo różańcowe o godz. 17:00. Dziękuję wszystkim, którzy przez cały miesiąc gromadzili się na wspólnej modlitwie w kościołach i w rodzinach.
 4. Spowiedź przed uroczystością Wszystkich Świętych, byśmy mogli uzyskać odpusty za siebie i za zmarłych: w Błotach we wtorek w kaplicy na cmentarzu od godz. 8:30, w Dobrzyniu w poniedziałek od godz. 16:00, w Szydłowicach w poniedziałek po nabożeństwie różańcowym o godz. 17:00.
 5. W środę, 1 listopada, przypada uroczystość Wszystkich Świętych. To radosny dzień, w którym Kościół upamiętnia wszystkich znanych i nieznanych Świętych i Błogosławionych. Oni osiągnęli już wieczną chwałę, a dziś są naszymi orędownikami przed Bogiem. Msze Święte będą sprawowane na cmentarzach: o godz. 9:00 w Błotach, o godz. 11:00 w Dobrzyniu i o 13:00 w Szydłowicach. Tradycyjnie po każdej Mszy Świętej wyruszy procesja, w czasie której będziemy modlić za zmarłych spoczywających na naszych cmentarzach oraz błogosławić nowe i odnowione groby. Zadbajmy o groby naszych bliskich, niech będzie to wyraz naszej pamięci i szacunku wobec tych, którzy nas wyprzedzili w drodze do wieczności.
 6. Z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Kultury Kresowej w dniu 1 listopada br. na cmentarzach odbędzie się kwesta do puszek na utrzymanie i renowację cmentarza w Prusach k. Lwowa
 7. W środę, 2 listopada, przypada w liturgii wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych. Msze Święte tego dnia o godz. 15:00 w Błotach (cmentarz), o godz. 16:30 w Dobrzyniu i o godz. 18:00 w Szydłowicach.
 8. Od środy będziemy spotykać się na wspólnej modlitwie za naszych zmarłych, których polecamy modlitwie Kościoła. Bóg zapłać! za wszelkie ofiary składane z racji wypominek.
 9. Plan modlitwy wypominkowej:
  * środa 2 listopada Lednica i Leśna Woda
                                         Dobrzyń 1 – 40
                                         Szydłowice 1 – 45
  * czwartek 3 listopada Dobrzyń 41 – 80
  * piątek – 4 listopada Błota 1 – 44
                                          Dobrzyń 81 – 120
                                          Szydłowice 46 – 85
  * sobota – 5 listopada Dobrzyń 121 – 160
                                           Myśliborzyce
  * wtorek8 listopada Szydłowice 86 – 130
  * środa 9 listopada    Błota 45 – 90
 10. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. W naszych modlitwach w czwartek będziemy dziękować za dar Eucharystii oraz prosić o liczne i święte powołania kapłańskie, podczas Mszy Świętej o godz. 17:00. Adoracja Najświętszego Sakramentu od godz. 16:00 do 17:00 w Dobrzyniu.
 11. W piątek będziemy przepraszać Boże Serce za brak miłości, za lekceważenie daru Bożego miłosierdzia. Okazja do pierwszopiątkowej spowiedzi pół godziny przed każdą Mszą Świętą.
 12. Odwiedziny chorych i seniorów z posługa sakramentalną w sobotę od godz. 9:30. Zachęcam i proszę o zgłaszanie chorych i seniorów, którzy nie chodzą do kościoła, aby mogli skorzystali z posługi sakramentalnej.
 13. Na cmentarzu w Dobrzyniu zostało wybudowane: zadaszenie nad ołtarzem, został postawiony nowy krzyż i wybudowany nowy parking. Wszystkie prace zostały wykonane nieodpłatnie na rzecz lokalnej społeczności. Jest to dar Renaty i Adama Pasławskich na rzecz mieszkańców Dobrzynia. Bóg zapłać!
 14. Na niedzielną lekturę polecam tygodnik Gość Niedzielny.
 15. Katecheza i spotkanie formacyjne osób zaangażowanych w Parafialny Program Odnowy odbywa się w środę o godz. 19:30 w Szydłowicach.
 16. Dziękujemy parafianom za posprzątanie i udekorowanie kościołów na dzisiejszą niedzielę. Na następną prosimy:
  *w Błotach: Wioletta i Krzysztof Skibińscy, Elżbieta i Maciej Biegasiewicz;
  *w Dobrzyniu: Iwona i Jarosław Kloc, Sylwia i Andrzej Kopytko, Alicja i Jan Pacholewicz, Alicja i Karol Pacholewicz, Beata Pawliszyn;
  *w Szydłowicach: Adam Szostak, Dorota i Zbigniew Majewscy, Bronisław Drozd, Małgorzata i Piotr Drozd, Marta i Paweł Drozd.
 17. Wszystkim jubilatom i solenizantom najbliższego tygodnia życzymy obfitości Bożych darów oraz szczególnej opieki Matki Zbawiciela.
 18. W ostatnim tygodniu odszedł do wieczności śp. Stanisław Koziar (l.77, Szydłowice). Niech miłosierny Pan swojemu słudze udzieli łaskawie przebaczenia grzechów, oczyści go z winy i obdarzy udziałem w zmartwychwstaniu Chrystusa. Wieczny odpoczynek…
 19. Wszystkim parafianom i gościom życzę błogosławionego tygodnia!