09.08.2020

W porze największej słabości człowiek nie pokona żywiołów. Wtedy przychodzi Pan.

XIX Niedziela w ciągu roku

 1. Sierpień to miesiąc abstynencji. Jako uczniowie Chrystusa podejmujemy to wyzwanie nie tylko jako ofiarę, ale także jako wyraz troski o polskie rodziny i młode pokolenia.
 2. Dziś w drugą niedzielę sierpnia ofiarą do puszek wspieramy szkoły i uczelnie katolickie w naszej Archidiecezji, natomiast w uroczystość Wniebowzięcia NMP wesprzemy remonty, odbudowę i budujące się świątynie w Archidiecezji.
 3. W tym tygodniu przypada 13. dzień miesiąca. Zapraszam do udziału w modlitwie ku czci Matki Bożej Fatimskiej, którą rozpoczniemy w czwartek o godz. 18:00 wystawieniem Najświętszego Sakramentu i modlitwą różańcową o poprowadzenie której prosimy Róże Różańcowe. O 20:00 Msza Św. z procesją ze światłami i z figurą MB Fatimskiej.
 4. W sobotę, 15 sierpnia, przypada uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Prawdę wiary o tym, że Maryja po ziemskim życiu z ciałem i duszą została wzięta do chwały niebieskiej i wywyższona przez Boga jako Królowa, ogłosił papież Pius XII w 1950 roku. Ten dogmat był przypieczętowaniem starodawnej tradycji. Już w V wieku obchodzono bowiem w Kościele święto Wniebowzięcia właśnie 15 sierpnia. Liturgiczny obchód rozpoczniemy wieczorną Mszą Świętą wigilijną, sprawowaną w piątek, 14 sierpnia, o godz. 18:00. W samą uroczystość Msze Święte jak w każdą niedzielę.
 5. W Polsce ta uroczystość jest znana i obchodzona jako święto Matki Bożej Zielnej. Na liturgię do kościoła przynosimy bukiety ziół, kwiatów i warzyw, które zostaną pobłogosławione. Sam gest błogosławienia rzeczy jest okazją do wychwalania Stwórcy za wszelkie otrzymane dary. Jest także prośbą, aby błogosławiony przedmiot zawsze przypominał o Bogu i Jego dobroci, o Bożej opiece. W tę uroczystość dziękujemy za dar pierwszych zbiorów właśnie w dniu, w którym Maryja osiąga pełnię zbawienia. Ofiarujmy Jej nasze serca i codzienny trud przybliżania się do Boga. Tradycyjne błogosławieństwo kwiatów i ziół w uroczystość Wniebowzięcia NMP podczas wszystkich Mszy Świętych.
 6. W tę maryjną uroczystość tradycyjnie pamięcią sięgamy do naszej historii, aby wspominać „Cud nad Wisłą” z 1920 roku. Pamiętajmy, że zmagania o właściwe miejsce Polski wśród narodów Europy i świata ciągle jeszcze trwają. Polecajmy Królowej Polski losy naszego narodu.
 7. Sobotnia Msza Św. o godz. 18:00 w Szydłowicach jest Mszą Świętą niedzielną.
 8. W sprawach kancelaryjnych najpierw proszę o kontakt tel. 77.412 69 84.
 9. Na wakacyjną lekturę polecam tygodnik Gość
 10. W czwartek 20 sierpnia (przed odpustem parafialnym) w ramach programu MKiDN „Kultura dostępna” w świetlicy w Szydłowicach będzie miała miejsce prezentacja 2 filmów fabularnych: Wyklęty w reż. Konrada Łęskiego i Eter w reż. Krzysztofa Zanussiego i 2 dokumentalne: Pionierzy w reż. Krzysztofa Kunerta i Jak w niebie tak i w Komańczy w reż. Macieja Wójcika
  zrealizowanych przez polskich twórców a pokazanych na Festiwalu Niepokalanów we Wrocławiu. Będą obecni reżyserzy, producenci. Wstęp wolny. Początek o godz. 15:00. Zapraszam.
 11. Dziękujemy parafianom za posprzątanie i udekorowanie kościołów na dzisiejszą niedzielę. W Szydłowicach o posprzątanie proszę następujących parafian: Piotr i Sylwia Poznańscy, Krystyna i Mieczysław Krzyszczuk, Małgorzata i Marek Szymaniak, Maria Preis, Czesława Hrynczyszyn, Szostak Adam i Józefa.
 12. W Dobrzyniu o posprzątanie kościoła proszę następujących parafian: Alicja i Jan Pacholewicz, Karol i Alicja Pacholewicz, Beata i Marek Pawliszyn, Natalia Nowok, Anna i Sławomir Krzywy.
 13. Biuletyn parafialny dostępny jest na parafialnej stronie internetowej.
 14. Solenizantom i jubilatom tygodnia życzę wsparcia świętych patronów i życzliwej pamięci najbliższych.
 15. W minionym tygodniu odszedł do wieczności śp. Józef Hrynczyszyn (l.66) z Szydłowic. Wieczny odpoczynek… 
 16. Wakacje, urlop, wypoczynek też mogą być czasem wzrostu duchowego. Wszystkim Parafianom i gościom dziękuję i proszę o odpowiedzialność, rozwagę i rozsądek w zachowaniu zaleceń sanitarnych – zakrywamy usta, nos, zachowujemy dystans. Wszystkim życzę błogosławionego tygodnia!