14.05.2023

W naszym sercu toczy się proces Jezusa. Jak w sądzie – jest też Adwokat.

VI Niedziela Wielkanocna

„Ziarna słowa” to cykl krótkich audycji – podcastów – prezentujących nauczanie Jana Pawła II. Przygotowano je z myślą o 100. rocznicy urodzin Papieża Polaka w Dzienniku Radia Watykańskiego. Fragmenty wystąpień Jana Pawła II z jego pielgrzymek do Ojczyzny.

 

 1. Przez kolejne dni maja kroczymy z Maryją, opromienieni i radośni Paschą Jej Syna. Dziś, w szóstą niedzielę Wielkanocy, gromadzimy się wokół ołtarza, żeby to misterium paschalne mogło przemienić całe nasze życie. Przyjmowanie sakramentów świętych, zwłaszcza pełny udział w Eucharystii, wsłuchiwanie się w słowo Boże – to wszystko otwiera nas na Najwyższego, który zadziwia swoją mocą, dobrocią i bezinteresownością. Tak rodzi się nasza wiara, nadzieja i miłość – dobro, którym można i trzeba się dzielić z innymi. Właśnie w ten sposób stajemy się solą dla ziemi, nadajemy właściwy sens naszej doczesności.
 2. W poniedziałek rozpoczniemy doroczne Dni modlitw o urodzaje i za kraje głodujące. Do środy włącznie przez wstawiennictwo Maryi będziemy prosili o Boże błogosławieństwo dla ciężko pracujących na roli, o sprzyjającą pogodę dla wzrostu zasiewów i obfitych plonów, aby nikomu w naszej ojczyźnie i na całym świecie nie brakowało chleba powszedniego. Jeśli nie w inny sposób, to przynajmniej przez żarliwą modlitwę prośmy naszego Ojca w Niebie o sprawiedliwy podział plonów ziemi, aby ludzie nie umierali więcej z głodu.
 3. Zaś we wtorek, 16 maja, przypada święto kolejnego patrona Polski, Świętego Andrzeja Boboli, kapłana i męczennika. Żył na przełomie XVI i XVII wieku i zasłynął jako gorliwy kaznodzieja i duszpasterz jezuicki. Stąd zyskał miano „łowcy dusz”. Dnia 16 maja 1657 roku został schwytany przez Kozaków. Mimo okrutnych tortur, nie wyrzekł się wiary w Jezusa Chrystusa. Jego relikwie znajdują się w kościele ojców jezuitów przy ul. Rakowieckiej w Warszawie. Niech ten Święty Patron będzie dla nas wzorem bezkompromisowości wiary i przywiązania do Zbawiciela, a zarazem orędownikiem w trudnym budowaniu ładu i jedności w naszej ojczyźnie i we wspólnocie narodów.
 4. W czwartek, 18 maja, przypada 103. rocznica urodzin Świętego Jana Pawła II. Tego dnia podziękujmy Bożej Opatrzności za wielki dar jego długiego pontyfikatu, za przykład mocnej wiary i heroicznej miłości, jaki nam pozostawił. Wbrew wszelkim atakom na jego osobę wpatrujmy się w jego święte życie, aby na jego wzór każdego dnia, krok po kroku być bliżej Pana Boga. I jak on całkowicie zawierzmy Maryi nasze rodziny i nasze osobiste codzienne sprawy. On uczynił to w sposób wyjątkowy, powtarzając Jej synowskie: „Totus Tuus”. W tych intencjach będziemy się modlić podczas Mszy Świętej o godz. 18:00.
 5. Przypominam, że w naszym kościele w maju codziennie gromadzimy się na nabożeństwie majowym ku czci Matki Najświętszej o godz. 18:00. Weźmy udział w tym modlitewnym uwielbieniu Matki naszego Pana i naszej. W tak wielu sprawach możemy i powinniśmy prosić o Jej pomoc!
 6. W przyszłą niedzielę przypada uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego, po której przez specjalną nowennę będziemy się przygotowywali do uroczystości Zesłania Ducha Świętego.
 7. Za tydzień 21 maja będziemy przeżywać dzień I Komunii Świętej w kościele parafialnym o godz. 10:30. W tym roku do pełnego udziału w Najświętszej Eucharystii przystąpi 14 dzieci. Dzieci odbędą swoją pierwszą spowiedź św. w sobotę o godz. 10:30. Serdecznie zapraszam do skorzystania z sakramentu pokuty przed tym wyjątkowym wydarzeniem rodziców, rodziców chrzestnych, dziadków rodziny dzieci komunijnych. Parafian nie związanych z uroczystością proszę o udział we Mszy św. w sobotę o godz. 18:00.
 8. Tydzień później, w niedzielę 28 maja do udziału we Mszy Świętej o godz. 12:00 zapraszam dzieci, które w tym roku przeżywają rocznicę I Komunii św.
 9. W Uroczystość Zesłania Ducha Świętego rozpoczniemy w naszej parafii Renowacje Misji Świętych, które przeżywaliśmy w minionym roku.
 10. 3 czerwca młodzież kandydaci do bierzmowania wyjeżdżamy na spotkanie młodych na Lednicy, przy źródłach chrzcielnych Polski.
 11. Spotkanie dzieci i rodziców przygotowujące od uroczystości komunijnych:
  *poniedziałek – dzieci komunijne godz. 18:00 w Szydłowicach,
  *wtorek – dzieci komunii rocznicowej godz. 18:00 w Szydłowicach,
  *czwartek – dzieci komunijne godz. 19:00 w Szydłowicach,
 12. Modlitewnej pamięci polecam tegorocznych kandydatów do kapłaństwa.
 13. Zapowiedzi – do Sakramentu Małżeństwa przygotowują się: Rafał Jureczka, kawaler, zamieszkały w Myśliborzycach, par. tutejsza i Agnieszka Skolik, panna, zamieszkała w Rozmierzy, par. Św. Michała Archanioła w Rozmierzy, zapowiedź pierwsza.
 14. Solenizantów i jubilatów zawierzam opiece Chrystusa Dobrego Pasterza.
 15. Przypominam, że zgodnie z przykazaniami kościelnymi każdy katolik, powinien przynajmniej raz w roku przystąpić do sakramentu pokuty, a w czasie wielkanocnym przyjąć Komunię św.
 16. Dziękujemy rodzinom za posprzątanie kościołów na dzisiejszą niedzielę. W tym tygodniu prosimy:
  *w Szydłowicach: rodzice dzieci komunijnych, za tydzień rodzice dzieci Komunii rocznicowej,
  *w Dobrzyniu: Halina Ostrowska, Krzysztof Gnatowicz, Jolanta i Mirosław Grzymscy, Krystyna Matura, Justyna i Rafał Matura;
  *w Błotach: Wioletta i Bogusław Skibińscy, Alicja Kowalska.
 17. Na niedzielną lekturę polecam tygodnik Gość Niedzielny.
 18. Błogosławionego Wielkanocnego tygodnia. Alleluja!