02.12.2018

Słowa, które jeszcze dwa tygodnie temu wywoływały grozę – tym razem niosą ukojenie i nadzieję. Ale wtedy przeżywaliśmy koniec roku liturgicznego, teraz Adwent niosący nadzieję i ukojenie.

I Niedziela Adwentu

1. Pierwsza Niedziela Adwentu rozpoczyna nowy rok liturgiczny. Kościół zaprasza nas do przeżywania na nowo historii zbawienia, która znajduje swoje odzwierciedlenie w liturgii Ludu Bożego. Rozpoczęty dziś Adwent przypomina nam nie tylko o zbliżających się Świętach Bożego Narodzenia, ale nade wszystko wzywa do gotowości na powtórne przyjście Zbawiciela na końcu czasów.

2. Z racji I niedzieli miesiąca, po błogosławieństwie comiesięczna zmiana tajemnic Żywego Różańca i poświęcenie opłatków na stół wigilijny, które do rodzin naszej parafii przyniosą przedstawiciele Rady Parafialnej.

3. Nowy rok liturgiczny i duszpasterski w Kościele w Polsce będziemy przeżywać pod hasłem „W mocy Bożego Ducha”. Jest to drugi rok w cyklu poświęconym sakramentowi bierzmowania. Będziemy zwracać szczególną uwagę na misję chrześcijanina, jaka wypływa z przyjętego bierzmowania i na budowanie i rozwijanie więzi z Kościołem. Na progu nowego roku liturgicznego powierzajmy wszystkie sprawy Kościoła, parafii i naszych rodzin opiece Matki Bożej.

4. Szczególnym znakiem adwentowego oczekiwania niech będzie nasz udział w Mszach Świętych roratnych ku czci Najświętszej Maryi Panny, sprawowanych od poniedziałku do soboty. Wszyscy przynosimy świece, a młodzież i dzieci przygotowują lampiony i uczestniczą w procesji na wejście. Proszę rodziców i dziadków, by pomogli swoim dzieciom i wnukom przygotować adwentowe lampiony i w miarę swoich możliwości zechcieli towarzyszyć im w drodze do kościoła.

5. W adwentowe niedziele zapraszam do kościoła parafialnego o godz. 15:00 na Godzinę Miłosierdzia.

6. W owocnym przeżywaniu oczekiwania na przyjście Pana pomocne będą nam adwentowe ćwiczenie duchowe. Tegoroczne rekolekcje, które rozpoczną się w drugą Niedzielę Adwentu 9 grudnia, wygłosi w naszej wspólnocie O. Tadeusz Jacek OFM Conv. Już dziś zaplanujmy swój udział w tym wydarzeniu. Wszystkich parafian proszę o modlitwę w intencji naszego rekolekcjonisty i księży spowiedników.

7. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek i pierwszy piątek miesiąca. Okazja do spowiedzi i Komunii św. wynagradzającej: w Błotach w środę o godz. 16:30, w Dobrzyniu w czwartek przed i po Mszy św. o godz. 7:00, w Szydłowicach w piątek przed i po Mszy św. o godz. 7:00.

8. W sobotę 8 grudnia obchodzimy uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP. Msze Święte ku czci Matki Bożej: w Błotach o godz. 16:00, w Dobrzyniu o godz. 17:00 i w Szydłowicach o godz. 18:00. Podczas Mszy Św. w Szydłowicach dzieciom przygotowującym się do spowiedzi i I Komunii zostaną poświęcone i nałożone medaliki Niepokalanej NMP. Zachęcam do licznego udziału we Mszy Świętej.

9. Dar życia jest szczególnym znakiem miłości Pana Boga, niestety ciągle zagrożonym zwłaszcza na pierwszym, najbardziej bezbronnym etapie. Zachęcam wszystkich wiernych do obrony życia poczętego poprzez Duchową Adopcję Dziecka Poczętego i modlitwę w tej intencji.

10. Przyszła niedziela to od wielu lat Dzień Modlitwy i Pomocy Kościołowi na Wschodzie, w krajach byłego Związku Sowieckiego. Po wszystkich Mszach będą zbierane ofiary na ten cel.

11. Zachęcam do lektury prasy katolickiej. Na niedzielną lekturę polecam tygodnik Gość Niedzielny.

12. Rada Rodziców i nauczyciele ze SP w Dobrzyniu zapraszają wszystkich parafian na Kiermasz świąteczny, który zostanie zorganizowany 8 grudnia w SP w Dobrzyniu o godz. 15:00. W roli głównej „wystąpią”: stroiki, ozdoby świąteczne, pierniki, kartki świąteczne i kto wie co jeszcze…

13. Osoby, które chciałyby nabyć płytę ze zdjęciami z bierzmowania proszę o zgłaszanie się do mnie osobiście. Koszt 25zł.

14. Zachęcam do podejmowanych dobrych adwentowych postanowień, do powstrzymania się od udziału w hucznych zabawach. Pamiętajmy o wsparciu potrzebujących przez zakup świecy CARITAS. Na przestrzeni lat stała się jednym z najważniejszych i najbardziej rozpoznawanych symboli Wigilii w Polsce. To nie tylko płomień na stole wigilijnym, ale przede wszystkim realna pomoc potrzebującym i uwrażliwianie na potrzeby tych, którzy są w potrzebie. Dziś trudno sobie wyobrazić świąteczny stół bez płomienia miłosierdzia. Świece już od dziś są do nabycia (świece duże 14 zł, małe 6 zł).

15. Kancelaria będzie czynna w tym tygodniu tylko we wtorek od godz. 16:00.

16. Dziękuję rodzinom i parafianom, którzy posprzątali i udekorowali kościoły na dzisiejszą adwentową niedzielę.

17. Solenizantom i jubilatom tego tygodnia niech Maryja Niepokalana oświeca każdą chwilę życia.

18. Wszystkim parafianom i gościom życzę błogosławionego Adwentu!