19.03.2023

stacja7.pl

Ślepiec przejrzał nie na początku Ewangelii, lecz wtedy, gdy rzekł: „Wierzę, Panie”.

„Ziarna słowa” to cykl krótkich audycji – podcastów – prezentujących nauczanie Jana Pawła II. Przygotowano je z myślą o 100. rocznicy urodzin Papieża Polaka w Dzienniku Radia Watykańskiego. Fragmenty wystąpień Jana Pawła II z jego pielgrzymek do Ojczyzny.

 .

IV Niedziela Wielkiego Postu – Rekolekcje

 1. Dzisiejsza – już czwarta niedziela Wielkiego Postu różni się nieco od pozostałych. W tradycji Kościoła nazywamy ją Niedzielą Laetare, czyli niedzielą radości. Widzimy to nawet w zmianie postnego fioletu na różowy kolor szat liturgicznych. W połowie Wielkiego Postu Kościół wzywa wiernych do radości, aby wszyscy podejmujący trud przemiany serca wytrwali w tym niełatwym codziennym wysiłku.
 2. W tym duchu rozpoczynamy dziś w naszej parafii Rekolekcje Wielkopostne. Posługę Słowa w czasie rekolekcji będzie pełnił O. Jonatan OFM, franciszkanin. Sakrament pokuty będzie sprawowany we wtorek. Wszystkich parafian proszę o modlitwę w intencji rekolekcji, naszego rekolekcjonisty i księży spowiedników.
 3. Dziś młodzież rozpoczynająca katechezy przed bierzmowaniem składa swoje deklaracje na Mszy o godz. 12:00 w Szydłowicach.
 4. Zapraszam do udziału w nabożeństwach pasyjnych, które będą odprawiane w tym tygodniu w następującym porządku:
 • DROGA KRZYŻOWA – w środę w Błotach (ogdz. 16:00), w czwartek w Dobrzyniu i w piątek w Szydłowicach o godz. 17:00,
 • GORZKIE ŻALE z kazaniem pasyjnym – w niedziele Wielkiego Postu w kościele parafialnym w Szydłowicach o godz. 16:00.
 1. Wielki Post, który obecnie przeżywamy, to wyjątkowa okazja do nawrócenia, do odnowienia naszej przyjaźni z Bogiem. To czas powracania do korzeni wiary i zadziwienia tajemnicą miłości Bożej, której wyrazem jest również stała obecność Pana Jezusa w Eucharystii. Dobrze wykorzystajmy ten czas, aby ugruntować w sobie człowieka prawego sumienia i autentycznie zaangażowanego w budowanie Królestwa Bożego: Królestwa prawdy i życia, sprawiedliwości, miłości i pokoju w naszych rodzinach, we wspólnocie parafialnej, w miejscach pracy i w całym społeczeństwie. Zbawiciel ciągle nas w tym umacnia, karmiąc nas swoim Ciałem, które uczynił pokarmem na życie wieczne. Przystępując często do stołu eucharystycznego, nie pobłądzimy na drogach wiary!
 2. W tym roku wyjątkowo w poniedziałek, 20 marca, Kościół będzie obchodził uroczystość Świętego Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny i opiekuna Pana Jezusa. Zwykle przypada 19 marca, ale z powodu przypadającej akurat niedzieli zgodnie z zasadami kalendarza liturgicznego została przeniesiona właśnie na poniedziałek. Papież Pius IX w 1870 roku ogłosił go patronem Kościoła powszechnego i rodzin chrześcijańskich. Przez wstawiennictwo Opiekuna Najświętszej Rodziny będziemy się modlić za mężów i ojców z naszej wspólnoty parafialnej i o godne wypełnianie przez nich swojego powołania. Kiedy wokół tyle trudności, codziennych kłopotów, niepewności z powodu braku pracy i środków do godnego życia, warto zwracać się o pomoc do Świętego Józefa.
 3. Uroczystość św. Józefa jest świętem patronalnym J. E. Arcybiskupa Józefa Kupnego, Metropolity Wrocławskiego. Święty Józef jest też patronem dobrej śmierci. Według tradycji odszedł z tego świata w ramionach samego Pana Jezusa. Jego wstawiennictwu będziemy zatem polecać wszystkich konających.
 4. W piątek, 24 marca, obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Wybór daty nawiązuje do dnia, w którym Niemcy w 1944 roku w Markowej zamordowali rodzinę Ulmów: Józefa i Wiktorię oraz ich dzieci, wraz z ukrywającymi się u nich Żydami. Dzień ten ustanowiono w 2018 roku, aby upamiętnić Polaków – bohaterów, którzy w akcie heroicznej odwagi, męstwa, współczucia i solidarności, wierni najwyższym wartościom etycznym i nakazom chrześcijańskiego miłosierdzia ratowali swoich żydowskich bliźnich od zagłady.
 5. W sobotę, 25 marca, przypada uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Tego dnia obchodzimy Dzień Świętości Życia. Życie człowieka jest największym darem Boga. Nikt nie ma prawa tego daru niszczyć. Przykazanie Boże stoi na straży życia człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci. Aborcja i eutanazja są naruszeniem świętości życia ludzkiego. Msze św. o godz. 15:00, 16:30 i o 18:00.
 6. Uroczystość Zwiastowania Pańskiego to także Dzień Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Duchowa adopcja jest modlitwą w intencji dziecka zagrożonego zabiciem w łonie matki. Trwa dziewięć miesięcy i polega na codziennym odmawianiu jednej tajemnicy różańcowej oraz specjalnej modlitwy w intencji dziecka i jego rodziców. Do modlitwy można dołączyć dowolnie wybrane dodatkowe postanowienia.
 7. Tradycyjnie podczas Mszy Św., kiedy będzie odprawiana Droga Krzyżowa będzie zbierana taca na kwiaty do Bożego Grobu i przygotowanie świąt, a w niedziele Wielkiego Postu po Mszy św. będzie możliwość złożenia ofiary do puszki. Zgodnie ze zwyczajem przypominam również o składaniu w kopercie na tacę ofiar na kwiaty od rodzin sprzątających kościoły w danym tygodniu.
 8. CARITAS zaprasza nas, by poprzez zakupienie Baranka wielkanocnego z białej czekolady (cena 10 zł) wspomóc działalność charytatywną.
 9. Modlitwa za wstawiennictwem św. Michała Archanioła to prawdziwa broń duchowa. Kiedy w twoim życiu wydawałoby się, że wszystko idzie nie tak i nie masz już pomysłu na wyjście z sytuacji – wypróbuj modlitwę do św. Michała Archanioła. Zaopatrz się w duchową amunicję i skutecznie walcz ze złem w swoim życiu!
 10. Módlmy się o pokój! Pamiętajmy w modlitwie o chorych, cierpiących i konających.
 11. W czwartek o godz. 19:00 zapraszam na katechezę i spotkanie wszystkich pragnących pogłębić swoją wiarę i wiedzę biblijną. Spotkanie w Szydłowicach na plebani.
 12. Zapowiedzi: Kamil Józef Tyszkowski, kawaler, zam. w Garbowie, parafia Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Lubszy i Dorota Maria Owsiak, panna, zam. w Szydłowicach, parafia tutejsza. Zapowiedź druga!
 13. Na niedzielną lekturę polecam tygodnik Gość Niedzielny i dla dzieci miesięcznik Mały Gość.
 14. W tym tygodniu o posprzątanie kościołów prosimy następujących parafian:
  *w Błotach Joanna Skibińska, Piotr Skrobut;
  *w Dobrzyniu Janina Mochniak, Halina i Jarosław Cybulscy, Lucyna i Tomasz Windysz, Anna i Dariusz Pawlaczek, Marta i Krzysztof Mochniak;
  *w Szydłowicach Lucyna i Ryszard Zborowscy, Agnieszka i Franciszek Wer, Krystyna Przybylska, Anna i Piotr Przybylscy, Paulina i Sebastian Siwula.
 15. Wszystkim jubilatom i solenizantom tego tygodnia życzymy doświadczenia bliskości Pana i mocy Jego słowa w codziennym życiu.
 16. Parafianom i gościom życzę błogosławionej niedzieli oraz dobrego czaru rekolekcji i dni nowego tygodnia.