20.08.2023

Kobieta „spoza” lepiej znała Boga niż ci, którzy byli najbliżej Jezusa.

XX Niedziela w ciągu roku

 1. W sierpniu tak często nasze myśli i modlitwy kierujemy do Matki Bożej. W ubiegłym tygodniu celebrowaliśmy jedną z największych uroczystości w Kościele: Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. A w nadchodzący wtorek, 22 sierpnia, będziemy się radowali Maryją – Królową. Od najwcześniejszych wieków Kościół wierzył w królowanie Maryi. Wiele narodów i państw obrało Maryję za swoją Królową. Także i nasz naród, odczytując znaki czasu, powierzył Jej swoje losy. Tak uczynił właśnie król Jan Kazimierz 1 kwietnia 1656 roku w katedrze lwowskiej, dziękując za ocalenie podczas najazdu szwedzkiego. Uroczyście uznał ten fakt papież Pius XII w 1954 roku. Pamiętajmy, że Maryja jest Królową wszystkich, gdyż wydała na świat Syna – Króla i Pana wszystkiego.
 2. Godne i częste przyjmowanie Komunii Świętej domaga się od nas czynnej miłości Boga i bliźniego. Trwa jeszcze sierpień – miesiąc modlitwy o trzeźwość naszego narodu! Jednym z przejawów miłości bliźniego może być więc zobowiązanie do abstynencji od alkoholu w celu ratowania innych osób uzależnionych, a także pomoc w podjęciu przez takie osoby decyzji o leczeniu odwykowym. Podejmujmy w tej kwestii osobistą modlitwę i konkretne działania. W każdym czasie i na każdym miejscu miejmy siłę i odwagę przeciwstawić się grzechowi pijaństwa! Maryi – Królowej złóżmy wotum czasowej lub całkowitej abstynencji.
 3. W środę przypada też Europejski Dzień Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu. Dzień ten został ustanowiony przez Parlament Europejski w 2008 roku, a termin jego obchodu związany jest z datą podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow. Po raz pierwszy był publicznie obchodzony dopiero w 2011, i to w Warszawie. W naszym narodzie możemy się doliczyć całych zastępów rodaków prześladowanych przez systemy polityczne minionych dziesięcioleci. Wielu z nich złożyło najwyższą ofiarę swojego życia. Dziś, gdy tak często podważa się i relatywizuje fakty historyczne, próbuje się naginać historię w imię tak zwanej poprawności politycznej, nie możemy o tym zapominać! Tego dnia módlmy się o dobre owoce ich cierpień dla przyszłych pokoleń.
 4. W czwartek, 24 sierpnia, w liturgii przypada święto Świętego Bartłomieja, Apostoła – patrona naszej parafii. Tradycja głosi, że zaniósł Ewangelię aż do Indii, gdzie poniósł śmierć męczeńską.
 5. A w sobotę, 26 sierpnia, ponownie nasze myśli i serca skierujemy do Jasnej Góry, aby uczcić Najświętszą Maryję Pannę Częstochowską. W wielu naszych kościołach trwa specjalna nowenna przed tą uroczystością. Można powiedzieć, że jest to bardzo polskie święto. Czym jest i czym powinna być dla nas Jasna Góra, przypominał Święty Jan Paweł II, gdy mówił: „Na Jasną Górę przychodzimy do Matki Boga z wielowiekowym już depozytem naszego zawierzenia, które jest dziedzictwem całych pokoleń”. To nasze zawierzenie Pani Jasnogórskiej ponowimy również podczas uroczystej Mszy Świętej.
 6. W naszych modlitwach nie zapominajmy o pielgrzymach oraz o wypoczywających jeszcze na wakacjach. Prośmy Matkę Boga i naszą o ich wzrost duchowy, dobry, ubogacający wypoczynek i szczęśliwy powrót do domu.
 7. W wigilię uroczystości odpustowej w sobotę o godz. 18:00 na cmentarzu parafialnym w Szydłowicach zostanie odprawiona Msza Św. w int. wszystkich spoczywających na cmentarzu. O pomoc w przygotowaniu liturgii proszę rodziny z Szydłowic, które będą pełnić „posługę Marty” w tym tygodniu.
 8. W niedzielę 27 sierpnia będziemy przeżywać uroczystość odpustową ku czci św. Bartłomieja, Apostoła – patrona naszej parafii w kościele parafialnym w Szydłowicach. Suma odpustowa z procesją eucharystyczną o godz. 13:00. Serdecznie zapraszam ministrantów ze wszystkich miejscowości, kościelnych, dziewczynki do sypania kwiatków, asystę procesyjną, druhów strażaków i wszystkich parafian.
 9. Biuletyn parafialny dostępny jest w każdym kościele i do pobrania na stronie www parafii.
 10. Dziękujemy rodzinom za posprzątanie i udekorowanie kościołów na dzisiejszą niedzielę. Na następną prosimy:
  *w Szydłowicach: (dekorują nowożeńcy Patrycja i Adam) Danuta i Sławomir Szewczuk, Tomasz Szewczuk, Marian Wachna, Ewelina i Adam Wachna, Jadwiga i Bogdan Stojanowscy;
  *w Dobrzyniu: Agnieszka i Serwadczak, Czesława i Mieczysław Bireccy, Danuta i Zbigniew Załugowicz, Sabina i Marcin Kołtowscy, Grażyna i Mieczysław Szostak;
  *w Błotach: Jadwiga i Wiesław Jankowscy, Aneta i Mariusz Prokopowicz.
 11. Na niedzielną lekturę polecam tygodnik Gość Niedzielny.
 12. Bóg zapłać za ofiary złożone na pomoc powodzianom w Słoweni. Zebrano 1936,00 PLN. Zostaną przekazane przez CARITAS potrzebujacym w Słowenii.
 13. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy wzrastania w wierze, nadziei i miłości oraz nieustannego trwania przy Chrystusie i nieustannej opieki Maryi Wniebowziętej.
 14. Wszystkim odpoczywającym na wakacjach i urlopach oraz naszym gościom życzę radości i pięknych chwil w gronie rodziny i przyjaciół. Miłej niedzieli oraz błogosławionych wakacyjnych dni.
 1.