25.12.2022

Bóg przemówił jak przemówić może tylko Bóg: Słowem, którym jest Jezus.

Niedziela – Narodzenie Pańskie

 1. Podczas dzisiejszej Mszy Świętej z wielką radością śpiewaliśmy Chwała na wysokości Bogu… Słowami tego hymnu uwielbiliśmy Boga wszechmogącego za dar narodzin Syna, który zstąpił z niedostępnej światłości i stał się jednym z nas. Niech te święta dla wszystkich Drogich Parafian i Gości będą pełne błogosławieństwa Bożego i miłości, którą przynosi ze sobą Boży Syn pod nasze polskie dachy, w nasze rodziny i serce każdego z nas. Niech ta Boża radość i miłość przedłuża się na kolejne dni naszego świętowania i na całą, nieraz trudną codzienność. Aby przeżyć tę tajemnicę prawdziwie po chrześcijańsku, nie ograniczajmy się tylko do zewnętrznych obrzędów i zwyczajów. Zechciejmy dotrzeć do źródła tej radości, do samej Tajemnicy Wcielenia Bożego. Przeżywajmy te święta w gronie rodzinnym, pochyleni nad Dobrą Nowiną zwiastującą pokój i miłość. Niech przejawem takiego przeżywania tych świąt będzie wspólne śpiewanie kolęd i pastorałek. To piękny polski zwyczaj. Polskie kolędy zawierają bogate treści teologiczne, czerpią z narodowej tradycji i historii. Niech polskie katolickie domy w tym czasie rozbrzmiewają kolędą płynącą przede wszystkim z naszych serc.
 2. Oktawa Bożego Narodzenia jest bardzo bogata w liturgiczne wspomnienia. W drugi dzień uroczystości Narodzenia Pańskiego tradycyjnie czcimy Świętego Szczepana, pierwszego męczennika. Zaś we wtorek, 27 grudnia, wspominamy Świętego Jana Apostoła i największego teologa wśród Ewangelistów. Janowy Prolog o Słowie, które stało się Ciałem, jest wyróżniającym się tekstem w bożonarodzeniowej liturgii słowa. A w środę, 28 grudnia, wspominamy Świętych Młodzianków Męczenników. Niech ten dzień będzie okazją do gorliwszych modlitw w intencji poszanowania niewinnego, zwłaszcza nienarodzonego jeszcze życia. Zaś w piątek, 30 grudnia, w kalendarzu liturgicznym umieszczono święto Świętej Rodziny: Jezusa, Maryi i Józefa. Wspólnie będziemy prosić Świętą Rodzinę o świętość naszych rodzin.
 3. W drugi dzień świąt Narodzenia Pańskiego, czyli w przypadające w poniedziałek święto Świętego Szczepana, diakona i męczennika, tradycyjnie w całej Polsce modlitwą i ofiarą wspieramy potrzeby katolickich uczeni i wydziałów teologicznych. Gorąco polecam tę zbiórkę ofiarności Parafian!
 4. Wierni, którzy w czasie pasterki przyjmą Komunię św., mogą w ciągu dnia ponownie przystąpić do Stołu Pańskiego. W uroczystość Narodzenia Pańskiego można zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami za przyjęcie papieskiego błogosławieństwa „Urbi et orbi – Miastu i światu”, nawet za pośrednictwem radia lub telewizji.
 5. W sobotę, 31 grudnia, ostatni dzień roku kalendarzowego. Nabożeństwo dziękczynno-przebłagalne po Mszy Świętej. Za publiczny śpiew hymnu „Ciebie Boga wysławiamy” można zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami (brak przywiązania do grzechu, stan łaski uświęcającej, przyjęcie Komunii Świętej, modlitwa w intencjach Ojca Świętego).
 6. W niedzielę, 1 stycznia, przypada uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi. Przez wstawiennictwo Bogurodzicy będziemy modlić się o pokój na świecie oraz wypraszać Boże błogosławieństwo na Nowy Rok 2023. Za publiczny śpiew hymnu „O, Stworzycielu, Duchu, przyjdź” można uzyskać odpust zupełny. Msze Święte będą sprawowane według porządku niedzielnego i dodatkowa o godz. 18:00. Przypominam, że tego dnia obowiązuje nas uczestnictwo we Mszy Świętej i powstrzymanie się od prac niekoniecznych.
 7. W pierwszą niedzielę m-ca stycznia wspólnotowa adoracja i zmiana tajemnic we wspólnocie Żywego Różańca.
 8. Wizytę duszpasterską, zwaną kolędą planuję rozpocząć w poniedziałek 2 stycznia. Będzie to okazja do wspólnej modlitwy z domownikami oraz rozmowy na tematy wiary oraz bieżących spraw duszpasterskich.
 9. Dziękuję parafianom którzy zatroszczyli się o tak piękną bożonarodzeniową dekorację świątyń w naszej parafii. Dziękuję za całoroczną troskę o obrusy ołtarzowe. Dziękuję serdecznie panu Marianowi Tomków z Sielskiej Wody za przekazanie świerków do dekoracji kościoła w Dobrzyniu i w Szydłowicach, panu Kazimierzowi Ablowi za pomoc w wycięciu i za transport świerków do kościoła w Szydłowicach Ilonie i Andrzejowi Rudnickim.
 10. W tym tygodniu o posprzątanie kościołów prosimy następujących parafian:
  *w Błotach (Leśna Woda) Alicja Jakimowska, Katarzyna i Zbigniew Popek;
  *w Dobrzyniu Łucja i Krzysztof Pawłowscy, Dorota i Szymon Rosińscy, Agnieszka i Krzysztof Pachurka, Alina i Zbigniew Serwadczak, Tomasz Kowalski;
  *w Szydłowicach (Myśliborzyc) Maria Dorociak, Czesława i Edward Dec, Ewa i Andrzej Szymula, Rafał Jureczka, Alina Sieczka.
 11. Na świąteczną lekturę polecam tygodnik Gość Niedzielny.
 12. W piątek odszedł po nagrodę do Pana śp. Jarosław Jakubowski (l.46, Dobrzyń). Pogrzeb jest planowany na piątek. Wieczny odpoczynek…
 13. Solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzę wzrastania w miłości ku Bogu, który uczynił dla nas wielkie rzeczy.
 14. Wszystkim Parafianom i Gościom życzę błogosławionych świąt i ostatniego tygodnia 2022 roku!