01.10.2023

Nie odpowiadamy za grzechy ojców. A nawet za własne, jeśli się nawrócimy.

XXVI Niedziela w ciągu roku

1. Dziś pierwsza niedziela października. Po każdej Mszy św. wspólnotowa adoracja i zmiana tajemnic we wspólnocie Żywego Różańca.
  2. W kościołach i we wspólnotach rodzinnych rozpoczynamy nabożeństwa różańcowe. Zachęcam do udziału w codziennie celebrowanym w naszych kościołach o godz. 17:00 październikowym nabożeństwie i w codziennej Mszy Świętej. A tych, którym trudniej dotrzeć do kościoła, proszę o odmawianie różańca w domach. Święty Jan Paweł II w liście apostolskim „Rosarium Virginis Mariae” napisał: Za pośrednictwem różańca wierzący czerpie obfitość łaski, otrzymując ją niejako wprost z rąk Matki Odkupiciela.
  3. Pamiętajmy i przypominajmy innym, że za odmówienie jednej części różańca, czyli pięciu tajemnic w sposób ciągły, można uzyskać odpust zupełny. Korzystajmy z tych duchowych dobrodziejstw, jakimi może nas Kościół obdarzyć.
  4. Dziś w pierwszą niedzielę października na Mszy św. o godz. 12:00 w Szydłowicach dzieci przygotowujące się do spowiedzi i I Komunii otrzymają różańce. Zapraszam dzieci komunijne wraz z rodzicami.
  5. Z racji przypadającego dziś, a przykrytego przez niedzielę, liturgicznego wspomnienia Świętej Teresy od Dzieciątka Jezus, która jest patronką misji katolickich, w całym Kościele obchodzimy Dzień Misyjny Sióstr Zakonnych. W osobistych modlitwach pamiętajmy o wielkiej rzeszy sióstr zakonnych, które całkowicie poświęciły się nie tylko głoszeniu Chrystusowej Ewangelii w różnych zakątkach świata, ale zajmują się także krzewieniem kultury, wychowują młode pokolenia i w pokorze służą pomocą najsłabszym, bezbronnym i zagubionym.
  6. W poniedziałek, 2 października, wspominamy Świętych Aniołów Stróżów. To liturgiczne wspomnienie ma nam przypominać, że każdy z nas ma swojego Anioła Stróża, którego zadaniem jest bronić nas przed niebezpieczeństwami duszy i ciała. Jednak by było to możliwe, musimy być uważni na jego natchnienia. Nie zapominajmy również każdego dnia polecać się opiece tego Bożego wysłannika.
  7. W środę, 4 października, przypada liturgiczne wspomnienie Świętego Franciszka z Asyżu (1182-1226), ojca wielkiej rodziny franciszkańskiej, stygmatyka, którego duchowość wywiera olbrzymi wpływ na życie wierzących i Kościoła po dzień dzisiejszy. To imię nosi również Ojciec Święty Franciszek, zatem świętujemy jego imieniny. Otoczmy go z tej okazji serdeczną modlitwą.
  8. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. Wspólnotowa Adoracja w czwartek od godz. 17:00 w Dobrzyniu.
  9. W pierwszy piątek okazja do spowiedzi świętej pół godziny przed Mszą św.
  10. W pierwszą sobotę Niepokalanemu Sercu Bożej Matki oddajemy nasze rodziny i całą wspólnotę parafialną – zapraszam na pierwszosobotnie nabożeństwo o godz. 7:45 i Mszę Świętą w Błotach.
  11. Odwiedziny chorych i seniorów w domach w sobotę od godz. 9:30.
  12. W czwartek, 5 października, w liturgii wspominamy wyjątkową polską Świętą – Siostrę Faustynę Kowalską (1905-1938) ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia. Święty Jan Paweł II zwykł ją nazywać „iskrą Bożego miłosierdzia”, która wyszła z Polski. Przez jej wstawiennictwo prośmy o miłosierdzie Boże dla samych siebie i dla całego świata.
  13. A w sobotę, 7 października, przeżyjemy liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Różańcowej.
  14. Zapraszam do włączenia się w sposób aktywny w życie parafii: do Wspólnoty Żywego Różańca, do Grupy Modlitewnej św. O. Pio, do Służby Liturgicznej – ministrantów. Potrzebujemy posłańców do współpracy w Parafialnym Programie Odnowy i Ewangelizacji. Chrystus Was potrzebuje! „Kto nie kocha własnej parafii, nie kocha Chrystusa! Kościół, parafia bez więzi międzyludzkich przypomina cmentarz!
  15. Zapraszam na pieszą pielgrzymkę z Wrocławia do Trzebnicy w sobotę 21 października 2023 r. Zaproszenie kieruję szczególnie do młodzieży, kandydatów do bierzmowania i ich rodziców.
  16. Na niedzielną lekturę polecam tygodnik Gość, miesięcznik Różaniec i dla najmłodszych miesięcznik Anioł Stróż.
  17. Dziękujemy parafianom za posprzątanie i udekorowanie kościołów na dzisiejszą niedzielę. Na następną prosimy:
    *w Szydłowicach: Kamila i Damian Zborowscy, Barbara i Edward Piotrowscy, Justyna i Stanisław Piotrowscy, Lucyna i Ryszard Zborowscy, Agnieszka i Franciszek Wer;
    *w Dobrzyniu: Agnieszka i Zbigniew Żygadło, Mieczysław Konstanciuk, Marta i Waldemar Linkowscy, Magdalena i Krzysztof Lazar, Irena i Czesław Serwadczak;
    *w Błotach: Marta i Paweł Mrozek, Natalia i Paweł Szczepaniak.
  18. Wszystkich jubilatów i solenizantów tego tygodnia niech Bóg hojnie obdarza swoją łaską, umacnia w wierze, nadziei i miłości oraz prowadzi światłem swojej prawdy.
  19. Błogosławionego tygodnia!

W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:
    *poniedziałek
    , 2 października – św. św. Aniołowie Stróżowie, nasi niebiescy opiekunowie,
    *środa, 4 października – św. Franciszek z Asyżu (1182-1226), ojciec wielkiej rodziny franciszkańskiej, stygmatyk, którego duchowość wywiera olbrzymi wpływ na życie wierzących i Kościoła po dzień dzisiejszy,
    *czwartek, 5 października – św. Faustyna Kowalska (1905- 1938), znana na całym świecie polska zakonnica ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, mistyczka nazywana „sekretarką Bożego miłosierdzia”.