03.10.2021

Małżeństwo: między przymierzem a rozwodem. A co było na początku?

XXVII Niedziela w ciągu roku

 1. Pierwszym, fundamentalnym powołaniem, którym obdarza nas Bóg, jest powołanie do życia w rodzinie opartej na małżeństwie mężczyzny i kobiety. To jest przestrzeń, w której realizujemy swoją świętość i z której wyruszamy w świat, żeby wypełniać różne powołania. O tę przestrzeń trzeba nieustannie dbać, umacniać ją życiem sakramentalnym, budować codzienną duchowość małżeńską i rodzinną. Wymagania Ewangelii są jasne i konkretne. Niech nigdy nie zabraknie nam odwagi, by żyć nimi na co dzień.
 2. Rozpoczęliśmy październik – miesiąc modlitwy różańcowej. Będziemy rozważali tajemnice Boże, wzywali wstawiennictwa Matki Bożej i przedstawiali Bogu codzienne sprawy własne, najbliższych i tych, którzy powierzają się naszej pamięci. Zachęcam do odmawiania różańca w rodzinach. To piękna praktyka, a przede wszystkim najpiękniejsze świadectwo wiary, kiedy to rodzina razem modli się za siebie. Każdego dnia zapraszam na nabożeństwo różańcowe o 17:00. Dzieci komunijne spotkają się na różańcu w piątek w Szydłowicach.
 3. Dzisiaj, w pierwszą niedzielę miesiąca, wspólnotowa Adoracja Najświętszego Sakramentu i zmiana tajemnic we wspólnocie Żywego Różańca.
 4. Intencja modlitewna na październik: Za wszystkich ochrzczonych o zaangażowanie w ewangelizację i otwartość na misję poprzez dawanie świadectwa życia naznaczonego Ewangelią.
 5. Otoczmy szczególną modlitwą dzieci pierwszokomunijne, którym dziś na Mszy Świętej o godz. 12:00 w Szydłowicach rodzice wręczą ich pierwsze pobłogosławione różańce.
 6. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek miesiąca. Msza Święta o godz. 17:00 z prośbą o liczne i święte powołania kapłańskie i zakonne. Po Mszy wspólnotowa Adoracja do godz. 21:00. „Chcesz świętych kapłanów? Módl się za nich”. W odpowiedzi na to wezwanie zapraszam do modlitwy za kapłanów. W naszej parafii istnieje Apostolat „Margaretka”, który chcemy kontynuować. Osoby zaangażowane w tę formę opieki duchowej ofiarowują jeden dzień w tygodniu w intencji wybranego kapłana, dla którego wypraszają u Boga potrzebne łaski. Sami wybierają formę modlitwy, która im najbardziej odpowiada.
 7. W przyszłą niedzielę 10 października będziemy obchodzić 21. Dzień Papieski.
 8. W minioną niedzielę podczas liczenia wiernych (dominicantes i comunikantes) dla Urzędu Statystyki Kościoła było nas na niedzielnej Eucharystii: 274 osoby, 100 M i 174 K, do Komunii św. przystąpiło: 109 osób, 19 M i 90 K. Na terenie parafii jest zameldowanych 1549 osób to stanowi: frekwencja 17,68%, do Komunii 7,03%.
 9. Przypominam, że przygotowanie do sakramentów świętych odbywa się we własnej parafii. Zapraszam do kancelarii na rozmowę duszpasterską rodziców dzieci komunijnych – kandydatów do I spowiedzi i Komunii.
 10. Dziękuję wszystkim odpowiedzialnym z parafialnego zespołu duszpasterskiego, Posłańcom za dostarczenie listu do rodzin i przygotowanie XVI wydarzenia ewangelizacyjnego, które przeżyliśmy w minioną niedzielę.
 11. Zapraszam do współpracy w grupach modlitewnych i apostolskich naszej parafii: do Wspólnoty Żywego Różańca, do Grupy Modlitewnej św. O. Pio, do Służby Liturgicznej – ministrantów. Potrzebujemy posłańców do współpracy w Parafialnym Programie Odnowy i Ewangelizacji. Chrystus Was potrzebuje! Zapraszam do włączenia się w sposób aktywny w życie parafii. „Kto nie kocha własnej parafii, nie kocha Chrystusa! Kto szuka Chrystusa pomijając Kościół, traci czas!”
 12. Dziękujemy parafianom za posprzątanie i udekorowanie kościołów na dzisiejszą niedzielę. Na następną prosimy:
  *w Szydłowicach: Joanna i Łukasz Noworolscy, Wiesław Abel, Maria i Stanisław Koziarscy, Agnieszka i Marek Foryś, Małgorzata i Jan Gajda, Joanna Ciąglewicz,
  *w Dobrzyniu: Maria Wirga, Lucyna Wirga, Helena i Józef Preis, Paweł Beck, Małgorzata Beck, Halina Ostrowska, Krzysztof Gnatowicz,
  *w Błotach: Maria i Jadwiga Łupkowskie.
 13. Na niedzielną lekturę polecam miesięczniki: Różaniec Anioł Stróż, tygodnik: Gość Niedzielny.
 14. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy obfitości łask Bożych i opieki Matki Najświętszej na każdy dzień. Miłej i błogosławionej niedzieli.