04.12.2022

Prorocy stworzyli sylwetkę Mesjasza. Prorockiemu portretowi odpowiada Jezus.

II Niedziela Adwentu

 1. Dziś przeżywamy drugą niedzielę Adwentu. Niech ten święty czas mobilizuje każdego do duchowej odnowy, zacieśniania więzi z Panem Bogiem i braćmi. Przygotowujemy się bowiem na spotkanie z Panem, który z miłości do nas przyjmuje na siebie nasze człowieczeństwo, aby je przemienić, uświęcić. Nie pozwólmy, aby religijny charakter Adwentu zagłuszyły nachalne, głośne reklamy i przedświąteczna gorączka panująca w galeriach i marketach.
 2. Z racji pierwszej niedzieli miesiąca wspólnotowa Adoracja i zmiana tajemnic we wspólnocie Żywego Różańca.
 3. Dzisiejsza niedziela swoją rangą przykrywa liturgiczne wspomnienie Świętej Barbary, dziewicy i męczennicy z przełomu III i IV wieku, która jest szczególną patronką górników i hutników, choć nie tylko. Wzywana jest też jako wspomożycielka. Ponieważ z inicjatywy Episkopatu Polski dzień 4 grudnia jest Dniem Modlitw w intencji bezrobotnych.
 4. W dzisiejszą niedzielę przypada też XXIII Dzień modlitw i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie. Zbiórką do puszek przed kościołem wspieramy Fundusz Pomocy Kościołowi na Wschodzie.
 5. Wszystkich parafian: dzieci (z lampionami!), młodzież i dorosłych zachęcam do licznego udziału w roratach, sprawowanych w naszej parafii codziennie o godz. 17:00.
 6. W najbliższy wtorek, 6 grudnia, o wstawiennictwo prosimy Świętego Mikołaja, biskupa Miry Licyjskiej, który żył na przełomie III i IV wieku. Sławę i cześć w Kościele zyskał sobie dzięki wyjątkowej dobroci i mądrości. Tego dnia tradycyjnie obdarowujemy prezentami nasze dzieci i bliskich. Niech to liturgiczne wspomnienie Świętego Mikołaja usposobi nas także do szerokiego otwarcia oczu i serca. Ale niech oprócz wielu podarunków nie zabraknie także daru naszej modlitwy.
 7. Zaś w czwartek, 8 grudnia, przypada uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Pochylamy się nad tajemnicą wiary, która mówi, że Pan Bóg, wybierając Maryję na Matkę swego Syna, zachował Ją od grzechu pierworodnego. Kościół uczy także, że Matka Boża nie popełniła żadnego grzechu uczynkowego. Prawda ta sięga źródeł chrześcijaństwa, pochodzi z czasów apostolskich. Właściwą rangę uroczystość ta otrzymała wówczas, gdy dogmat o Niepokalanym Poczęciu Maryi ogłosił papież Błogosławiony Pius IX w 1854 roku. Prośmy naszą Najlepszą Matkę o wstawiennictwo u Jej Syna we wszelkich potrzebach, zwłaszcza o wytrwałość w walce z grzechami. W tym dniu w naszej parafii świąteczne Msze Święte o godz. 16:00 w Błotach, 17:00 w Dobrzyniu i o godz. 18:00 w Szydłowicach. Podczas Mszy Św. w Szydłowicach dzieciom przygotowującym się do spowiedzi i I Komunii zostaną poświęcone i nałożone medaliki Niepokalanej NMP.
 8. GODZINA ŁASKI – 8 grudnia, godz. 12:00. Matka Boża, objawiając się w Święto Niepokalanego Poczęcia, 8 grudnia 1947 r., pielęgniarce Pierinie Gilli w Montichiari we Włoszech powiedziała: „Życzę sobie, aby każdego roku w dniu 8 grudnia, w południe obchodzono Godzinę Łaski dla całego świata. Dzięki modlitwie w tej godzinie ześlę wiele łask dla duszy i ciała. Będą masowe nawrócenia. Dusze zatwardziałe i zimne jak marmur poruszone będą łaską Bożą i znów staną się wierne i miłujące Boga. Pan, mój Boski Syn Jezus, okaże wielkie miłosierdzie, jeżeli dobrzy ludzie będą się modlić za bliźnich. Jest moim życzeniem, aby ta Godzina była rozpowszechniona. Wkrótce ludzie poznają wielkość tej Godziny łaski. Jeśli ktoś nie może w tym czasie przyjść do kościoła, niech modli się w domu”. O godz. 12:00 zapraszam do świątyń do wspólnej modlitwy.
 9. Dziś zostaną poświęcone opłatki wigilijne, które będą dostarczone do naszych domów. Przyjęcie opłatka to znak łączności z własną parafią.
 10. Zachęcam do podejmowania postanowień adwentowych, niech one będą pomocą w zbliżaniu się do Pana. Zachęcam do zakupu świec Wigilijnego Dzieła Pomocy Caritas (świeca mała 10 zł., świeca duża 20 zł.).
 11. Rekolekcje Adwentowe w naszej parafii rozpoczniemy w III Niedzielę Adwentu.
 12. Katecheza i spotkanie formacyjne osób zaangażowanych w Parafialny Program Odnowy odbywa się w środę o godz. 19:30 w Szydłowicach.
 13. Na lekturę polecam tygodnik Gość Niedzielny, miesięcznik Różaniec i dla najmłodszych Anioł Stróż.
 14. Dziękujemy parafianom za posprzątanie i udekorowanie kościołów na dzisiejszą niedzielę. Za tydzień prosimy:
  *w Błotach parafianie z Leśnej Wody: Adela Szyszko, Justyna i Marcin Windysz;
  *w Dobrzyniu: Teresa i Czesław Tomczyk, Barbara i Andrzej Załugowicz, Maria Ciąglewicz; Danuta i Stanisław Załugowicz, Aleksandra Rudyk, dekoracja świąteczna (D 119-130);
  *w Szydłowicach parafianie z Myśliborzyc: Marzena i Paweł Bolibrzuch, Halina i Marian Bąk, Katarzyna i Daniel Bąk, Maria i Zbigniew Boruń, Bogumiła i Mirosław Jabczyk.  
 15. Jubilatom i solenizantom tego tygodnia życzę obfitości Bożych darów oraz szczególnej opieki Matki Najświętszej.
 16. W ostatnim tygodniu odeszły do wieczności: śp. Maria Żurkowska (l.81, Szydłowice) i śp. Alina Jureczka (l. 61, Myśliborzyce) Niech miłosierny Pan swoim służebnicom udzieli łaskawie przebaczenia grzechów, oczyści je z winy i obdarzy udziałem w zmartwychwstaniu Chrystusa. Wieczny odpoczynek…
 17. Wszystkim parafianom i gościom życzę błogosławionego adwentowego tygodnia!