24.12.2024

Chciał zbudować dom Bogu. Ale to Bóg postanowił zbudować mu dom.

 1. To już ostatnia niedziela adwentowego przygotowania na przyjście Pana, a jednocześnie Wigilia Bożego Narodzenia. Podsumowując tegoroczny Adwent, zapytajmy siebie: czy rzeczywiście był on czasem czuwania i oczekiwania, czasem, w którym odczuliśmy bliskość przychodzącego Zbawiciela?
 2. W Wigilię, gdy przypada w niedzielę, nie obowiązuje post. Warto jednak zachować tradycję i ograniczyć ilość i jakość spożywanych w tym dniu pokarmów. Postarajmy się pięknie i po chrześcijańsku przeżyć ten dzisiejszy, szczególny wieczór. Niech to będzie czas pojednania i przebaczenia w naszych domach i rodzinach. Od tego gestu pojednania, wspólnej modlitwy i podzielenia się opłatkiem rozpocznijmy wigilijną wieczerzę.
 3. Zachęcam do religijnego przeżywania wieczerzy wigilijnej w rodzinnej i radosnej atmosferze. Starajmy się zachować dobre tradycje związane z tym dniem. Niech przejawem takiego przeżywania tych świąt będzie wspólne śpiewanie kolęd i pastorałek. To piękny polski zwyczaj, niestety, zanikający już w naszych rodzinach i w naszej współczesnej kulturze. Polskie kolędy zawierają bogate treści teologiczne, czerpią z narodowej tradycji i historii.
 4. Na Pasterkę zapraszam o północy do kościoła parafialnego w Szydłowicach.
 5. Jutro, w poniedziałek 25 grudnia, uroczystość Narodzenia Pańskiego. Msze Święte w naszym kościele według porządku niedzielnego, podobnie w drugi dzień świąt, w święto Świętego Szczepana, pierwszego męczennika, we wtorek, 26 grudnia. Tradycyjnie w drugi dzień świąt w kościołach całej Polski składamy ofiary na potrzeby katolickich uczeni i wydziałów teologicznych w Polsce.
 6. W środę, 27 grudnia, w dzień Świętego Jana Apostoła i Ewangelisty, na Mszy o godz. 10:00 w Błotach pobłogosławię wino. Natomiast w czwartek, 28 grudnia – w święto Świętych Młodzianków Męczenników na Mszę wieczorną zapraszam rodziców spodziewających się dziecka oraz z małymi dziećmi, którym udzielę specjalnego błogosławieństwa.
 7. W przyszłą niedzielę będziemy przeżywali święto Świętej Rodziny, a jednocześnie ostatni dzień roku kalendarzowego 2023. Zapraszamy na nabożeństwo dziękczynno-przebłagalne po Mszy św. o godz. 12:00 w Szydłowicach, w czasie którego odśpiewamy uroczyste Te Deum laudamus za mijający czas, za co w tym ostatnim dniu roku można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.
 8. Są jeszcze do nabycia świece Caritas Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom, które jeszcze dziś można nabyć (świeca mała 10 zł., świeca duża 20 zł.).
 9. Na lekturę polecam tygodnik Gość Niedzielny – dziś podwójny nr świąteczno-noworoczny (cena 15 PLN).
 10. Dziękujemy za posprzątanie i świąteczne udekorowanie kościołów. W tym tygodniu prosimy:
  *w Szydłowicach – parafianie z Myśliborzyc: Grażyna i Wiesław Bednarczyk, Agnieszka i Rafał Jankowiak, Ilona i Andrzej Rudniccy, Agata i Bolesław Łuczków, Anna i Kazimierz Skalscy;
  *w DobrzyniuRenata i Marek Piotrowscy, Grażyna Parkoła, Anna i Andrzej Czarny, Teresa i Czesław Tomczyk, Barbara i Andrzej Załugowicz;
  *w BłotachAneta i Robert Związek, Anna Szpineta.
 11. Bóg zapłać parafianom którzy dostarczyli opłatek do naszych rodzin! Bóg zapłać za ofiary złożone z racji Opłatka, zostaną one przeznaczone na fundusz remontowy kościoła parafialnego w Szydłowicach.
 12. W minionym tygodniu odeszli do wieczności śp. Zbigniew Skibiński (l. 62, Błota) i w sobotę śp. Witold Parkoła (l.54, Dobrzyń), pogrzeb jest planowany na czwartek 28 grudnia o godz. 13:30 w Dobrzyniu. Niech miłosierny Pan oczyści ich z win i obdarzy udziałem w zmartwychwstaniu Chrystusa. Wieczny odpoczynek…
 13. Oczekiwany Mesjasz niech szczodrze błogosławi solenizantom i jubilatom tego tygodnia.
 14. Parafianom i naszym Gościom życzę błogosławionych świątecznych dni!