15.11.2020

Życie jak wielka szansa. Bóg obdziela talentami, człowiek ma je rozwijać.

XXXIII Niedziela w ciągu roku

 1. Dzisiejsza niedziela w Kościele powszechnym obchodzona jest jako Światowy Dzień Ubogich. Papież Franciszek ustanowił ten dzień w listopadzie 2016 roku specjalnym listem apostolskim „Misericordia et Misera”, napisanym na zakończenie Nadzwyczajnego Jubileuszowego Roku Miłosierdzia. Zachęcam do lektury orędzia papieża Franciszka napisanego na czwarty Światowy Dzień Ubogich http://www.vatican.va.
 2. Mimo sytuacji zagrożenia epidemicznego chcemy funkcjonować w miarę normalnie zachowując wszystkie zalecenia sanitarne. Msze Święte i nabożeństwa odbywają się w zwyczajnym rytmie. Starajmy zachowywać w kościele bezpieczny odstęp, również przy podchodzeniu do Komunii Świętej. Korzystajmy z chóru na którym jest sporo wolnej przestrzeni. W naszej parafii mamy możliwość uczestniczyć w niedzielnej Mszy Świętej: w sobotę o 17:00 w Szydłowicach, w niedzielę o godz. 9:00 (B), o godz. 10:30 (D), o godz. 12:00 (Sz) i o godz. 16:00 (Sz).
 3. W sobotę, 21 listopada w liturgii wspominamy Ofiarowanie Najświętszej Maryi Panny. Gdy Maryja miała 3 lata, rodzice, Święty Joachim i Święta Anna, oddali Ją kapłanowi Zachariaszowi, ojcu Świętego Jana Chrzciciela, na wychowanie i naukę. Maryja pozostała w świątyni około 12 lat. Dla uczczenia tej tajemnicy z Jej życia od VIII wieku na Wschodzie, a od XIV wieku także na Zachodzie obchodzone jest specjalne święto.
 4. W tym roku decyzją Penitencjarii Apostolskiej przez cały listopad duszom w czyśćcu możemy ofiarować wielki dar – odpust zupełny za pobożne nawiedzenie cmentarza i zmówienie modlitwy w ich intencji oraz spełnienie pozostałych zwykłych warunków odpustu, tzn.: stan łaski uświęcającej, brak przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, przyjęcie Komunii św., odmówienie modlitwy w intencjach wyznaczonych przez Ojca Świętego.
 5. Zbliżamy się do końca roku liturgicznego. Przyszła niedziela, 22 listopada to uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata, ostatnia niedziela przed Adwentem. W tym dniu będziemy zbierać ofiary na rozbudowę i budowę nowych kościołów w Archidiecezji.
 6. Dziękuję za całoroczną troskę o cmentarze w naszej parafii. Proszę wszystkich o rzetelne i uczciwe segregowanie odpadów na cmentarzach: kwiaty (bio), tworzywa sztuczne, znicze, szkło. Dziękuje za zrozumienie! Przypominam również wszystkim o wnoszeniu opłat cmentarnych u osób odpowiedzialnych za cmentarze.
 7. Intencja modlitewna ewangelizacyjna na listopad: Aby postęp w dziedzinie robotyki oraz sztucznej inteligencji zawsze pozostawał w służbie ludzkiego istnienia.
 8. Niech naszej listopadowej refleksji nad przemijaniem towarzyszy dobra lektura. Polecam nowy numer tygodnika Gość Niedzielny.
 9. Dziękujemy za posprzątanie i udekorowanie kościołów. W tym tygodniu prosimy następujących parafian:

*w Szydłowicach: Iga i Jacek Iskra, Katarzyna i Damian Pytlakowscy, Halina i Ryszard Brzeziccy, Urszula i Krzysztof Chrzanowscy, Bożena i Stanisław Kowalkowscy,
*w Dobrzyniu: Karolina i Michał Pasławscy, Anna i Mirosław Pasławscy, Anna Wirga, Teresa i Stanisław Serwadczak, Agnieszka i Grzegorz Serwadczak.
*w Błotach: Renata i Mirosław Wróbel, Elżbieta Owsiak.

 1. Biuletyn parafialny dostępny jest na parafialnej stronie internetowej.
 2. Kancelaria będzie czynna w tym tygodniu we wtorek i w sobotę od godz. 16:00.
 3. W minionym tygodniu odeszli do wieczności: śp. Piotr Skibiński, z Błot, śp. Maria Drozd, z Szydłowic, śp. Bronisław Mykita, z Dobrzynia. Wieczny odpoczynek…
 4. Wszystkim Parafianom dziękuję i proszę o odpowiedzialność, rozwagę i rozsądek w zachowaniu zaleceń sanitarnych – zakrywamy usta, nos, zachowujemy dystans. Błogosławionego tygodnia!